«Велика корупція» повертається

ПОЛІТИКА
20.12.2022, 15:55
«Велика корупція» повертається

Схема корупційної удавки яку продавили «Слуги народу» в передчутті «Великої відбудови»

Ось як можна створити картель, що визначатиме розмір хабарів на будівельному ринку під час «Великої відбудови».

Законопроектом 5655 передбачено, що контроль за будівництвом переходить від держави до приватних компаній Ці фірми перевірятимуть відповідність будівельних проектів різним нормам та правилам. Фактично вони замість держави визначатимуть чиї проекти в Україні будуть реалізовані, а хто з забудовників муситиме покинути ринок, зазначає видання "Наші гроші".

Але не всі фірми зможуть стати учасниками ринку. В цих фірмах потрібно буде мати сертифікованих інженерів технічного нагляду, консультантів певної категорії. У свою чергу атестацією інженерів займаються саморегулівні організації (СРО):

  • Асоціація експертів будівельної галузі. Асоціація однією з перших в Україні отримала статус саморегулівної організації (наказ Мінрегіону від 06.08.2014 № 217) та внесена до Державного реєстру саморегулівних організацій у сфері архітектурної діяльності. А наказом Мінрегіону від 16.06.2015 №138 Асоціації делеговано повноваження щодо проведення професійної атестації експертів.
  • Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури. Зареєстрована як СРО наказом Мінрегіонбуду №2018 від 6 серпня 2014 року. Іншим наказом міністерства від 16 червня 2015 року № 136 Гільдії делеговано повноваження щодо проведення професійної атестації інженерів технічного нагляду та видачі відповідних кваліфікаційних сертифікатів.
  • Гільдія проектувальників у будівництві. У зв’язку з отриманням повноважень щодо проведення професійної атестації інженерів-проектувальників правління всеукраїнської громадської організації «Гільдія проектувальників у будівництві» 7 серпня 2015 року прийняло рішення про утворення Атестаційної архітектурно-будівельної комісії ВУГіП.

Від рішення цих організацій щодо видачі сертифікатів інженерам залежатиме, хто буде допущений до ринку контролю за будівництвом. Ці організації зареєстровані як СРО та отримали повноваження на атестацію інженерів у 2014-2015 роках, коли заступником міністра розвитку і будівництва був Дмитро Ісаєнко, нинішній секретар парламентського містобудування, входить групу «Відновлення України» з колишніх представників ОПЗЖ.

Ісаєнко і керівники вищеназваних гільдій з 2016 року є співвласниками двох патентів на Програму підвищення кваліфікації «Підготовка до професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури» (Авторські свідоцтва №63528 і №63527). У цьому переліку майже всі особи пов’язані спільними роками праці у Міноборони, Мінрегіобуді, «Міжрегіональній академії управління персоналом» (МАУП):

Ісаєнко Дмитро Валерійович, секретар містобудівного комітету Верховної Ради, членом якого також є голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

Народився у Білорусі, навчався у Росії – у воєнному училищі в Ленінграді. З розпадом СРСР залишився служити в Севастополі. До 2007 року працював у Міноборони на будівельних посадах. Потім перейшов до Мінрегіону і до 2015 року працював на посаді замміністра. Звідси його звільнили через протизаконне отримання статусу учасника АТО (він кілька днів провів неподалік від фронту). Після того Ісаєнко став віце-президентом Конфедерації будівельників України та обрався народним депутатом від забороненої нині партії ОПЗЖ (біо).
 

«Велика корупція» повертається_1

Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк та її колег по парламентському комітету Дмитро Ісаєнко, обраний до Ради від ОПЗЖ

Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк є співзасновницею ТОВ «Аудиторська фірма «Стандарт». Тут її партнеркою є Катерина Редько – це директорка ТОВ «Парус Холдинг», що належить народному депутату з ОПЗЖ Вадиму Столару та його дружині Інні Майструк. У свою чергу у Вадима Столара є спільні будівельні проекти з Дмитром Ісаєнком.

Беркута Анатолій Всеволодович, віце-президент Конфедерації будівельників України (разом з Ісаєнко призначений у 2015 р). У 2007 був замміністра Мінрегіону. У 1998 був в СДПУ(о) Віктора Медведчука, вихідці з якої заснували ОПЗЖ (біо).

Непомнящий Олександр Михайлович, займається організацією юридичного забезпечення діяльності Гільдії проектувальників у будівництві. Керівник «Міждержавної гільдії інженерів консультантів». Професор кафедри адміністрування МАУП. Професор кафедри комп’ютерних технологій будівництва та реконструкції аеропортів Національного авіауніверситету. До 2007 року разом з Ісаєнко працював на будівельних посадах у Міноборони, потім до 2015 працював у Мінрегіоні (біо).

Прав Юрій Григорович, президент «Гільдії інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури» ГІТН. Віце-президент Громадської спілки «Міждержавна гільдія інженерів-консультантів», професор кафедри публічного адміністрування МАУП, входить до складу Наукової школи управління ризиками при будівництві та експлуатації об’єктів нерухомості під керівництвом Олександра Непомнящого. У 2003 році працював замначальника Управління капбудівництва Міноборони, у 2014 році був радником міністра Мінрегінобуду (біо).

Нечепорчук Анатолій Антонович, голова атестаційної комісії Гільдії інженерів технічного нагляду. До 2009 працював з Ісаєнком в Мінрегіоні.

Власенко Ігор Миколайович, голова правління Асоціації експертів будівельної галузі. У 2009 році був юристом Профспілки працівників молодіжних житлових комплексів та разом з Непомнящим входив до робочої групи під головуванням Ісаєнка. До цієї ж групи входила Наталія Козловська, нинішня замміністра Мінрегіону.

Рубан Юрій Якович, Президент «Гільдії проектувальників у будівництві», координує роботу Атестаційної архітектурно-будівельної комісії ВУГіП.

Спицький Олег Миколайович, віце-президент Гільдії інженерів ГІТН, був керівником «Міждержавної гільдії інженерів консультантів».

Височин Володимир Миколайович, член Правління ГІТН. Працював в УКБ Міноборони та Мінрегіонбуді.

Буравченко Сергій Григорович, віце-президент Національної Спілки архітекторів України, професора кафедри архітектури Національного авіауніверситету.

Медведчук Оксана Валеріївна, начальник відділу нормативно-методичного забезпечення та та управління проектами Міждержавної гільдії інженерів консультантів, доцент кафедри публічного адміністрування МАУП.

Глухов Вадим Олексійович, директор Департаменту розвитку промислового будівництва та виробництва будівельних матеріалів Мінрегіону.

Шостак Світлана Миколаївна, аспірант кафедри публічного адміністрування МАУП.

Радиш Корнелія Владиславівна, очолює дочірнє підприємство «Інститут проблем технічної надійності конструкцій академії будівництва України «IPR».

По суті, все це виглядає як симбіоз двох схем: «тендерної палати» з патентованими технологіями атестації та відмовою держави від контролю за будівельниим ринком.

Бенефіціарами будуть ті, хто контролюватиме «пляшкове горло» погоджень з боку «приватних ДАБІ». І тут два основні ризики:

– усунення державних чиновників від відповідального контролю за ринком будівництва напередодні «Великої відбудови»;

– створення картелю «приватних ДАБІ», які де-факто контролюватимуться кураторами ринку, і саме вони встановлюватимуть правила гри та розміри хабарів.

Як протягнули цей корупційний закон

На початку грудня трапилось несподіване. У Банкової загальмувала комбінація, результатом якої мало бути створення небаченої раніше в історії України діри для хижацьких забудовників. Законопроект голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк №5655 дозволяв будувати будь-які хмарочоси будь-де. Навіть у подвір’ї інших висоток. І ніхто б нічого не зробив у повній відповідності до цього закону. Також у місцевої влади відбирались повноваження на господарювання у власних містах через знищення децентралізації владних повноважень.

Під цей законопроект були зібрані позитивні відгуки кількох організацій на кшталт Торгово-промислової палати. Та 1 грудня очікувалось голосування за цей законопроект та призначення самої Олени Шуляк головою будівельного комітету Верховної Ради. Однак Банкова притормозила після розгромного висновку Національного агентства з запобігання корупції. Але ця пауза нічого не змінила. Ввечері п’ятниці 9 грудня на сайті Ради оприлюднили понад дві тисячі нових правок до законопроекту, які зберегли його основні загрози і в плані корупції напередодні «Великої відбудови», і в плані наступу на децентралізацію. За даними «Наших грошей», законопроект планують виставити на остаточне голосування цього тижня.

Олена Шуляк вже два роки лобіює законопроект 5655. Перед вторгненням їй вдалось отримати позитивне голосування Верховної Ради у першому читанні. Однак численні новели законопроекту були спрямовані на повне знищення будь-якої дієвої відповідальності забудовників за самочинне будівництво. На це вказало Національне агентство з запобігання корупції.

Через вторгнення тема була знята з порядку денного. Але восени 2022 року будівельні лобісти активізувались знову. На сайті партії «Слуга народу», яку очолює Олена Шуляк, було прозвітовано про підтримку законопроекту Торгово-промисловою палатою та Коаліцією «Українська Рада Бізнесу», до складу якої входять бізнес-асоціації різних галузей економіки.

Дуже простими словами нова схема виглядає так.

Якщо забудовник хоче поставити хмарочос у дворі вашого будинку або біля монументу «Батьківщина-Мати», то йому достатньо за невеличкий прайс отримати у одного чиновника містобудівні умови та обмеження (МУО) на цю ділянку. В цьому папірці може бути написано що завгодно, навіть якщо Київрада своїми рішеннями забороняє там щось будувати. Далі забудовник з цим папірцем починає будувати свій хмарочос. І місцеві мешканці та активісти просто не зможуть кудись пожалітись, бо повністю знищена процедура оскаржень беззаконня.

А якби цікавитись самобудом вздумав якийсь чиновник, то для нього є інша відмовка. По законопроекту 5655 у забудовника мали б перевірити наявність документу про містобудівні умови, а не його відповідність його вмісту діючим законам на цій території. І якби шукачу справедливості захотілось знайти винного чиновника, що видав лівий папірець з МУО, то це, згідно законопроекту 5655, міг би зробити лише представник нового департаменту у Мінрегіонбуді. Який би у собі об’єднав всі можливі функції нагляду та контролю за забудовою в Україні.

Місцеві громади повністю втрачали б можливість вплинути на забудову їхньої ж землі яким-небудь уродом. І це розкривало ще один аспект законопроекту – політичний. Концентрація повноважень у центральному органі виконавчої влади проти децентралізації на користь місцевих виборчих органів. Це теж дуже зручно для політичної сили, яка може за рахунок повної монополії на інформаційне мовлення у Національному телемарафоні на наступних виборах сформувати Верховну Раду та остаточно позбавитись опозиційних сил та контролю з наглядом за її діяльністю.

На бюрократичному рівні законопроект піддали нищівній критиці у Головному юридичному управлінні Верховної Ради (див. ГЮУ Ради висновки). Парламентські юристи прямо вказали, що “положення законопроекту не узгоджуються з нормами Конституції та законів України”.

Від архітектурної спільноти висловилась Анна Кирій, заступниця голови Архітектурної палати України.

Мери міст на слуханнях в стінах парламенту публічно і непублічно говорили нардепам про шкідливість їхньої ініціативи.

Навіть в фракції «Слуга народу» виявились незгодні. Різко проти законопроекту висловилась голова містобудівного комітету Анна Бондар.

Національне агентство по запобіганню корупції за кілька днів до голосування зуміло розібрати корупційні ризики у новій версії 5655.

13 грудня Верховна Рада 228 голосами ухвалила законопроєкт №5655, який розробники називають «містобудівною реформою». За результатами спільного голосування сталось підтвердження співпраці «Слуги народу» та недобитків ОПЗЖ, серед яких Дмитро Ісаєнко – важливий актор в тіньовій структурі управління будівельного ринку України.

Тепер може змінитись і ставлення західних донорів України до Володимира Зеленського. Зараз наша країна у війні проти росії тримається виключно завдяки поставкам західної зброї та грошей. Але фінансувати «Велику відбудову» з корупційними правилами гри ніхто не підписувався. Скільки б Олександр Кубраков не закликав країни G7 та Євросоюзу до імплементації цієї «реформи», за наслідком якої його міністерство стане монополістом на значні корупційні ризики в будівельній галузі при проведенні «Великої відбудови». Адже тепер в одному Міністерстві вирішуватимуться і питання розподілу коштів, і створення «зручної» нормативної бази, і контроль за її «правильним» виконанням по всіх напрямках.

"Велика корупція" повертається.
 

Автор : Юрій Ніколов
Читайте також:
Політика
Хто заробляє на виконанні фортифікаційних робіт в Запорізькій області?
11:31
Політика
Українські перевізники опублікували спільну заяву щодо спроб вплинути на функціонування системи є-Черга.
09:13
Кримінал
Аудиторська компанія AC Crowe Ukraine зафіксувала відтік активів на суму понад 1 мільярд 342 мільйони 900 тисяч гривень.
вчора, 09:28
Політика
Історія з поверненням на посади через суд митників-корупціонерів вже перетворюється на анекдот.
18 квітня, 10:37
Кримінал
Термін попереднього запобіжного заходу уже закінчився, а нові зобов’язання на нього не наклали.
17 квітня, 17:25
Політика
Після зміни керівництва у вітчизняному Міністерстві оборони було виявлено діри у бюджеті. Казнокради готували країну до здачі РФ.
16 квітня, 20:38