Війна дронів також спрямована на психіку противника
Україна може похвалитися військовими успіхами своїх безпілотників Bayraktar TB2
Насправді безпілотники турецького виробництва відіграють важливу роль у психологічній війні Києва. Але московія теж, схоже, переозброюється після перших проблем.
Під час російської навали український солдат Тарас Боровок пише пісню з наступними словами:
Пісня прославляє турецький безпілотник, вихваляючи його вплив на російського агресора. Агітаційна пісня швидко стала хітом на YouTube.
Bayraktar TB2 рухається досить повільно з максимальною швидкістю 220 км/год, що не обов’язково є недоліком. Завдяки невеликому формату та максимальній висоті польоту близько 8000 метрів, безпілотник діє непомітно і його важко виявити радаром противника.
Крім того, дрони порівняно дешеві. БПЛА турецького виробника озброєнь Baykar, за оцінками, коштує близько двох мільйонів доларів – трохи менше, ніж американські чи ізраїльські моделі.
Безпілотник вже довів свою боєздатність у конфлікті навколо Нагірного Карабаху: сотні точних ударів по танках та іншій військовій техніці вважаються вирішальними для перемоги Азербайджану над Вірменією.
З 2019 року Україна має дванадцять безпілотників Bayraktar, і Міністерство оборони України підтвердило принаймні одну поставку приблизно двадцяти безпілотників на початку березня. Про точну кількість безпілотників у флоті нічого не відомо, тому українська армія тим ефективніше представляє розміщення безпілотних ракет.
«Чудо-зброя» Байрактар?
Такі відео пробуджують у ворога відчуття, що Bayraktar TB2 «чудо-зброя» покликана викликати певний ажіотаж. Відеоролики «будуть особливо корисні для пропагандистської сторони», погоджується Аарон Штайн, керівник дослідження Інституту зовнішньої політики в США, редакційної мережі Німеччини. Вони «захопили» людей тим, що показали повітряний наліт у високій роздільній здатності.
В інтерв'ю "Spiegel" Джан Касапоглу з Центру досліджень економіки та зовнішньої політики в Стамбулі називає ці ролики "хрестоматійними прикладами інформаційної війни на основі технологій, яка залишається особливо важливою в цифрову епоху".
Тобто це все лише пропаганда?
Експерти розходяться в думці щодо реального впливу дронів на полі бою - недостатньо достовірної інформації. На початку війни говорили, що дешеві «Байрактари» мало що можуть протиставити сучасній московитській системі протиповітряної оборони. Як і багато прогнозів, ця оцінка поки що не підтверджується.
У Britain's Spectator військовий експерт Джастін Бронк з Королівського інституту досліджень оборони та безпеки в Лондоні пише, що московитські війська нездатні зупинити українські безпілотники. Системи оборони, такі як ППО, вимагають складного планування, якого не вистачає наземним військам. Однією з причин може бути погане обладнання. За словами експерта, московитським солдатам іноді доводиться спілкуватися через мобільні телефони без військового шифрування.
«Можливо, тому російські командири вирішили, що не можуть ризикувати використовувати свої звичні засоби електронної атаки – і завдати шкоди власним і без того побитим військам», – підсумовує Бронк.
«Невидима загроза»
У підсумку Байрактар вже має поважні успіхи. Веб-сайт Oryx, на якому зібрані втрати обох сторін, приписує принаймні 50 з майже 1000 знищених російських військових машин атакам Bayraktar TB2.
Навіть якщо ця інформація не претендує на повноту, експерт Бронк впевнений у високому символічному значенні: «Цілком імовірно, що загроза атак безпілотників – невидима загроза – має великий психологічний вплив на моральний дух і тактику російських бойовиків».
На московії це теж знають. Повітряний простір зараз викликає серйозні суперечки, і одна з головних проблем московії — отримати контроль якомога швидше, не в останню чергу через цю загрозу.
Поки цього не сталося, Україна буде завдавати удари з безпілотників і, ймовірно, продовжуватиме досягати успіхів – у військовому та психологічному плані. Тому що український парк безпілотників отримує потужну підтримку з боку США. Нещодавно виділена військова допомога вартістю близько 800 мільйонів доларів включає велику кількість зброї та боєприпасів, а також 100 безпілотників камікадзе, повідомляє "Business Insider".
На відміну від «Bayraktar TB2», вони є витратним матеріалом: випущений один раз дрон, дороги назад немає. Switchblades вже зарекомендували себе в американських військових:
Може бути наступ
А московія ? Адже окупаційна армія має понад 2000 ракет усіх типів, явно перевершуючи український арсенал. За даними торгового журналу «IEEE Spectrum», під час анексії Криму кремль все більше покладався на дрони, але в результаті західних санкцій московія втратила доступ до нових технологій та можливостей імпорту. Хоча це призвело до масових інвестицій у місцевих зброярів, результати надовго відставали від іноземних конкурентів.
Попри те, що в українському повітряному просторі вже задокументовано кілька різних типів безпілотників з московії, їх використання, схоже, обмежувалося розвідувальними польотами. На це вказує і використання застарілих моделей радянських часів. Крім того, Москва, очевидно, проводила різні тестові запуски. Однак незабаром використання безпілотників може перейти в наступ, оскільки в країні все більше повідомлень про спостереження об’єктів типу КУБ.
Цей безпілотний літальний апарат, представлений горезвісним виробником АК-47 Калашниковим у 2019 році, відносно невеликий з розмахом крил 95 сантиметрів і літає майже безшумно, що дозволяє йому непоміченим та з високою точністю атакувати цілі.
За словами виробника, моделі KUB мають інтегрований штучний інтелект, який може виявляти ворогів «в реальному часі». Безпілотник може завантажувати до трьох кілограмів вибухівки і, як і американська модель Switchblade, самознищуватися. Проте в Twitter також вже є фото безпілотників, що розбилися.
Це може свідчити про технічні проблеми. Велика перевага для московії: їхні безпілотники вважаються особливо дешевими, тому постачання можна забезпечити в довгостроковій перспективі.
Військовий експерт Семюель Бендетт також припускає, що московія буде використовувати свої більші та сучасні безпілотники-розвідники все частіше після початкових проблем з координацією.
Серед них буде Форпост-Р, копія ізраїльської моделі, або московитський безпілотник Орлан-10, який уже брав участь у бойових діях у Криму. Обидва також можуть бути модернізовані для боротьби з безпілотниками, пише він у Twitter.
Подібно до України, окупаційні війська московії зараз все частіше поширюють відео атак безпілотників, щоб продемонструвати успіх військових. Тож є багато ознак того, що використання дронів у війні в Україні буде посилюватися.
Варто зауважити, Bayraktar TB2 отримав інтегровану систему швидкого картографування. Це дозволяє отримати зображення високої роздільної здатності тисяч квадратних кілометрів територій.
Ця функція значно розширює функціонал Bayraktar TB2 та розширює можливості його використання.