Війною Кремль підіймає власні ставки, щоб здатися самодостатнім

Опінії
08.06.2020, 14:35
Війною Кремль підіймає власні ставки, щоб здатися самодостатнім
Фото: Світ.ua

Для будь-якої влади РФ самовизначення сусідів — цвях у труну неоімперської державності.

Українська журналістка, політичний технолог, кандидат політичних наук

Чому Кремль так болісно сприймає процес самоідентифікації постсовєцьких держав? — Я вже колись писала на цю тему, але ще раз напишу...

Кремль все ніяк не може зрозуміти, що всі постсовєцькі держави сьогодні розвиваються як національні! Думаю, російська влада так болісно сприймає процес самоідентифікації колишніх країн СССР не тільки через геополітичні амбіції. Але і через острах самоідентифікації неімперська і нерадянської Росії. А це неминуча перспектива для РФ.

Саме тому, до речі, недієздатний жоден проєкт на постсовєцькому просторі.

По суті, навіть до війни відносини Росії з пострадянськими країнами будувалися за принципом "історичного матеріалізму". З одного боку, була постійна апеляція до спільного минулого, культурним і людським зв'язкам. А з іншого — діяв принцип "не один за всіх і всі за одного", однак "кожен сам за себе".

І справа не в персональному складі влади в тій чи іншій країні СНД, особистих якостях і світогляді того чи іншого лідера (якість еліт у всіх країн колишнього СССР приблизно однакове). Річ у тому, що жодна з країн СНД, включно з РФ як ініціатора, не досягла того самодостатнього рівня розвитку (політичного та економічного), щоб іншим по-справжньому як зразка щось пропонувати.

Жодна з країн, включаючи Росію, не готова ставити інтеграційні цілі вище національних.

Після анексії Криму та військової агресії РФ на Донбасі України — тим більше. Росія відкинула себе на кілька років назад, обнулила свій результат вже постсовєцького періоду, замінивши, таким чином, "наздоганяльну стратегію" на "стратегію злому". Остання дає короткотерміновий тактичний виграш, але при цьому веде до ізоляціонізму, ще більшого економічного відставання Росії та в підсумку до стратегічного програшу.

А головне — військовий розворот Кремля в бік України все одно не рятує РФ від необхідності самоідентифікації. Тема "братнього народу" лише на час може перевести проблему в зовнішньополітичну площину. Але питання, а що таке "російський народ" (з урахуванням багатонаціональності РФ, більш як 200 національностей) — нікуди не зник.

Читайте також:
Опінії
Навіть Фридрих Мерц нарешті чесно визнав, що Україну не візьмуть ні в НАТО, ні в ЄС. Ось і резон для путіна вести війну на мінімалках.
16 квітня, 20:32
Опінії
Намагання Білого дому догодити Кремлю зустрічає опір українців. Влада на Печерських пагорбах Києва мусить дослухатися до нашої нації.
25 березня, 14:53
Війна
Технічний збій в IT системі «Укрзалізниці» спричинила масштабна кібератака росіян, які намагалися викликати затримки руху поїздів.
24 березня, 09:39
Війна
російська стратегія хаосу: кібератаки, дезінформація і підтримка популістів
20 березня, 09:15
Політика
Толерантність — це прихована смерть у перспективі із біологічного погляду. Підтверджено століттями українсько-московитської історії.
17 березня, 11:12
Опінії
Пекін не хоче втратити наявну можливість стати новим глобальним гегемоном. Вашинґтон марно сподівається словами зупинити китайські дії.
10 березня, 20:30