Восьминоги є найрозумнішими безхребетними
Як це морське безхребетне зуміло розвинути інтелект
А ви знаєте, що у восьминога три серця? Одне переганяє кров по тілу. Інші штовхають її через зябра. У крові восьминога немає гемоглобіну, але міститься велика кількість міді, тому кров у цих тварин блакитна.
Восьминіг названий так, тому що вважається, що у нього вісім ніг. Однак ніг у нього, власне, дві, позаяк для переміщення по дну він використовує пару задніх кінцівок, а всі інші виконують функцію рук.
Восьминоги можуть досягати ваги 50 кг і довжини до 3 м. Найбільший восьминіг був спійманий недалеко від узбережжя США в 1945 році, його вага 180 кг, а довжина цілих 8 метрів.
Вчені не раз намагалися визначити, які тварини є найрозумнішими. За однією з версій, у десятку найбільш розумних входять наступні:
- Шимпанзе
- Дельфіни
- Орангутанги
- Слони
- Ворони
- Свині
- Білки
- Голуби
- Восьминоги
- Щури
Восьминіг є найбільш розумною безхребетною твариною, хоча і вважається далеким родичем садових слимаків та равликів. Його мозок має форму бублика, а в кожному щупальці знаходяться його «філії», мініатюрні копії. Вчені впевнені, що щупальця восьминога можуть вчиняти певні дії та без участі його головного мозку.
Восьминоги піддаються дресуванню, розрізняють геометричні фігури — відрізняють кола від квадрата, ромб від трикутника. Вони знаходять і запам’ятовують вихід зі складних лабіринтів, можуть співпрацювати з іншими хижаками, домовляючись про спільне полювання.
Восьминоги мають відмінну пам’ять – впізнають людей, які їх годують. Відомий випадок, коли восьминогу, що живе в акваріумі, не подобалася його доглядачка та вин постійно обливав її водою. Дівчина звільнилася, але коли через кілька місяців знову прийшла на роботу, щоб побачити своїх колег, восьминіг її впізнав – і знову облив водою.
Восьминоги не гірше мавп можуть використовувати знаряддя праці. Відомі випадки, коли восьминоги використовували шматки дерева, щоб розкривати раковини молюсків. Інші вміли відкривати кришки пластикових пляшок і навіть вилазити з банки, відкручуючи кришку зсередини.
Восьминоги дуже спостережливі. Вони копіюють поведінку один одного. Варто одному чому-небудь навчитися, як інші відразу ж починають застосовувати його досвід на практиці. Вони повністю безпечні для людей, і дуже рідкісні випадки нападу восьминогів на людину. Однак восьминіг, побачивши аквалангіста, може оповити його ногу щупальцями – просто з цікавості, щоб помацати, – а потім відпустити.
Особисте життя восьминогів не можна назвати щасливим. Самці часто стають жертвами самок, а самки довго не живуть. Вони відкладають яйця всього один раз в житті, але зате яка кількість – 100 тисяч яєць! Самка дбайливо доглядає за ними – кладе яйця у свої щупальця, немов у кошик, оберігає, провітрює і чистить їх, не виходячи зі свого притулку. Вона в цей час нічого не їсть, і так триває пів року, а то й більше. А після появи малюків, коли через тиждень вони починають самостійно живитися, самка восьминога вмирає від виснаження.
У середньому восьминоги живуть 1-2 роки, і ти що дожили до 4-х років є довгожителями.
Але як це морське безхребетне зуміло розвинути інтелект, порівнянний з розумом найрозумніших хребетних ?
Фізіолог Ендрю Паккард вважає, що це відбулося в результаті боротьби за виживання. Восьминогам доводилося конкурувати з рибами – боротися за одну і ту ж їжу і рятуватися від одних і тих же хижаків, – і в цій конкуренції восьминоги досягли успіху.