Восьминоги є найрозумнішими безхребетними

12.06.2021, 10:55
Восьминоги є найрозумнішими безхребетними

Як це морське безхребетне зуміло розвинути інтелект

А ви знаєте, що у восьминога три серця? Одне переганяє кров по тілу. Інші штовхають її через зябра. У крові восьминога немає гемоглобіну, але міститься велика кількість міді, тому кров у цих тварин блакитна.

Восьминіг названий так, тому що вважається, що у нього вісім ніг. Однак ніг у нього, власне, дві, позаяк для переміщення по дну він використовує пару задніх кінцівок, а всі інші виконують функцію рук.

Восьминоги можуть досягати ваги 50 кг і довжини до 3 м. Найбільший восьминіг був спійманий недалеко від узбережжя США в 1945 році, його вага 180 кг, а довжина цілих 8 метрів.

Вчені не раз намагалися визначити, які тварини є найрозумнішими. За однією з версій, у десятку найбільш розумних входять наступні:

  • Шимпанзе
  • Дельфіни
  • Орангутанги
  • Слони
  • Ворони
  • Свині
  • Білки
  • Голуби
  • Восьминоги
  • Щури

Восьминіг є найбільш розумною безхребетною твариною, хоча і вважається далеким родичем садових слимаків та равликів. Його мозок має форму бублика, а в кожному щупальці знаходяться його «філії», мініатюрні копії. Вчені впевнені, що щупальця восьминога можуть вчиняти певні дії та без участі його головного мозку.

Восьминоги піддаються дресуванню, розрізняють геометричні фігури — відрізняють кола від квадрата, ромб від трикутника. Вони знаходять і запам’ятовують вихід зі складних лабіринтів, можуть співпрацювати з іншими хижаками, домовляючись про спільне полювання.

Восьминоги мають відмінну пам’ять – впізнають людей, які їх годують. Відомий випадок, коли восьминогу, що живе в акваріумі, не подобалася його доглядачка та вин постійно обливав її водою. Дівчина звільнилася, але коли через кілька місяців знову прийшла на роботу, щоб побачити своїх колег, восьминіг її впізнав – і знову облив водою.

Восьминоги не гірше мавп можуть використовувати знаряддя праці. Відомі випадки, коли восьминоги використовували шматки дерева, щоб розкривати раковини молюсків. Інші вміли відкривати кришки пластикових пляшок і навіть вилазити з банки, відкручуючи кришку зсередини.

Восьминоги дуже спостережливі. Вони копіюють поведінку один одного. Варто одному чому-небудь навчитися, як інші відразу ж починають застосовувати його досвід на практиці. Вони повністю безпечні для людей, і дуже рідкісні випадки нападу восьминогів на людину. Однак восьминіг, побачивши аквалангіста, може оповити його ногу щупальцями – просто з цікавості, щоб помацати, – а потім відпустити.

Особисте життя восьминогів не можна назвати щасливим. Самці часто стають жертвами самок, а самки довго не живуть. Вони відкладають яйця всього один раз в житті, але зате яка кількість – 100 тисяч яєць! Самка дбайливо доглядає за ними – кладе яйця у свої щупальця, немов у кошик, оберігає, провітрює і чистить їх, не виходячи зі свого притулку. Вона в цей час нічого не їсть, і так триває пів року, а то й більше. А після появи малюків, коли через тиждень вони починають самостійно живитися, самка восьминога вмирає від виснаження.

У середньому восьминоги живуть 1-2 роки, і ти що дожили до 4-х років є довгожителями.

Але як це морське безхребетне зуміло розвинути інтелект, порівнянний з розумом найрозумніших хребетних ?

Фізіолог Ендрю Паккард вважає, що це відбулося в результаті боротьби за виживання. Восьминогам доводилося конкурувати з рибами – боротися за одну і ту ж їжу і рятуватися від одних і тих же хижаків, – і в цій конкуренції восьминоги досягли успіху.

Читайте також:
Світ
Команда України у складі шести школярів успішно виступила на 63-й Міжнародній математичній олімпіаді, що проходила в Норвегії
17 липня, 12:35
Життя
Українка Марина В'язовська - друга жінка, яка отримала філдсівську медаль — одну з найвищих світових нагород у галузі математики
06 липня, 11:05
Життя
Тепер це науково доведено на основі кількамісячних дослідів науковців Фінляндської республіки.
17 травня, 18:12
Життя
Вперше в історії вченим вдалося виростити рослини на місячному ґрунті
14 травня, 11:40
Життя
Минулого разу астрофізики проекту на пресконференції показали першу фотографію чорної діри.
12 травня, 15:16
Життя
Наслідуючи закони еволюції, дезоксирибонуклеїнова кислота постійно змінюється і не завжди ці зміни йдуть на користь людині.
08 травня, 20:40