Як люди знищують дику природу

11.05.2021, 13:55
Самка північного білого носорога, яких залишилося всього 2 в світі, бродить в оточенні озброєних охоронців
Самка північного білого носорога, яких залишилося всього 2 в світі, бродить в оточенні озброєних охоронців

З 19 березня 2018 року залишилося тільки дві самки північного білого носорога

Північний білий носоріг (лат. Ceratotherium simum cottoni), є одним з двох підвидів білого носорога (інший - південний білий носоріг). Раніше жили в декількох країнах Східної та Центральної Африки на південь від Сахари, на території сучасних Уганди, ЦАР, Демократичної Республіки Конго і Південного Судану.

Згідно з останньою оцінкою Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) від 2011 року, цей підвид «перебуває під загрозою зникнення (можливо, вимерлим в дикій природі)».

Північний білий носоріг дещо більше південного підвиду. Він був відкритий тільки в 1903 році.

У 1960 році північна популяція білого носорога, що населяла землі чотирьох країн в басейні Верхнього Нілу, налічувала 2250 особин.

З 1960-х по 1980 рік важливу роль в збереженні північного підвиду грав національний парк Мурчисон-Фоллс. В результаті браконьєрства число білих носорогів в Уганді впало з 500 в 1950 році до 71 особини в 1963 році. 15 з них були виловлені та переміщені в національний парк Мурчисон-Фоллс. До 1980 року їх число зросло до 80, після чого всі вони були винищені під час розпочатої в Уганді міжусобиці.

Коли в 1938 році був заснований національний парк Гарамба в Бельгійському Конго, там мешкало близько 100 білих носорогів. До 1963 року їх число зросло до 1 200, після чого різко впало в результаті браконьєрства в період політичної кризи. Але потім з відновленням урядового контролю знову зросла до 500 в 1970-х. До 1984-го року Національний парк Гарамба залишався єдиною точкою на всій цій величезній території ареалу північного підвиду, де жило тільки 15 особин. У 2003 році їх було 30 особин, у 2006 - 4 носороги. У 2008 році засоби масової інформації повідомили, що браконьєри вбили останніх особин північного підвиду білого носорога, що жили в природі. Остаточне знищення цього підвиду в природі проходило під час бушування в регіоні другої конголезької війни.

Залишалися лише кілька особин, що містяться в неволі в зоопарках США та Чехії, але їх занадто мало, щоб врятувати підвид від вимирання. Самка північного білого носорога, яка була однією з останніх збережених у світі, померла в чеському зоопарку Двур Кралове у 2011 році. Трохи раніше, у 2009 році чотири особини носорога (дві самки та два самці) були переправлені в зоопарк Ol Pejeta в Кенії.

З 19 березня 2018 року залишилося тільки дві самки даного підвиду, за винятком існування невідомих або неправильно класифікованих північних білих носорогів чоловічої статі в інших частинах Африки, це робить підвид функціонально вимерлим. Обидві самки носорога належать зоопарку Двур-Кралове (англ.) в Чеській Республіці, але живуть в заповіднику Ол-Паджет (англ.) в Кенії та цілодобово охороняються озброєними охоронцями.

У 2018 році була проведена операція зі створення гібридних яйцеклітин північного і південного білого носорога з матеріалу, отриманого від Наджин і Фату. Всього було отримано 10 ооцитів, які в лабораторії Італії запліднили спермою вже померлих самців. В результаті було отримано два життєздатних ембріони, один з яких підсадили в організм самки південного білого носорога.

У серпні 2019 року самка Вікторія народила теля північного білого носорога.

Читайте також:
Полтава
Байдужі до долі рідного краю — благословенної Полтавщини — громадяни плюють на могили своїх предків. Причому, навіть не фігурально.
05 квітня, 08:23
Полтава
У Скороходівській і Чутівській громаді жителі не визначаться із тим, хто і чому викидає відходи у поля та на узбіччя. Звалище збільшується.
03 квітня, 12:36
Війна
Це відбувається через активність ворожих субмарин і надводних човнів у тій частині Чорного моря біля Криму, Новоросійська
02 квітня, 09:03
Полтава
Стихійні звалища обабіч траси Решетилівка-Дніпро плюндрують неповторність нашого рідного краю. Громадяни засмічують, влада просто констатує.
29 березня, 06:03
Життя
Двоногі шкідники знищують усе, до чого зможуть доторкнутися. Спершу зрубуються ліси під забудову, потім настає черга водойм.
26 січня, 12:30
Полтава
Власники ділянок і орендарі з-поміж товаровиробників нехтують встановленими правилами та нормами. Підприємливі ділки здійснюють екозлочини.
16 січня, 12:31