Як під час війни наповнювати бюджет?

Помилковий шлях — це підвищувати податки на працю та підприємництво. Власне, Зе-влада якраз цим нині й займається на тлі війни.
Взагалі, зростання базових ставок — це помилка (окрім операцій високомаржинальних бізнесів, наприклад банківського). Правильний шлях — це покращувати адміністрування податків.
Це, зокрема, крім збільшення податкових надходжень до бюджету, усуває конкурентну асиметрію, коли одні платять податки, а інші — ні. Наприклад, у сегменті сірий імпорту електроніки сконцентровано величезні резерви для збільшення податкових надходжень.
А ось тут якраз і формується податкова асиметрія: ціна на той же iPhone визначається попитом, але у тих продавців, хто не платить податки, можливостей для цінових знижок більше. Тому програють легальні імпортери, які під час війни платять всі податки, і виграють тіньові, які майже не наповнюють бюджет.
Ті ж товари відомого бренду «Apple» завозяться в Україну з країн Азії під виглядом дешевих аксесуарів — кабелів, чохлів тощо. Далі ці товари реалізуються в обхід будь-яких юридичних структур (навіть не через ФОП) без касових чеків.
Дуже часто товар пересилається поштою. я вже не скажу, що в магазинах і на складах де є товар не ведеться його належний облік. Та навіть реалізація через ФОП проводиться не належним чином.
За таких умов про сплату податків, а тим більше ПДВ у належному обсязі, говорити не доводиться. У результаті, без належної сертифікації та гарантій в Україні реалізується до 70-80% імпортованої техніки «Apple».
Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в інтерв'ю виданню «Главком» навіть назвав конкретні мережі. Зацитуємо його:
«Якщо казати про інші галузі, то не можна не згадати боротьбу з «тінню» на ринку електроніки, яким ми давно цікавимося. Восени відбулося дуже цікаве засідання нашого комітету, де була присутня група продавців електроніки — «Ябко» і ще один продавець.
Так вони нам абсолютно серйозно пояснювали, що працюють «в тіні», бо їм потрібна «дорожня карта», аби вийти з цієї «тіні». Ну, бо вони самі цього не можуть зробити, а Податкового кодексу їм недостатньо. Епічна промова була.
Вони визнавали, що працюють, дроблячись на ФОПи, бо «не ми такі — життя таке». І замість того, аби просто вийти з «тіні», вони сьогодні влаштували справжній медійний бій із тими імпортерами електроніки, які працюють більш-менш «у білу», наприклад, як «Comfy». Ось так».
Але це банальне ухилення від сплати податку. Чому людина, яка отримує мінімальну зарплату, має платити ще й 5% військового збору, а велика мережа може дозволити собі «дроблення на ФОПи» для оптимізації оподаткування?