Як природа впливає на технології

24.05.2023, 08:05
Як природа впливає на технології

Виверження вулкана спровокувало порушення супутникового зв’язку

Міжнародна команда вчених виявила, що виверження вулкана Тонга призвело до порушення супутникового зв’язку внаслідок утворення екваторіального плазмового міхура (EPB).

Висновки дослідження опубліковані у журналі Scientific Reports.

Автори використовували супутникові та наземні дані спостережень за іоносферою (де атоми іонізуються сонячним випромінюванням, створюючи позитивно заряджені іони).

Також на висоті від 150 до 800 кілометрів від поверхні знаходиться F-область, де знаходиться найбільша концентрація іонізованих частинок.

Ця область дозволяє радіозв’язку відбивати і заломлювати хвилі, поширюючи зв’язок великі відстані. Однак різні перешкоди, наприклад, рух плазми, електричні поля та нейтральні вітри можуть викликати локальні зміни щільності плазми. Далі ця ділянка може зростати і перетворитися на міхурову структуру EPB, яка утримує радіохвилі та погіршує роботу GPS.

Раніше передбачалося, що ці бульбашки можуть бути спровоковані подіями на Землі, такими як вулканічна активність.

Довести це вдалося за допомогою даних, отриманих у процесі виверження підводного вулкана Тонга, яке стало найбільшим подібним до історії.

Використавши супутники Arase та Himawari-8, вчені зафіксували нерівномірну структуру екваторіального плазмового міхура, яка виникла після зміни тиску, спровокованого виверженням вулкана.

Крім того, дослідники виявили ще кілька цікавих відкриттів.

По-перше, вони показали, що коливання іоносфери починаються на кілька хвилин або годин раніше, ніж хвилі атмосферного тиску, відповідальні за утворення EPB. Хоча попередні уявлення говорили, що збудження в іоносфері відбуваються лише після виверження.

По-друге, екваторіальний плазмовий міхур виявився набагато більшим, ніж прогнозували моделі, досягнувши космосу.

Читайте також:
Полтава
Луки біля річки Оріль на Полтавщині вкриті не лише різнотрав'ям. Днями природоохоронці виявили популяції червонокнижних квітів.
30 квітня, 06:01
Політика
Ця маленька тварина живе під землею і використовує нори та тунелі. Основною їжею кротам служать дощові черв'яки й комахи, а не рослини.
24 квітня, 07:09
Життя
Прополіс – від брунькової смоли до «антибіотика широкого спектра».
19 квітня, 10:04
Кримінал
За позовом правоохоронців у власність держави повернуть ділянки вартістю майже 500 000 гривень. Рішення слуг Феміди вступило у законну силу.
15 квітня, 20:39
Полтава
Червонокнижна рослина сон-трава потребує охоронного статусу на Полтавщині. Небайдужа до природи громадськість звернулася до чиновників.
10 квітня, 12:37
Полтава
Біля Миргорода знаходиться курган, який скоро може бути знищений аграріями. Подібна ситуація і з Базилевською горою у Великій Багачці.
24 березня, 14:52