Як штучний інтелект впливає на наше життя. До чого потрібно готуватися?
Сьогодні ШІ може замінити живих людей у певних сферах, та працювати краще за них
«ШІ може зробити нас ледачими, готовими поступитися своїм творчим баченням і навіть залежними від безлічі можливостей, що постійно розгалужуються, жертвами жахливого примусу уяви», — зазначає Чарльз Аптон, який називає штучний інтелект «відчаєм можливості».
Варто зрозуміти що штучний інтелект не є якимось міфічним джином, який може виконати будь-які наші забаганки. ШІ — це лише інструмент для досягнення певного результату.
Тож до яких соціальних наслідків може призвести ця технологія у відносно короткій перспективі?
Можна припустити, що вплив штучного інтелекту, найімовірніше, відчує на собі в першу чергу консалтинговий сектор. У тих сферах, де посередники пропонують спеціалізовані знання для подолання бюрократії, ШІ може легко втрутитися та замінити людей. Звичайно, всі консультанти не залишаться без роботи, але деякі послуги, цілком можуть бути отримані громадянами і бізнесом за допомогою платних або відкритих платформ штучного інтелекту. Якщо комусь потрібні юридичні послуги з оскарження штрафу за паркування, чи перевищення швидкості — ШІ можна змусити сформувати правову позицію, яку варто надати судді (така можливість вже існує — donotpay.com).
Європа особливо вразлива до наслідків впровадження такого сервісу, враховуючи, наскільки велика частка європейської економіки складається з консультантів, через величезну забюрократизованість. На цьому етапі важливо мінімізувати шок, спричинений стрімким розвитком ШІ. Для цього ЄС має скоротити кількість бюрократичних процедур, та робити доступ до послуг простим та інтуїтивно зрозумілим, щоб поступово зменшити попит на консультантів і дати їм більше часу для переходу в інші сектори.
Наразі відбувається протилежне: уряди країн ЄС стимулюють розвиток бюрократичних процедур, змушуючи приватний бізнес розвивати свій консалтинговий сектор. Зрештою можна спокійно обійтися без деяких посередників, за умови, що перехідний період буде проведений належним чином. Цим питанням повинні зайнятися політичні активісти, які хочуть втрутитися в існуючі наративи про кризи, що насуваються, і вплив технологій, представивши інше розуміння того, що і чому потрібно зробити, щоб суспільство «метаболізувало» ШІ.
Ми вже бачимо цікаві приклади інтеграції ШІ у бізнес-процеси. У серпні минулого року компанія Dictador призначила робота на базі штучного інтелекту своїм виконавчим директором. Робот Міка розповіла Reuters, що вона «завжди на зв’язку 24/7» і працює сім днів на тиждень.
Її роль містить у собі керівництво проєктом децентралізованої автономної організації Arthouse Spirits, колекцією NFT і спілкування з DAO-спільнотою, згідно з інформацією на сайті компанії.
Dictador — не перша компанія, яка призначила бота своїм генеральним директором. Минулого року китайська ігрова фірма призначила «віртуального гуманоїдного робота на базі ШІ» на ім’я Тан Ю генеральним директором своєї дочірньої компанії Fujian NetDragon Websoft.
Наразі Європа та США, замість того, щоб гармонійно інтегрувати ШІ в економіку, вводять законодавчі обмеження для використання його у повсякденному житті.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак запланував на кінець року саміт зі штучного інтелекту, де зберуться світові лідери та топменеджери ШІ-компаній.
Очікується, що на захід запросять Джо Байдена та інших лідерів G7, керівника OpenAI Сема Альтмана, генерального директора Microsoft Сатья Наделлу, Даріо Амодея з Anthropic і генерального директора DeepMind Деміса Хассабіса.
Саме на саміті може вирішитися майбутнє технології, що швидко розвивається та має великий потенціал — як для прискорення медичної діагностики та скорочення транспортних викидів, так і для таких шкідливих цілей, як фальсифікація виборів і поширення дезінформації.