Як «УкрНДІгаз» та АТ «Укргазвидобування» порушують законодавство України

Опінії
30 січня, 09:47
Як «УкрНДІгаз» та АТ «Укргазвидобування» порушують законодавство України

Хто в цьому винен? Ймовірно, система, яку зруйнував в першу чергу Роман Опімах і ДГС.

Експерт нафтогазової галузі

Український науково-дослідний інститут природних газів (УкрНДІгаз)

Згідно пункту 2.1. Положення про філію Український науково-дослідний інститут природних газів (УкрНДІгаз) АТ «Укргазвидобування» (Рішення акціонера №257 від 20.07.2018 року): «Головним завданням Інституту є проведення науково-дослідних, проектних, проектно-конструкторських та проектно-вишукувальних робіт і послуг, пов’язаних зі створенням передової конкурентно здатної науково-технічної продукції, спрямованих на розвиток науково-технічного прогресу в галузі геології, розвідки, розробки та експлуатації нафтових, газових і газоконденсатних родовищ, буріння свердловин, видобутку, підготовки та переробки газу, техніки і технології його транспортування, підземного зберігання, охорони праці та пожежної безпеки, екології та економіки.

Інститут визначається головним розробником проектно-кошторисної документації:

  • на будівництво нафтових і газових свердловин;
  • для будівництва об’єктів нафтогазовидобування та газотранспортних підприємств промислового, житлово-цивільного, культурно-побутового і комунального призначення».

Отже, слід відмітити, що в Положення про філію Український науково-дослідний інститут природних газів (УкрНДІгаз) АТ «Укргазвидобування» (Рішення акціонера №257 від 20.07.2018 року), а ні слова нема про: декарбонізацію, альтернативні джерела енергії, енергоменеджмент та енергоаудит.

Але, керівництво як Інституту, так і АТ «Укргазвидобування» не користується Положенням в своїй діяльності, та витрачає кошти компанії саме на декарбонізацію, альтернативні джерела енергії, енергоменеджмент та енергоаудит…

Звісно, що на фоні витрат компанії ці суми в декілька мільйонів гривень не є вирішальні, але:

  • ЗСУ компанія допомогти не може через жорсткі вимоги Положення та Статуту і фінансову дисципліну;
  • Витрати декілька мільйонів гривень на декарбонізацію, альтернативні джерела енергії, енергоменеджмент та енергоаудит, які не передбачені, а ні Статутом, а ні Положенням звісно вони можуть, і фінансова дисципліна не поміха!

Звісно, що на це закриває очі і безпека АТ «Укргазвидобування», і безпека НАКу та інші служби, які повинні контролювати діяльність.

І поки, директор УкрНДІгазу перебуває по завданню голови правління НАКу в черговому відрядженні в Норвегії де вивчає досвід країни з декарбонізації…, спробую стисло розглянути успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) з точки зору Головного проектанта Інституту!

Директор філії УкрНДІгаз Михайло Братах
Директор філії УкрНДІгаз Михайло Братах
Фото:Facebook

Як «УкрНДІгаз» та АТ «Укргазвидобування» порушують законодавство України_3Як «УкрНДІгаз» та АТ «Укргазвидобування» порушують законодавство України_4Як «УкрНДІгаз» та АТ «Укргазвидобування» порушують законодавство України_5

Проаналізуємо як справляється інститут з головним завданням, а саме проектуванням видобутку вуглеводнів:

По ГПУ «Шебелинкагазвидобування» на 2023 рік Інститут оцінював базовий видобуток в об’ємі 6,6 млрд.куб.м газу та 90 тис.т конденсату. А за умови запланованих інвестиційних заходив, успішних результатів пошуково-розвідувального буріння та залучення сервісних компаній - в об’ємі 7,3 млрд.куб.м газу та 93 тис.т конденсату. Ці прогнози Інститут представив у травні 2023 року і «попав пальцем в небо», а саме:

  • по ГПУ «Шебелинкагазвидобування» за 2023 рік фактичний видобуток склав 7,7 млрд.куб.м газу та 118 тис.т конденсату;
  • рекомендовані заходи на 2023 рік з удосконалення наземної інфраструктури виконані не в повному обсязі (не введені МДКС на Новоселівському, Юліївському та Вишневському родовищах );
  • не виконано ЗБС у 1 свердловині;
  • не переведено 2 свердловини на одночасно-роздільну експлуатацію;
  • як мінімум 14 із 23 свердловин кандидатів на КРС не дали очікуваного результату;
  •  9 із 15 свердловин кандидатів на ГРП не дали очікуваного результату….

По Моспанівському газоконденсатному родовищу, яке відкрито у 2021 році, на сьогодні, не виконана попередня геолого-економічна оцінка та не складений проєкт дослідно-промислової розробки ГОЛОВНИМ РОЗРОБНИКОМ ІНСТИТУТОМ! Відповідно, інститут планував за базовим варіантом по Моспанівському ГКР у 2023 році видобуток в об’ємі 78 млн. куб.м газу та 2,8 тис.т конденсату. А за інвестиційним (очікуваним), в об’ємі 123 млн. куб.м газу та 3,4 тис.т конденсату. За 2023 рік по Моспанівському ГКР фактичний видобуток склав 371 млрд.куб.м газу та 7 тис.т конденсату!!!

Повторюся, що облаштування Моспанівського газоконденсатного родовища (будівництво УКПГ) виконано було без проєкту на облаштування, що призвело до негативних наслідків (у міжсезоння об’єкт знаходиться у воді, взимку каток; проблеми з якісною підготовкою вуглеводнів).

Відмічу, порушення АТ «Укргазвидобування» Законодавства України і нормативного акту:

В статті 1 Закону України про нафту і газ відмічається: «дослідно-промислова розробка родовища нафти і газу - стадія геологічного вивчення родовища, на якій здійснюється видобуток з родовища обмеженої кількості нафти і газу з метою визначення його промислової цінності, уточнення гірничо-геологічних та технологічних параметрів, необхідних для підрахунку запасів нафти, газу і супутніх компонентів та обґрунтування вибору раціонального методу (технології) промислової розробки родовища».

Згідно статті 20 Закону України про нафту і газ в основні права та обов'язки користувачів нафтогазоносними надрами входить «додержуватися вимог законодавства України, чинних правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням нафтогазоносними надрами».

У відповідності до вимог статті 35 Закону України про нафту і газ:

  • «Введення родовища або окремого покладу в дослідно-промислову розробку здійснюється користувачем нафтогазоносними надрами на підставі проєкту дослідно-промислової розробки родовища (покладу) та проєкту його облаштування, інвестиційного проєкту (програми)»;
  • «Дослідно-промислова розробка родовища або окремого покладу здійснюється після подання затвердженого користувачем нафтогазоносними надрами протоколу затвердження проєкту дослідно-промислової розробки родовища (покладу) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр»;
  • «Видобуток нафти і газу з родовища (покладу) за час його дослідно-промислової розробки не повинен спричиняти істотного зменшення обсягу їх кінцевого видобутку із надр та обмежувати вибір найбільш ефективних методів промислової розробки родовища»
  • «Видобуток нафти і газу з родовища (покладу) при дослідно-промисловій розробці повинен здійснюватися в режимах, обсягах і терміни відповідно до проєкту дослідно-промислової розробки з дотриманням показників інвестиційного проєкту (програми)».

У відповідності до «Положення про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення» (МЮУ №377/7698 від 20.05.2003р.):

  • пункт 1.2. Вимоги цього Положення є обов'язковими для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, що здійснюють ДПР у межах території України, її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони.
  • пункт 1.7. ДПР вуглеводнів здійснюється з метою уточнення наявних та отримання додаткових даних, необхідних для побудови геологічної моделі родовища, геолого-економічної оцінки запасів родовищ вуглеводнів та супутніх цінних компонентів, визначення фільтраційно-ємнісних характеристик продуктивних пластів, складу та фізико-хімічних властивостей флюїдів, пластового тиску і динаміки його зміни.
  • пункт 2.1. ДПР здійснюється на підставі проєктів, що складаються, проходять експертизу і затверджуються відповідно до чинних законодавчих та нормативних актів та вимог, передбачених цим Положенням.
  • пункт 2.2. Термін ДПР, кількість і умови вилучення мінеральної сировини обґрунтовуються у проєкті ДПР. Строк проведення ДПР не повинен перевищувати трьох років, а для підземних вод, де здійснюється ДПР природного джерельного стоку, - п'яти років.
  • пункт 2.3. Обсяг (кількість) корисних копалин» (мінеральної сировини), що передбачається до видобутку, визначається для кожного виду корисної копалини та конкретного родовища окремо відповідно до інструкцій Державної комісії України по запасах корисних копалин із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1997 року №432 (432-97-п ), але не повинен перевищувати п’яти (для вуглеводнів - десяти) відсотків від обсягу товарної продукції гірничого підприємства - корисної копалини (мінеральної сировини) родовища або ділянки надр, що приймалася для розрахунку початкової ціни продажу дозволу на аукціоні відповідно до Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні спеціального дозволу на право користування надрами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року №1374 (1374-2002-п )(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року №915)….
  • пункт 2.6. Доцільність ДПР обґрунтовується матеріалами попередньої геолого-економічної оцінки запасів родовища і проєктами їх ДПР.

За такі дії, у Приватного надрокористувача давно вже спеціальний дозвіл був або зупинений або анульований!

Слід зазначити, що в УНБ (Сахалінське НГКР) таких порушень надрокористування не було і навіть незначних!

Особливо викликає занепокоєння ДГС, куди дивимося?

Хто винен в такій халатності? Інститут, який не хоче працювати згідно Положення чи АТ «Укргазвидобування» якому начхати на закони України і нормативні акти?

Ймовірно, система, яку зруйнував в першу чергу Роман Опімах і ДГС! Відсутня відповідальність за порушення законодавства, значить існують порушення!

По Західно-Білозірському газоконденсатному родовищу, яке відкрито у 1993 році, на сьогодні, не виконана попередня геолого-економічна оцінка та не складений проєкт дослідно-промислової розробки ГОЛОВНИМ РОЗРОБНИКОМ ІНСТИТУТОМ!

Відповідно, інститут не планував за базовим варіантом та інвестиційним (очікуваним) видобуток вуглеводнів. Але, за 2023 рік по Західно-Білозірському фактичний видобуток склав 11 млн.куб.м газу та 1 тис.т конденсату!!!
Порушення Законодавства України і нормативного акту надрокористувачем АТ «Укргазвидобування» ті ж, що і по Моспанівському ГКР!

Висновок

1. Успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) пов’язані з порушеннями вимог законодавства і нормативних актів, а саме з розробкою Моспанівського та Західно-Білозірського газоконденсатних родовищ без проєктів дослідно-промислової розробки та попередньої геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів даних родовищ!

Отже, 382 млн.куб.м газу у 2023 році видобуто без проєкту і що значно перевищило бачення Інституту!

2. Успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) не пов’язані з вдалими заходами з капітальних ремонтів свердловин та ГРП, так як їх успішність не перевищила 50%!

3. Успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) пов’язані з бурінням неглибоких експлуатаційних свердловин дублерів (резервних) на старих родовищах (ущільнення сітки свердловин у 2023 році дало близько 450 млн.куб.м газу – прискорення вилучення), які знову ж таки не всі передбачені проєктними документами Інституту заздалегідь!

Отже, близько 832 млн куб.м газу у 2023 році ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівник А. Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) видобули не завдяки старанням і прогресивним рішенням Інституту, а всупереч Інституту та його керівнику Михайлу Братаху.

Тому Охотніков Андрій і був декарбонізований у грудні 2023 року…

Читайте також:
Світ
Президент Наїб Букеле оголосив, що для якнайшвидшої розробки корисних копалин уряд скасує чинні обмеження. Парламент готовий підтримати це.
12 грудня, 14:55
Економіка
Посланець Сі Цзіньпіна підприємець Рен Йонґпенґ придбав «Сонячне ремесло». Це — найбільша приватна фірма із видобутку бурштину-сирцю.
10 листопада, 10:36
Політика
Власник ОККО Віталій Антонов купує частку нафтогазовидобувної компанії Козицького
07 листопада, 18:15
Новини
Для монополіста Нафтогаз не важливо, що написано в законі. важливо те, за що платять премію.
26 серпня, 09:27
Світ
Вага дорогоцінного каменю оцінюється у 2492 карати. Цей алмаз видобули у Ботсвані, яка до 1970-х років була колонією Британської імперії.
25 серпня, 10:36
Політика
Зеленський Єрмак дозволили проросійській агентурі грабувати українські надра.
24 серпня, 11:11