Як зірвати закупівлю. І чому, схоже, в цьому році вже не буде бебі-боксів.

Опінії
04 травня, 10:35
Як зірвати закупівлю. І чому, схоже, в цьому році вже не буде бебі-боксів.

Це буде цікаво молодим батькам і тим, хто скоро планує ними стати.

Про Бебі-бокси, чому вони недавно з'явилися, потім швидко закінчилися і коли їх знову почнуть видавати.

На жаль, нічим не порадую. Вертикаль влади у нас чисто номінальна. І якщо хтось із чиновників вирішить саботувати свої прямі обов'язки, то йому не указ ні президент, ні ВР, ні прем'єр.

І яскравий тому приклад - робота Міністерство соціальної політики України.

Його чиновників начебто повинна хвилювати тенденція на зниження народжуваності. І платники податків їх поставили, в тому числі й для того, щоб вони виконували законодавчо прийняті стимулюючі народжуваність заходи. З яких найдієвішою і такою, що позитивно сприймається молодими батьками була програма натуральної допомоги у вигляді «Пакунків Малюка», що забезпечують малюка всім необхідним на перші кілька місяців. Причому ПМ прямо в пологовому будинку вручали матусям перед випискою! Без метушні за довідками!

Потрібно було тільки один раз розписатися.

Програма діяла з 2018 року. Влітку минулого року в Мінсоц несподівано для всіх вирішили, що Пакунки Малюка краще скасувати, а замість них оголосили про «монетизації», але грошей на руки батькам не дали, ввели спецкартки на 5000 грн. Але, щоб картку отримати треба 2 місяці пробігати за довідками по закритих через карантин інстанціях, а потім поїздити в закритому громадському транспорті за закритими здебільшого дитячих промтоварних магазинах, щоб цю картку «отоварити». І все це Мінсоц підносить, як досягнення і як монетизацію. Забувши додати слово «фейковий»!

Правда після торішнього скандалу в Мінсоц сказали: «Ми люди підневільні, нехай ВР прийме закон про ПМ і тоді ми будемо його виконувати!» І ось у вересні закон прийняли, потім (більше ніж пів року тому 24 жовтня 2020 р) президент його підписав (до речі, не дивлячись на прохання вето від Мінсоц !). І що з закупівлею на 2021?

А нічого! Тільки перед новим роком, як виняток передбачений в законі, відбулася остання закупівля Пакунків Малюка через UNOPS. За цей час Мінсоц обіцяв підготувати та розпочати тендерні процедури на майданчику Prozorro.

Цілих два заступники міністра соцполітики Євген Котик і Борис Лебедцов привселюдно (під час зустрічі в Федерації роботодавців України спільно з депутатами ВР Андрієм Мотовіловцем, Ольгою Коваль та представником ОП Юлією Соколовською) пообіцяли до кінця лютого 2021 відкрито опублікувати пропоноване техзавдання закупівлі. Щоб експерти ринку могли його вивчити й дати рекомендації.

І зробити це до оголошення про закупівлю. Щоб вона потім не зірвалася через суперечності в ТЗ і обґрунтованих скарг в АМКУ від учасників торгів. Як це сталося в минулому році. Адже в ПМ входять вже 93 різних предметів для діток і Мінсоц дуже важливо грамотно прописати предмет закупівлі !

І ось раптом сьогодні дізнаюся, що тендер на закупівлю ПМ оголошений ! За планом він повинен пройти в середині липня, а з середини серпня начебто можуть початися поставки ПМ в пологові будинки.

Але Вангую - «Пакунка малюка» не буде! Вважаю, що стараннями відповідальних заступників міністра соцполітики Е. Котика і Б. Лебедцова, що відповідають за закупівлю, тендер буде зірваний. Після чого вони розведуть руками та продовжать улюблену ними з якихось причин схему з картками, вигодонабувачем якої є одна найбільша роздрібна мережа з майже тисячі магазинів. Де на «карткові» 5 000 грн  батьки отримають вполовину менше продукції, так як в магазинах все продається з великою націнкою! Причому в інтерв'ю чиновників Мінсоц йдуть примітивні маніпуляції зі статистикою. Адже ПМ знову немає в більшості пологових будинків, а Мінсоц підносить це як те, що батьки вибирають для малюків «монетизацію»!

Можу розповісти, чому у мене таке стійке передчуття, що програма натуральної допомоги молодим батькам буде зірвана.

1. Замість професійного та спеціалізованого на таких закупівлях майданчика (а всі чекали, що ним буде ЦЗО «Професійні закупівлі» при Prozorro, які вже пів року готувалися і відпрацювали специфіку ПМ) Мінсоц, несподівано для всіх, (включаючи міністра Mykhailo Fedorov) вибирає іншу закупівельну організацію - ЦЗО «Українські спеціальні системи» (вони під Міністерством цифрової трансформації України). ЦЗО «Українські спеціальні системи» спеціалізується на закупівлі комп'ютерів і програмного забезпечення. Вони, до речі, лише 16 квітня отримали статус ЦЗО і за цей час встигли провести лише одну закупівлю ПО на 2,7 млн грн. І фахівців по товарах для дітей там немає жодного!

2. Я не буду довго розбирати сотні листів ТЗ, складених «спецами» Мінсоц, які побачив в оголошеному тендері. Зупинюся на одному. Вони взагалі прибрали такий, наприклад, критерій, як щільність тканини. Тобто постачальник може запропонувати для новонароджених продукцію найнижчої якості і йому за це нічого не буде. Адже той же ситець на пелюшки може бути стандартний (Гостовский) щільністю 105 г / м.кв., А може бути і 60 г / м.кв. Все буде залежати від доброї волі постачальника або від його бажання заощадити.

3. І найцікавіше, чому ця закупівля навряд чи відбудеться. Є таке поняття, як тендерний тролінг. Коли подається ряд неспроможних підприємств або ФОП мають на меті зірвати тендер. І будь-який професійний замовник знає, як з цим боротися: кваліфікаційними вимогами та тендерним забезпеченням! Забезпечення потрібно, щоб постачальник після виграшу і підписання договору не відмовився потім від поставки, зірвавши закупівлю і зашкодивши реальним відповідальним постачальникам. Нагадаю, що мова йде про найбільшу на сьогодні держзакупівлі в 620 (!!!) мільйонів гривень!

Так ось - в даній закупівлі тендерне забезпечення відсутнє. Хоч так давно вже не робить жодне поважаюче себе відомство. І заявитися на нього може скільки завгодно підприємств (або ФОПів) пустишок, дати будь-яку найнижчу ціну, а потім до дати поставки тупо зникнути.

Такого не може статися, якщо в умовах тендеру є банківська гарантія у 2-3% від суми договору, причому з обов'язковим покриттям! Тим більше, що у Мінсоц є сумний досвід минулого року, коли на тендер заявилися відразу шість компаній-пустишок, які в підсумку його і зірвали.

Як зірвати закупівлю. І чому, схоже, в цьому році вже не буде бебі-боксів._1

Для прикладу можемо порівняти цей тендер Мінсоц з іншим недавнім. Там закуповувалися послуги з прибирання прилеглої до Мінсоц території на суму 1,1 млн грн. І ось тут вони чомусь тендерне забезпечення в 3% від контракту передбачили! Ну звичайно, підмітання асфальту важливіше, ніж складна закупівля товарів для новонароджених.

Так що вважаю оголошений тендер свідомою профанацією з метою його зірвати та залишити для молодих батьків улюблені Мінсоц картки! І хто відповість? Котик з Лебедцовим? Ні, впевнений, що у всіх інтерв'ю вони будуть душевно розповідати, що з дитинства за Бебі-бокси, але що поробиш - закупівельна організація налажала, та ще й ці постачальники один на одного вічно скаржаться в антимонопольний! Так може пора вже щось «в консерваторії виправити»? Не можу повірити, що не в курсі міністр соцполітики.

До тексту додам ще два скріни. Як знижується народжуваність і як українців стає менше. І дана програма з видачею прямо в пологових будинках «Пакунків малюка» була реально корисною, продуманою, віталася молодими батьками та стимулювала молоді сім'ї до появи діток. Тільки чомусь чиновникам з Мінсоц потрібні, схоже, інші «стимули».

А інакше їм не цікаво і ніхто їм не указ ...

Як зірвати закупівлю. І чому, схоже, в цьому році вже не буде бебі-боксів._2
Як зірвати закупівлю. І чому, схоже, в цьому році вже не буде бебі-боксів._3

Читайте також:
Мешканці Градизької об'єднаної територіальної громади систематично скаржаться на появу стихійних звалищ на горі Пивиха.
21 липня, 10:34
​​На українсько-російській ділянці державного кордону відбувся напад на прикордонний наряд
18 липня, 18:30
Попереду у нас ще довга боротьба.
13 липня, 18:40
У соцмережах обурилися фото з дитиною в поліцейському однострої на святкуванні дня поліції
06 липня, 08:20
В десяточку мовлено про Останній Бастіон - Новини
27 червня, 16:20