Яка ситуація у Миргородському водоканалі?
В результаті рішення пленарного засідання 23-ї сесії 7-го скликання Полтавської обласної ради № 988 від 21.12.2018 року було реорганізовано ОКВПВКГ «МИРГОРОДВОДОКАНАЛ» шляхом приєднання до КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ».
Але остаточна доля водоканалу Миргороду ще не вирішена. На останній сесії обласної ради піднімалось питання про передачу цього підприємства до органів місцевого самоврядування.
Які «плюси» і «мінуси» від цього громаді?
Тарифи
В місті Миргород на послуги водопостачання та водовідведення діють тарифи, встановлені Постановами НКРЕКП ще в квітні 2017 році. Ці тарифи вже тривалий час збиткові, тому що розраховувалися на підставі цін, мінімальної заробітної плати та фактичних витрат 2016 року. Середній рівень відшкодування собівартості виробництва та реалізації послуг з водопостачання та водовідведення тарифами, діючими для споживачів таких послуг в місті Миргород, складає 76 відсотків.
Стан мереж та обладнання
Зношеність водопровідних та каналізаційних мереж складає понад 60 %.
На каналізаційних очисних спорудах Миргорода через брак коштів та відсутність кваліфікованих спеціалістів порушувались встановлені технологічні режими очищення стічної води. Та в цілому очисні споруди потребують проведення повної реконструкції.
З існуючих артезіанських свердловин, які забезпечують водопостачання Миргороду, більше третини не працюють та потребують проведення обстеження спеціалізованою організацією для визначення можливості їх подальшого використання або необхідності ремонту.
Проведення даних робіт потребує значного фінансування – десятків мільйонів гривень.
Робота зі споживачами
Фахівці служби обліку та реалізації провели велику роботу в різних напрямках. При обстеженні мереж водопостачання та водовідведення «Миргородоводоканал» виявлено, що відсутні схеми підключення до мереж, є невідповідність проектної документації.
Також відсутній контроль за обсягами наданих послуг населенню: більшість лічильників з простроченим терміном повірки, договори на послуги укладено з дуже незначною кількістю споживачів, з рештою – бездоговірні відносини. Несанкціоноване водокористування, а по-іншому – крадіжки води, сягають у місті колосальних розмірів. Цьому питанню не приділялось уваги роками.
Фінансовий стан
Водоканал у Миргороді має непокритих збитків більше 19 млн. грн.
Поточна кредиторська заборгованість становить майже чотири з половиною мільйони, з них більше трьох мільйонів – заборгованість перед постачальниками за електроенергію. Не сплачені податки в бюджет – 1 млн. грн. Заборгованість з заробітної плати – близько чотирьох з половиною млн.
Борги накопичені чималі, підприємство збиткове.
Що зробив «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» для «МИРГОРОДВОДОКАНАЛУ»?
Першочергово «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» взявся за питання, які вимагали оперативного вирішення. Були локалізовані аварійні ситуації, що були соціально-небезпечними. У фахівців з Полтави для цього є досвід і ресурс.
Проведена інвентаризація наявних основних засобів та нематеріальних активів.
За попередні 2 місяці службою обліку та реалізації було вжито ряд заходів: проведені рейди по зняттю контрольних показників приладів обліку, заходи щодо здійснення повірки приладів обліку, проведена інвентаризація підключень до водопровідно-каналізаційних мереж юридичних установ, відпрацьовано формування облікової бази даних та введено в дію ефективне програмне забезпечення.
Щомісячно проводиться формування та забезпечення платіжними документами фізичних осіб, якими і до цього їх ніколи не забезпечували.
Споживачі з Миргороду мали змогу зареєструватися в «особистому кабінеті» на сайті КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ», що спростило порядок оплати та отримання інформації.
Внаслідок проведеної роботи фактичний обсяг реалізації в липні місяці 2019 збільшився на 35 % , в результаті зменшився відсоток втрат води. Про все це полтавський водоканал інформує на своєму сайті.
Для працівників миргородського водоканалу був придбаний спецодяг. Закуплена необхідна кількість матеріалів на ремонт, електроустаткування та інше. Цей список можна продовжувати. Зарплата виплачується вчасно і збільшена на 20 %.
Ситуація у Миргородському водоканалі вкрай критична. Підприємство працює на збиток, роками не вирішувалось проблеми такого важливого підприємства в умовах необґрунтованої тарифної політики. За умов компенсації додаткових витрат «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛУ» це нормальна схема централізації комунального господарства області.
Геннадій Сікалов