Які економічні наслідки матиме повернення трудових мігрантів в Україну

Опінії
04.04.2020, 09:17
Які економічні наслідки матиме повернення трудових мігрантів в Україну
Фото: УНІАН

Кризова ситуація викликала масовий потік заробітчан на батьківщину.

Журналіст, громадський активіст, учасник війни

Рік тому, під час промови президента у Верховній Раді після складання присяги, Володимир Зеленський закликав трудових мігрантів повернутися назад до України та привезти з собою отриманий ними досвід за кордоном та європейські цінності. Що ж, впевнено можна сказати, принаймні одну обіцянку Гаранту вдалося виконати.

Кризова ситуація у Європі та світі викликала масовий потік заробітчан на батьківщину. За даними прикордонників, тільки з території Польщі щодня прибуває 30 000 осіб. Загалом, до Великодня в Україну мають прибути ще 200 000 наших громадян. Серед деяких політиків лунають заяви про 2 мільйони тих, що повернуться додому.

Звичайно, це вже надто завищена цифра. Однак, масштаби дійсно вражають. Економісти стверджують про повернення 15-20% усіх трудових мігрантів. Неабиякі цифри для країни, де і так прогнозують появу чисельної армії безробітних.

І от тут виникає головна проблема. Привид тотального безробіття вже нависає над державою. Мільйони громадян, що постійно проживають в Україні, і так опиняться в пошуках засобів для існування. Тепер до них долучиться нестача робочих місць для колишніх трудових мігрантів.

До того ж, колишні заробітчани  посилять конкуренцію на ринку праці. Як результат − зменшення вартості робочий сили.

Іншою проблемою для заробітчан стане процес отримання допомоги по безробіттю. Трудових мігрантів, що нелегально працювали закордоном ще з далеких 90-х років, а отже багато років не були офіційно працевлаштовані, просто не поставлять на облік.

Для багатьох, хто повертається додому, щасливим квитком може стати похід на службу до Збройних сил України. Хоч це, звичайно, стосується і «вітчизняних» безробітних. Таку ідею запропонував глава Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко. За його словами, серед прикордонників вже зараз є недобір у 10 тисяч чоловік. Подібні негаразди з комплектацією існують і в Міністерстві оборони. Чим не вихід для певного відсотка, постраждалих від нинішньої ситуації?

Частково, подібні процеси мають місце і сьогодні. За даними Telegram-каналу «Источники Шаурмы Зеленского», який вітчизняні ЗМІ асоціюють з заступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенком і Банковою, вже зараз заробітчани масово намагаються піти служити за контрактом у ЗСУ, а переважна більшість новоприбулих «добровольців» саме з  західної України.

Багато хто намагається підписати контракт на пів року.

На їхню думку, за цей час вдасться пересидіти пандемію та повернутись до старих методів заробітку. Але тут вже виникає питання: чи зможуть?

Серед головних причин сумніватися – поява на Заході своєї чисельної «армії» безробітних серед місцевого населення та жорсткіше ставлення європейців до «гостей» з інших країн. Про це стверджує і радник президента економіст Олег Устенко. Він прямо заявив, що принаймні половина заробітчан, які прибувають в Україну, вже не зможуть повернутись назад на роботу у Європу.

А от економіка дійсно зазнає ще більшого тиску. І справа не тільки у великій кількості безробітних. За даними Світовому банку, станом на 2018 рік обсяги переказу вітчизняних заробітчан до України були на рівні 14 мільярдів доларів. Національний банк називав цифру у 10,88 мільярда доларів.

Вже у наступному році за прогнозами вітчизняних банкірів трудові мігранти мали переказати 12,6 мільярда доларів. Тобто обсяги вкладень в економіку України зростали. Так мало бути і в цьому році. Однак, не судилось. У цьому сенсі ми стаємо в один ряд з такими країнами як Киргизстан, Таджикистан та Узбекистан, у яких  перекази трудових мігрантів складають дуже високий відсоток ВВП.

І все ж, маємо шукати і позитивні моменти. Вперше з часу проголошення незалежності в Україні відбувається масовий наплив робочих рук з цивілізованих країн Європи. 

Спеціально для «Останнього Бастіону»

Читайте також:
Економіка
Абсолютно бідних людей, які жили б на один долар на день, у нас немає.
28.12.2019, 17:21
Опінії
Вплив ліваків на українців, як і взагалі всієї медійної мережі соросят, стрімко падає.
вчора, 12:19
Опінії
Не вистачає мізків і навичок.
вчора, 09:18
Опінії
У ширшому сенсі питання «ефективності мобілізації» — питання здатності держави. Якщо не хочемо зникнути з мапи світу, слід змінювати підхід.
17 січня, 20:36
Опінії
Найбільш цікаве питання зараз — це хто отримає імперію Коломойського?
17 січня, 16:42
Опінії
Один ниций ворог у шкурі українолюба почав відпрацьовувати свої 30 срібняків. Суспільству насаджують патріотичну подобу Люсі Арєстовіча.
17 січня, 13:43