Єврокомісія оштрафувала Google на 4,3 мільярда євро

ПОЛТАВА
23.07.2018, 05:55

Google має сплатити рекордний штраф у 4,3 мільярда євро за перешкоджання конкуренції, оголосили в Єврокомісії. Інтернет-компанії також дали 90 днів, щоб виправити ситуацію.

Єврокомісія наклала на американську компанію Google, що входить у холдинг Alphabet Inc., рекордний штраф у 4,3 мільярда євро. Про це минулого тижня заявила єврокомісарка з питань конкуренції Маргрете Вестагер. "Google використав Android як інструмент забезпечення домінування своєї пошукової машини", - йдеться в її заяві.

У ЄС звинувачують Google у перешкоджанні конкуренції та посиленні свого панівного положення серед пошукових машин. Для цього американська компанія змушувала виробників встановлювати свій пошуковик та браузер Chrome на пристрої з операційною системою Android, щоб ті могли використовувати прикладні програми на кшталт Google Play.

Також, за даними Єврокомісії, Google платив деяким виробникам, щоб ті встановлювали на пристроях винятково його пошукову машину, а також обмежував можливість продажу виробниками телефонів зі встановленими альтернативними версіями Android. Єврокомісія дала інтернет-гіганту 90 днів на усунення цих порушень, інакше йому загрожує штраф у розмірі до 5 відсотків від середнього глобального денного доходу компанії. Google вже оголосив, що подасть апеляцію на це рішення.

Android є найпоширенішою операційною системою для смартфонів - її використовують приблизно 80 відсотків мобільних пристроїв у світі. Виробники безплатно отримують це програмне забезпечення, а Google отримує прибутки від реклами. Американська компанія відкидає звинувачення Єврокомісії та вважає, що її підхід навпаки заохочує конкуренцію.

Нагадаємо, що в 2017 році у ЄС вже оштрафували Google на 2,4 мільярда євро. На той час це був рекордний штраф. Єврокомісія тоді оголосила, що інтернет-гігант зловживав монопольним становищем, просуваючи власний сервіс порівняння цін Google Shopping. До того рекордним покаранням, накладеним Єврокомісією за порушення конкуренції, була сума в 1,06 мільярда євро, на які оштрафували в 2009 році корпорацію Intel.

Коментар: Вигуглили! Або за що Єврокомісія насправді оштрафувала Google

«ЄС оштрафував Google на мільярди доларів. Критики вбачатимуть у цьому удар проти США. Однак це неправда,» - пише оглядач DW Бернд Ріґерт.

Рекордний штраф, який Євросоюз наклав на американський інтернет-концерн Google та його материнську компанію Alphabet, мало чи навіть узагалі жодним чином не пов'язаний із нинішним різноголоссям у трансатлантичних відносинах. Але з Білого дому чи з лав націоналістично-консервативних прибічників президента США знову лунатимуть протилежні думки. Схожі перевірки щодо Google проводяться також в Індії та Туреччині.

Дональд Трамп може сприймати наступ на американські фірми, які зловживають своїм становищем на ринку, як напад на самого себе. Але він помиляється, називаючи данську єврокомісарку з питань конкуренції Маргрете Вестагер "жінкою-податківцем, яка ненавидить Америку". Саме з такими словами він минулого тижня поскаржився на Вестагер за перевірки щодо Google та інших компаній. Після розслідувань, які тривали роками, у неї немає сумнівів у тому, що інтернет-гігант використовує своє панівне становище у випадку з операційною системою Android, аби просувати власні продукти та заробляти таким чином іще більше грошей.

Google, Apple та Amazon уже давно перебувають під прицілом Єврокомісії - не через те, що їхні материнські штаб-квартири розташовані у США, а тому що вони настільки успішно розрослися на європейському ринку і тепер, може, зловживають своїм становищем. Європейських концернів, які тримали б у своїх руках настільки разючу владу на ринку, просто не існує.

Жодного покарання Google у США

Інтернет-концерни, безумовно, виграли від того, що антимонопольне законодавство на їхній батьківщині хоч і жорстке, але не застосовується послідовно на практиці. Схожа з європейською перевірка Google в США ще 2013 року завершилася мировою угодою. Призначений Трампом новий директор Федеральної торговельної комісії США, яка відповідає за питання конкуренції, ніби хоче запустити перевірку щодо Google наново. Не оминуть його уваги також соцмережа Facebook та платформа онлайн-торгівлі Amazon.

Тобто ЄС просто робить те, що мали б робити й американці - пильніше придивлятися до компаній та не давати заколихати себе маркетинговими балачками та промиванням мізків з боку лобістів. Між іншим, Європейська Комісія лише тоді вдається до перевірок, коли на нечесну конкуренцію з боку якоїсь компанії скаржаться інші гравці на ринку. Національні мотиви рідко відіграють якусь роль.

Чи внесуть Google та інші бодай якісь суттєві зміни в свою бізнес-стратегію після виписаних їм штрафів, передбачити важко. Спершу треба дочекатися завершення процесу в Європейському суді, до якого поскаржився інтернет-велетень. Це може затягнутися на два-чотири роки, але у переважній більшості подібних випадків рішення були на користь ЄС.

Призначений Google штраф у п'ять мільярдів доларів США видається на перший погляд великим. Однак не варто забувати, що зловживання мали місце протягом років. За цей час компанія мала величезні прибутки. Готівкові резерви Google становлять, за наявними даними, 90 мільярдів доларів. Тобто з фінансової точки зору компанія може відносно безболісно пережити цей штраф. Дійсно дорого Google доведеться поплатитися, якщо суд вирішить, що компанія не дотримується нових приписів Єврокомісії, порушуючи таким чином закон. У цьому випадку доведеться викласти ще 6,5 мільярда доларів. І так щороку.

Трамп проти Amazon

Сам Трамп, до речі, жорстко розкритикував платформу онлайн-торгівлі Amazon (https://p.dw.com/p/2vDlN ). На думку президента, концерн "з'їдає" маленькі магазини в реальному світі поза межами інтернету. Крім того, засновник Amazon Джефф Безос є ще й власником газети Washington Post, яка досить критично стежить за діяльністю президента Трампа та майже щодня проливає світло на нові ходи клану Трампа в Білому домі.

Безос зробив із Трампа особистого ворога, тож не дивно, що президент трощить інтернет-концерн. Утім, те, що Amazon займає панівне становище на ринку США, є безперечним фактом. Це ще одна причина, чому Федеральна торговельна комісія хоче взятися за компанію. Вбачати в цьому політичні мотиви просто смішно.


Читайте також:
Кандидат на посаду Полтавського міського голови від партії "Слуга народу" заявив, що програв вибори.
23 листопада, 11:45
Явка мешканців Полтави, котрі мають право голосу, на виборах міського голови склала 25,52%.
23 листопада, 10:57
Представники провладних сил, користуючись повною безкарністю, тягнуть на посаду міського голови свого представника.
19 листопада, 11:06
«Останній Бастіон» проаналізував дві справи, які розглядали в Полтаві стосовно порушників карантину.
18 листопада, 12:47
Новосанжарські комунальники самостійно забиратимуть рослинні рештки з домогосподарств односельців.
18 листопада, 12:27
Вогнеборці Карлівки загасили займання, яке виникло всередині обладнання для стабільного обдування зерна у великих обсягах.
16 листопада, 11:13