З ОАЕ екстрадували підозрювану в шахрайстві на дронах для ЗСУ

Жінка разом зі спільниками організувала фінансову піраміду, що діяла під виглядом постачання дронів для ЗСУ.
Нацполіція України та Офіс генпрокурора повідомляють, що українські правоохоронці екстрадували з Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) організаторку шахрайської схеми, яка під виглядом зборів на дрони для ЗСУ завдала українцям понад 50 млн грн збитків.
Перебуваючи за кордоном, жінка разом зі спільниками організувала фінансову піраміду, що діяла під виглядом постачання дронів для ЗСУ.
«Від її дій постраждали десятки волонтерів, благодійні організації, ІТ-компанії та тисячі громадян, які щиро прагнули допомогти українській армії. Замість дронів — фальшиві накладні, вигадані логістичні труднощі та підроблені гарантійні листи. Загальні збитки перевищили 50 мільйонів гривень — це вартість понад 600 сучасних безпілотників, які могли працювати на передовій», — підкреслюють у поліції.
Схема діяла з літа до осені 2023 року. Фігуранти створили мережу підконтрольних підприємств і рахунків, через які збирали кошти. Спочатку вони виконували кілька замовлень, щоб втертися в довіру, пропонували знижки до 20%, а далі привласнювали гроші під виглядом фіктивних угод.
Шахраїв викрили в лютому 2024 року. Організаторці та двом співучасникам повідомили про підозру у шахрайстві та відмиванні грошей в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 190 та ч. 3 ст. 209 КК України). Санкція статей передбачає до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Одного з фігурантів взяли під варту, ще одному суд призначив цілодобовий домашній арешт, а організаторку схеми оголосили у міжнародний розшук та затримали на території Об’єднаних Арабських Еміратів.
Поліцейські задокументували 99 епізодів злочинної діяльності, у яких встановлено 108 потерпілих.
Також правоохоронці встановили міжнародні зв’язки учасників схеми в ОАЕ, Туреччині та росії. Крім того, у межах справи наклали арешт на майно фігурантів: 6 авто, 3 квартири, понад 25 банківських рахунків і 16 криптогаманців. Загальна сума арештованих активів перевищує 20 мільйонів гривень.
Поліція враховує матеріальний збиток. Але саме через таких аферистів зменшується обсяг донатів, завдяки яким значною мірою тримаються наші захисники. 26% респондентів, які раніше допомагали ЗСУ фінансово, вказують на випадки шахрайства під виглядом зборів як на причину зменшення донатів. 16% втратили довіру до організацій, яким раніше робили пожертви.