Закон про СБУ суперечить Конституції — колишні службовці

16.10.2020, 11:16
Закон про СБУ суперечить Конституції — колишні службовці
Фото: СБУ

Фахівці у сфері державної безпеки звернулися з вимогами до керівництва України.

Ветерани Служби безпеки України звернулись з відкритим листом до Президента України В. Зеленського, Голови Верховної Ради України Д. Разумкова, Секретаря Ради національної безпеки та оборони України О. Данілова та Голови Служби безпеки України І. Баканова.

До цього ветеранів Служби безпеки України спонукала ситуація, яка сьогодні складається навколо проєкту нової редакції Закону "Про Службу безпеки України", роботі у якій вони віддали багато років життя.

Цей законопроєкт Президентом України у березні цього року було внесено до Верховної Ради України та зареєстровано за №3196 як невідкладний.
Триває його доопрацювання робочою групою при Комітеті Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, до якої залучені представники Служби безпеки України, експертного середовища, у тому числі й наших іноземних партнерів по ЄС і НАТО.

Як зазначають у листі ветерани СБУ, «ми брали участь у цьому процесі. Законопроєкт виглядає досить системним та обґрунтованим, враховує сучасні соціально-політичні реалії в Україні та поза нею (анексія частини території України та триваюча агресія на Донбасі з боку Росії, визначені в Конституції України та інших актах законодавства щодо інтеграції України в ЄС та НАТО). Власне, він передбачає кардинальну реформу Служби безпеки України у тому вигляді, в якому вона була створена і діяла відповідно до чинного Закону "Про Службу безпеки України" від 25 березня 1992 року. Водночас нас не може не турбувати позиція окремих народних депутатів, які намагаються внести до законопроєкту низку юридично невиважених положень, які суперечать Конституції України, Закону України "Про національну безпеку України", нещодавно ухваленій Стратегії національної безпеки України, міжнародно-правовим зобов’язанням нашої країни. У разі їхньої практичної реалізації, це негативно вплине на безпекову ситуацію в країні».

Закон про СБУ суперечить Конституції — колишні службовці_1
Закон про СБУ суперечить Конституції — колишні службовці_3

По-перше, пропонуються терміни та механізми фронтального скорочення штату СБ України – більш ніж на 10 тисяч співробітників за 3 роки.

Це виглядає необґрунтованим як економічно, так і точки зору ефективного забезпечення державної безпеки України в умовах складного безпекового середовища (слід враховувати, що загальна чисельність ФСБ РФ та складає близько 200 тисяч осіб без урахування чисельності інших російських спецслужб).

По-друге, пропонується ввести дискримінаційні норми, які порушують права людини.

Зокрема, це стосується заборони прийому на службу до СБ України осіб, родичі яких є громадянами РФ або особами без громадянства.

Передбачена також протиправна невибіркова люстрація щодо осіб, які обіймали керівні посади у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю СБ України, функціональних підрозділах Центрального Апарату Служби безпеки України та регіональних органів, до повноважень яких було віднесено боротьба з корупцією та організованою злочинністю та контррозвідувальний захист економіки держави.

Має місце й спроба позбавлення особового складу СБ України гарантій реалізації права на медичне забезпечення шляхом впровадження вочевидь лобістського положення щодо передачі закладів охорони здоров’я СБ України до Міністерства оборони України.

Не менше занепокоєння викликають і норми, спрямовані на усунення Служби безпеки України від виконання функції досудового розслідування та на руйнацію працездатного механізму протидії організованій злочинності.

Ветерани просять розглянути питання щодо продовження доопрацювання Законопроєкту з метою вироблення його узгодженої редакції, яка надалі зміцнить правові засади забезпечення державної безпеки України.

Серед підписантів відкритого листа:

- Олександр Бєлов — заступник Голови Служби безпеки України (1995-1996 рр.), заступник Секретаря Ради національної безпеки та оборони України (1998-2001 рр.), директор Національного інституту стратегічних досліджень (1997-2001 рр.), лауреат Державної премії України в галузі науки та техніки (2002 р., робота по національній безпеці України), генерал-лейтенант у відставці.

- Анатолій Бєляєв, заступник Голови Служби безпеки України — начальник Головного управління "К" (1994-1999 рр.), голова Координаційної ради офіцерських зібрань СБУ (1999-2011 рр.), голова громадської організації "Контррозвідники Чорнобиля", генерал-лейтенант у відставці.

- Олександр Скибінецький — перший заступник Голови Служби безпеки України (1996-1998 рр.), народний депутат України 5 та 6 скликань (заступник Голови підкомітету з питань державної безпеки Комітету з питань національної безпеки та оборони, очолював тимчасову спеціальну комісію з питань реформування Служби безпеки України, 2007 рік), генерал-лейтенант у відставці.

- Петро Шатковський — перший заступник Голови Служби безпеки України (1996-2003, 2012-2013 рр.), заступник Секретаря Ради національної безпеки та оборони України (2003-2004 рр.), заступник Глави Секретаріату Президента України – уповноважений Президента України з питань контролю за діяльністю СБУ (2009-2010 рр.), член керівної ради ГС "Світовий конгрес українських юристів", генерал-полковник у відставці.

Джерело

Читайте також:
Світ
У разі успіху ця програма значно розширить можливості американського уряду і військових
16 березня, 19:00
Політика
Рівно 20 років тому Марк Цукерберґ разом з однокурсниками створили найбільшу соціальну мережу. Вона була покликана єднати людей у світі.
08 березня, 06:00
Опінії
Українським захисникам не слід чекати на ракети дальньої дії німецького виробництва. Як і на відправлення солдатів Бундесверу.
06 березня, 13:45
Кримінал
Затримано 7 підозрюваних у передачі інформації ізраїльській спеціальній службі. Фігурантами виявилися громадяни Турецької республіки.
06 березня, 08:27
Війна
Telegram – секретний інструмент російських спецслужб
03 лютого, 13:35
Війна
Заборона стосується не тільки робочих комп'ютерів, а й особистих пристроїв аналітиків.
29 січня, 15:40