Зарплата полтавців зросла майже на 50%. В яких сферах заробляють більше
Де платять більше і як виростуть доходи полтавців і українців
За даними Держслужби статистики з червня 2016 року по червень 2017 року заробітки найманих працівників збільшилися майже на 40% і досягли в середньому 7360 грн без вирахування податків. Тепер на середній заробіток можна купити на 18,9% більше, ніж рік тому, пише «Сегодня».
І все ж експерти називають такі цифри занадто ідеальними та кажуть, що Держстат не враховує ряд низькооплачуваних категорій, наприклад ринкових торговців і невеликий сервіс, де заробітки нижчі.
З інфографіки можна побачити, що середня зарплата по Україні за рік збільшилася на 37,9%, або на 2023 грн. Причому зростання по регіонах відрізняється не набагато, коливаючись в межах 1700-2200 грн.
Найбільше зарплатня збільшилася в Києві (на 2541 грн). А в Луганській області, яка через окупацію втратила значну частину свого промпотенціала, зростання зарплат набагато менше середнього, всього 1296 грн.
Столиця в лідерах і за розмірами зарплат (11 091 грн), далі йдуть Донецька (8144 грн) і Київська (7645 грн) області. Найменше платять у Кіровоградській та Луганській областях – відповідно 5938 і 5943 грн. Третє місце з кінця ділять Тернопільська і Чернігівська області, де працівники в середньому отримують 6008 грн. Відзначимо, що ці два регіони вперше за останні три роки трохи піднялися в рейтингу, поступившись останній рядок Кіровоградщині. А Луганська область з середини списку скотилася на передостаннє місце.
На думку економістів, головна причина високого зросту заробітків – підвищення з січня 2017 р мінзарплати з 1600 до 3200 грн.
– Майже повністю це зростання забезпечене підняттям мінзарплати, перший стрибок стався ще в грудні 2016, коли було перше підвищення соцстандартів, – говорить економіст Іван Нікітченко. – По-друге, за цей період інфляція склала до 10%, а курс долара збільшився на 5% (близько 1,3 грн), тобто зарплати відігравали та зростання цін. До кінця року зростання зарплат продовжиться, нехай і меншими темпами. Як мінімум, середня зарплата виявиться вище 8 тис. грн, а може досягти і 9 тис.
З ним згоден і президент Украналітцентра Олександр Охріменко, який додав, що підвищення мінзарплати в держсекторі потягнуло за собою ставки і в приватному секторі, прискорене жорсткими перевірками податківців.
– Звичайно, дворазове підвищення мінзарплати плюс додатково підвищення зарплат лікарям і вчителям дало за півроку великий ефект. Крім того, зараз фіскалів в першу чергу цікавить при перевірках не податок на прибуток, як раніше, а реальна зарплата на підприємствах. Тому багато бізнесменів зменшили, а то і відмовилися від виплат у конвертах, особливо там, де заробітки ненабагато вище мінімальних. до кінця року наш Центр очікує зростання зарплат ще на 20%, або до 8,8 тис. грн.
Також експерти відзначають, що Держстат перестав враховувати зарплати приватних підприємців на єдиному податку, які, як правило, показують мінімальну зарплату, і фірми, в яких менше десяти працівників (дрібний сервіс, перевезення). Це теж арифметично вплинуло на зростання середніх заробітків, додавши до них оціночно 200-250 грн.
За галузями за даними Держстатистики заробітки відрізняються більш ніж в 10 разів. Найбільш високооплачувані традиційно авіатори - у них виходить в середньому майже 31 тис. грн на місяць, або на 4000 грн більше, ніж рік тому. Високі зарплати у фармацевтів – 13 119 грн (+2470 грн), айтішників – 11 446 (+2140 грн) і чиновників, включаючи силовиків – 9623 (+3550 грн, це максимальне зростання). Менше всіх отримують листоноші – 3646 грн (+840 грн) і працівники громадського харчування – 5053 грн (+1470 грн).
За словами hr-експерта кадрового порталу rabota.ua Тетяни Пашки, ці цифри близькі до дійсності, крім IT-сфери, де вони насправді мало не на порядок вище, і громадського харчування, в якому не враховуються чайові.
– 11 тис. грн отримує середній системний адміністратор, а зарплати програмістів стартують від 15 тис. грн. І можуть доходити до 100-150 тис. грн. Але так як вони оформлені як фізособи-підприємці, то формально це не зарплата, а оплата за виконані послуги та зарплатної статистикою не враховується, – роз'яснила Пашкіна. – За нашими даними, пропозиції роботодавців виросли в цьому році в середньому на 25%, а зарплатні очікування на 25-50%.
Вище всього оцінюють свою працю охоронці і страхові агенти, які хочуть отримувати в 1,5 рази (на 1,5-2 тис. грн) більше, ніж пропонує роботодавець. Бухгалтери просять додати 45% до пропозиції роботодавця, маркетологи – 30%. Це об'єктивно, оскільки, наприклад, в Києві середня зарплата 11 тис. грн, а охоронцям пропонують 3-4 тисячі.
Віктор Карпенко