Затримання генералів

ВІЙНА
25 січня, 07:01
Екскомандир 125-ї (львівської) бригади ТрО генерал Артур Горбенко в суді
Екскомандир 125-ї (львівської) бригади ТрО генерал Артур Горбенко в суді

Оборонний комітет ВР нагадав про бойовий імунітет військовослужбовців на час воєнного стану

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки після затримання генералів та офіцерів, яких підозрюють у недбалості, через яку ворог зміг захопити частину території Харківщини, нагадав про бойовий імунітет і звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності під час воєнного стану.

Про це повідомили на сторінці комітету за підсумками засідання 24 січня.

“Комітет нагадує, що бойовий імунітет є правовим запобіжником, який виключає кримінальну протиправність діяння та передбачає можливість обґрунтованого звільнення військовослужбовців (зокрема, представників військового командування) від кримінальної відповідальності за діяння, вчинені в умовах дії воєнного стану, в першу чергу, під час відсічі збройної агресії Російської Федерації”.

Члени Комітету нагадали, що у березні 2022 року Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства, які передбачають запровадження під час дії воєнного стану бойового імунітету.

«Комітет вважає за необхідне наголосити: в умовах протидії збройній агресії з боку Росії заяви та дії, що здатні призвести до дискредитації Збройних сил України, становлять загрозу єдності нашого народу й впливають на обороноздатність держави», – зазначено в повідомленні.

З огляду на викладене, на своєму засіданні 24 січня Комітет одностайно ухвалив рішення, в якому зазначено таку позицію:

  • Визнаючи необхідність ретельного вивчення подій, які могли призвести до тяжких наслідків та зашкодити національній безпеці держави, не піддаючи сумніву компетенцію відповідних правоохоронних органів, Комітет вбачає в ухвалених рішеннях ознаки вибіркового застосування норм права, про що свідчить виокремлення певних подій і певних осіб на тлі відсутності належної та своєчасної правової оцінки інших подій та дій інших осіб, на які неодноразово вказував Комітет у своїх рішеннях.
    На думку членів Комітету, такий підхід може призвести до порушення наріжних принципів рівності усіх перед законом і судом, об’єктивності, неупередженості і справедливості.
  • Застосування надмірно суворих запобіжних заходів щодо чинних військовослужбовців Збройних сил України, активних учасників бойових дій, на думку членів Комітету, є непропорційним та могло ґрунтуватися на довільному тлумаченні норм чинного законодавства.
    На думку членів Комітету, демонстративне заґратування офіцерів і генералів, відзначених державними нагородами за участь у відсічі збройній агресії, встановлення щодо них надмірної суми застави в очах суспільства де-факто ставить знак рівності між особливо небезпечними злочинцями і людьми, що зі зброєю в руках боронили незалежність України.
  • Члени Комітету наголошують на необхідності уникнення офіційними особами будь-яких заяв або коментарів, здатних вплинути на формування у громадян хибного враження щодо розслідуваних подій, передчасного уявлення про провину військовослужбовців, чиї дії ще не отримали належної правової оцінки суду. Будь-які маніпуляції чи спекуляції на такій чутливий темі не тільки порушують конституційний принцип презумпції невинуватості, але й здатні сприяти намаганням ворога підірвати взаємну довіру суспільства і Збройних сил.
  • Комітет надалі відстежуватиме ситуацію щодо кримінально-правового переслідування військовослужбовців Збройних сил України та інших представників сил безпеки та оборони. На найближчому засіданні Комітет планує заслухати інформацію відповідних профільних органів, наслідком чого має стати відповідне рішення Комітету.

Комітет Ради планує надалі відстежувати ситуацію із цим розслідуванням і на найближчому засіданні планує заслухати представників профільних органів.

Що передувало

20 січня Служба безпеки та Державне бюро розслідувань затримали колишніх командирів: двох генералів та полковника, через недбалість яких ворог зміг захопити частину території Харківщини у травні 2024 року. Низка медіа з посиланням на джерела у правоохоронних органах вказували, що йдеться про бригадного генерала Юрія Галушкіна (екскомандувача оперативно-тактичного управління «Харків»), генерал-лейтенанта Артура Горбенка (екскомандира 125-ї (львівської) бригади територіальної оборони) та полковника Іллю Лапіна (екскомандира 415-го батальйону 23 ОМБр).

21 січня Печерський райсуд Києва взяв полковника Іллю Лапіна під варту на 60 діб.

Той же Печерський суд 21 січня обрав запобіжний захід бригадному генералу Юрію Галушкіну — тримання під вартою на 60 діб з можливістю внесення застави у 5 мільйонів гривень.

Генерал-лейтенанту Артуру Горбенку, якого підозрюють у неналежній обороні Харківщини під час повторного наступу росіян на північ регіону, 22 січня обрали запобіжний захід: два місяці перебування під вартою з правом вийти із СІЗО під заставу у 25 млн гривень.

22 січня працівники Державного бюро розслідувань знову, після внесення 5 млн грн застави, затримали Юрія Галушкіна, бо «було виявлено нові факти» у справі про прорив кордону на Харківщині.

24 січня суд заарештував Галушкіна на два місяці без права внесення застави.

Автор : Іван Правдін
Читайте також:
Війна
Я маю честь і готовий, навіть у званні бригадного генерала, але на посаді звичайного рядового солдата, воювати за Україну.
25 січня, 18:35
Війна
Звернення бійців полку імені Кастуся Калиновського у зв’язку з так званими президентськими виборами в Білорусі
25 січня, 18:02
Опінії
Під час війни арештовувати та судити військове командування можна виключно за державну зраду.
24 січня, 18:45
Світ
До переліку справжніх самостійників карателі Луб'янки додали нікому невідомих маргіналів. Усі вони тепер — «украй небезпечні терористи».
13 січня, 14:52
Політика
До українських захисників напередодні Нового року звернувся третій президент України Віктор Ющенко.
01 січня, 10:33