Завдяки ШІ зменшилась потреба в наукових експериментах над тваринами

06 червня, 17:35
Завдяки ШІ зменшилась потреба в наукових експериментах над тваринами

У деяких випадках ШІ вже виявляється точнішим, ніж випробування на тваринах, кажуть дослідники.

Системи штучного інтелекту (ШІ) вже наближають той час, коли для тестування нових ліків не потрібно буде використовувати тварин.

Про це пише ВВС.

Один із перспективних методів – використання ШІ для пошуку інформації про реакції тварин на певні речовини та методи впливу серед усіх опублікованих в інтернеті результатів досліджень: це може врятувати тварин від повторення подібних експериментів, а вчених – від пошуку конкретних фактів серед тонни документів.

«Я дуже надихаюсь застосуванням моделей штучного інтелекту, таких як ChatGPT, для отримання та синтезу всіх доступних даних та отримання від них максимальної користі», – каже медичний аналітик Джозеф Мануппелло.

Також, за словами професора токсикології Університету Джонса Хопкінса в США Томаса Хартунга, навчені системи штучного інтелекту вже починають визначати токсичність нових хімічних речовин: такі попередні оцінки ШІ у низці випадків вже виявляються точнішими, ніж випробування на тваринах. Крім того, зазначає Хартунг, тестування людських ліків на тваринах не завжди приносить користь, і у людей потім виявляються несподівані побічні ефекти.

Один із проєктів штучного інтелекту, який створюється з метою замінити необхідність майбутніх випробувань на тваринах, називається AnimalGAN. Програмне забезпечення, розроблене Управлінням з контролю за продуктами та ліками США, покликане точно визначити, як щури відреагують на ту чи іншу хімічну речовину. ШІ був навчений з використанням даних 6,442 реальних щурів за 1,317 сценаріями лікування.

Аналогічний міжнародний проєкт під назвою Virtual Second Species створює віртуального собаку зі штучним інтелектом, який навчається з використанням даних результатів раніше проведених випробувань на собаках.

На думку Кеті Вікерс, керівника відділу інновацій у Національному центрі Великої Британії із заміни, удосконалення та скорочення кількості тварин у дослідженнях, надалі основною проблемою тестування ШІ в медицині стане отримання схвалення регулюючих органів. «Повне ухвалення займе час» – каже вона.

«Використання тварин як моделей для захисту здоров'я людини та навколишнього середовища є застарілою наукою, і ми сподіваємося, що ШІ зможе зіграти свою роль у відмові від використання тварин у будь-яких тестах та експериментах», – зазначає Емма Грейндж із зоозахисної організації Cruelty Free International.

При цьому головний ветеринарний лікар німецької фармацевтичної компанії Merck Керстін Кляйншмідт-Дорр підкреслила, що випробування на тваринах «не можуть зникнути вмить» і що використання тварин для тестування препаратів «з поважних причин є обов'язковим у багатьох аспектах».

Читайте також:
Війна
Дивні кулі чорного кольору, схожі на старовинні гарматні ядра, множаться в українських полях. Ворог закидає шанці невідомими засобами.
08:27
Життя
У майбутньому не буде смартфонів і планшетів. Людство спілкуватиметься в інакший, прогресивніший спосіб, як у фантастичних фільмах.
14 липня, 07:00
Життя
Данський виробник іграшок-конструктору здивував новинкою. Презентовано «космічні цеглинки» із метеорита віком 4,5 мільярда років.
12 липня, 21:48
Війна
Результативність роботи мобільних вогневих груп має бути тепер ще вищою .
06 липня, 09:38
Війна
Ні для кого не таємниця, що західні партнери передають Силам України старі зразки озброєння. Це одна із причин поразок на фронті.
29 травня, 13:43
Життя
Наступна ера квантових технологій залежатиме від точного транспортування квантової інформації, підкреслюють учені.
11 травня, 16:40