Завуальована недовіра до влади з боку США, або "до нас їде ревізор"

Опінії
28.01.2023, 11:25
Образ борця з корупцією був одним з трюків Зеленського
Образ борця з корупцією був одним з трюків Зеленського

Відсторонення кількох високопосадовців з уряду України у вівторок після звинувачень у корупції надало цим занепокоєнням нову гостроту

Дипломатичний кореспондент у Вашингтонському бюро The New York Times

ВАШИНГТОН. З початку війни в Україні офіційні особи США з певною тривогою спостерігали за тим, як мільярди американських доларів надходять до країни, добре знаючи про історію політичної корупції в Києві та побоюючись, що допомога може бути використана для особистої вигоди.

Відсторонення кількох високопосадовців з уряду України у вівторок після звинувачень у корупції надало цим занепокоєнням нову гостроту. Хоча американські та європейські офіційні особи кажуть, що немає жодних доказів того, що допомогу Україні було вкрадено, навіть уявлення про шахрайство загрожує політичній підтримці продовження допомоги під час війни та зусиль післявоєнної відбудови, які передбачають західні чиновники.

Звинувачення включали повідомлення про те, що українські військові погодилися заплатити завищені ціни на продовольство, призначене для своїх військ. Заступник генерального прокурора був звільнений за те, що, як повідомляється, позичив Mercedes в олігарха, щоб поїхати на відпочинок до Іспанії, а помічника президента, звинуваченого в захопленні Chevrolet Tahoe, подарованого для допомоги в евакуації, було вигнано.

Однак замість того, щоб викликати тривогу, офіційні особи США наполягають, що драма свідчить про те, що президент Володимир Зеленський відданий боротьбі з корупцією.

Завуальована недовіра до влади з боку США, або

Потрясіння в Києві «посилає дуже сильний сигнал іншим, хто намагатиметься зірвати цю військову операцію, і є важливим для майбутнього України», — заявила у четвер заступник держсекретаря з політичних питань Вікторія Нуланд. Слухання в Комітеті з міжнародних справ Сенату щодо України.

«Ми дуже чітко заявили, що ми повинні бачити, як вони переслідують цю війну, кроки по боротьбі з корупцією, включаючи належне корпоративне управління та судові заходи, рухаються вперед», – додала вона.

Пані Нуланд відповідала на запитання сенатора Джеффа Мерклі, демократа від штату Орегон, який сказав, що він стурбований тим, що корупція в українському уряді може бути «свого роду раком, який роз’їдає підтримку, яка їм потрібна з боку всіх у світі».
В епізоді, деталі якого залишаються туманними, пан Зеленський у липні звільнив свого головного прокурора, керівника розвідки та інших високопосадовців через причини, які, за його словами, були пов’язані зі зрадницькими зв’язками з росією. Але, на щастя західних і українських лідерів, корупція не була суттєвим фактором у війні.

Пан Зеленський – колишній комік, який брав участь у кампанії як політичний аутсайдер, здатний викорінити культуру корупції, яка охопила його країну з часів її незалежності від радянського союзу. У своїй інавгураційній промові у травні 2019 року він сказав, що українські політики створили «країну можливостей — можливостей підкуповувати, красти та викрадати ресурси».

За « Індексом сприйняття корупції» за 2021 рік, розробленим наглядовою організацією Transparency International, який оцінив 180 країн за сприйманим рівнем корупції в державному секторі, причому номер 1 був найменш явно корумпованим, Україна посіла 122 місце. Занепокоєння щодо корупції було іншим до російської загрози в довоєнній політиці адміністрації Байдена щодо Києва. У 2015 році, коли він був віцепрезидентом,

пан Байден благав український парламент викорінити «поширену отруту кумівства, корупції та клептократії».

Хоча увага зосереджена на можливій крадіжці або перенаправленні американської зброї, офіційні особи США втішаються тим фактом, що Україна має терміновий стимул кинути все наявне озброєння проти росіян, які вторглися.

Крім того, Сполучені Штати вимагають від українських посадовців реєструвати всю військову техніку, яку вони отримують, відстежувати її просування до лінії фронту та звітувати про витрати боєприпасів і будь-яке пошкодження або знищення зброї, заявив минулої осені високопоставлений чиновник оборони. Представники Міністерства оборони навчили українських військових методам відстеження американської зброї, а персонал США проводить інспекції всередині країни, де це дозволяють умови безпеки.
Селесте Волландер, помічник міністра оборони з питань міжнародної безпеки, заявила на слуханнях у четвер, що адміністрація «не бачила перевірених доказів будь-якого переміщення зброї, наданої США, за межі України». Вона додала, що Пентагон використовує наглядові «механізми, які виходять за рамки наших стандартних практик».

Офіційні особи США втішаються тим фактом, що Україна має терміновий стимул використовувати кожне озброєння, яке вона отримує від іноземних донорів, проти російських загарбників
Офіційні особи США втішаються тим фактом, що Україна має терміновий стимул використовувати кожне озброєння, яке вона отримує від іноземних донорів, проти російських загарбників

Але офіційні особи США побоюються, що гуманітарна допомога, і особливо пряма фінансова допомога, більше схильна до ризику розкрадання або крадіжки.

Найбільший вид грошових вливань в український уряд зі Сполучених Штатів — наразі 13 мільярдів доларів — називається прямою бюджетною підтримкою. Його затверджує Конгрес, адмініструє Агентство США з міжнародного розвитку та розповсюджує Світовий банк. Як розподілити гроші, остаточно вирішують українські чиновники.
Американське агентство каже, що бюджетна допомога фінансує основні державні послуги, такі як лікарні та школи, разом зі службами швидкої допомоги та пожежниками, а також підтримує програми для нужденних, інвалідів та внутрішньо переміщених осіб. Це також допомагає забезпечити житлом і субсидіями на комунальні послуги, оскільки росія атакує інфраструктуру та енергетичну мережу країни .

Ерін МакКі, помічник адміністратора USAID, повідомила колегії Сенату, що агентство використовувало «надзвичайні заходи» для відстеження цього фінансування.
Агентство уклало контракт з бухгалтерською фірмою Deloitte на команду роботи в Києві з українським урядом для моніторингу та аудиту коштів допомоги. Пані Маккі сказала, що цього тижня команда була в Україні.

Минулої осені компанія Deloitte завершила перевірку грошових потоків від Світового банку на рахунок державного казначейства для державного бюджету України та не виявила «значних проблемних областей», заявили в USAID. Відтоді Deloitte почала перевірку грошових потоків з казначейського рахунку до одержувачів, повідомляє агентство.

Агентство також повідомило, що продовжувало надавати допомогу антикорупційним програмам і програмам верховенства права в Україні під час війни, як це було протягом багатьох років. Це включає підтримку незалежних ЗМІ та груп громадянського суспільства.

Пряма бюджетна допомога для України спрямована на підтримку програм для малозабезпечених, інвалідів та внутрішньо переміщених осіб.
Пряма бюджетна допомога для України спрямована на підтримку програм для малозабезпечених, інвалідів та внутрішньо переміщених осіб.

Українські чиновники заявили, що усвідомлюють необхідність прозорості витрат, заяви, які, на думку американських законодавців, виглядають щирими.

Наразі український лідер, схоже, користується довірою ключових чиновників США та законодавців обох сторін. У четвер голова комітету Сенату від Демократичної партії Боб Менендес похвалив пана Зеленського та його кабінет «за їхні серйозні плани нагляду за американською та міжнародною допомогою», і сказав, що антикорупційні заходи, вжиті до вторгнення росії в лютому минулого року, були ефективними.
«Це демонструє те, що президент Зеленський сказав нам: що буде нульова толерантність до шахрайства або марнотратства», — сказав сенатор Річард Блюменталь, демократ від Коннектикуту, на пресконференції у Вашингтоні у вівторок, невдовзі після повернення з візиту до Києва.

«Усі перевірки та нагляд досі не виявили жодного шахрайства чи марнотратства, жодного незаконного привласнення будь-якої військової чи гуманітарної допомоги, яка була надана досі», – додав пан Блюменталь.

Однак ще до цього тижня коли сталися звільнення з уряду України деякі відомі республіканці висловлювали занепокоєння щодо можливого зловживання американською допомогою.

Америка має переконатися, що ресурси «не підуть на фінансування корумпованого українського уряду», заявив колишній держсекретар Майк Помпео в листопадовому виступі на Fox News. Однак він також сказав, що Сполучені Штати повинні надати Україні зброю, необхідну для припинення війни.

Оскільки інші республіканці скептично ставляться до допомоги Україні, їхні лідери в Конгресі кажуть, що приділятимуть ще більше уваги нагляду та підзвітності.

Минулого року деякі республіканці в Конгресі марно наполягали на створенні спеціального генерального інспектора за зразком того, чий офіс висунув різкі звинувачення щодо марнотратної допомоги США на відновлення Афганістану. Наразі генеральні інспектори Державного департаменту, Міністерства оборони та USAID спільно здійснюють нагляд у рамках неформальної робочої групи.

Сара Чейс, експерт з корупції , яка вивчала розкрадання допомоги під час війни, сказала, що важливо, щоб допомога включала бюджетні гроші для оцінки та моніторингу. Вона також рекомендувала спецслужбам збирати інформацію про особисті соціальні мережі українських чиновників.

І Сполучені Штати повинні співпрацювати з групами громадянського суспільства, які мають досвід боротьби з корупцією, щоб зміцнити роль «сторожових собак громадян».
«Дещо ризиковано покладатися виключно на уряд у боротьбі з власною корупцією», – сказала вона (Особливо якщо брати до уваги кількість останніх гучних заяв та корупційних скандалів, а це лише верхівка айсберга, коли аудитори почнуть перевіряти тендери та державні закупівлі харчових продуктів у них буде велике здивування - Ред. Останній Бастіон).

Вільям Тейлор, колишній посол США в Києві, сказав, що боротися з корупцією під час війни дуже важко. Але він віддав похвалу пану Зеленському за просування ефективних реформ до російського вторгнення.

Поціновував шевроле Тимошенко, поруч з президентом
Поціновував шевроле Тимошенко, поруч з президентом

Пан Тейлор сказав, що пан Зеленський мав сильні стимули тримати корупцію під контролем. На кону не лише його власна громадська позиція в Україні та допомога Заходу для боротьби з росією, а й надії України на приєднання до Європейського Союзу. Членство в ЄС, яке є пріоритетом для уряду пана Зеленського, вимагатиме від країни відповідності високим антикорупційним стандартам союзу.

І навіть коли одного разу війна закінчиться, Україна відчайдушно потребуватиме грошей, щоб відбудувати свою зруйновану країну. Група з 7 офіційних осіб почала малювати контури післявоєнної реконструкції, яка може коштувати сотні мільярдів доларів.

Деякі західні чиновники кажуть, що їх найбільше хвилює можливість нецільового використання таких величезних сум, особливо якщо безпосередня російська загроза зменшиться.

«Боротьба з корупцією буде умовою успішної реконструкції», - сказав пан Тейлор.
Пан Тейлор був оптимістичним, сказавши, що останній скандал показав, що Україна як ніколи здатна контролювати себе. Він зазначив, що деякі звинувачення у неправомірній поведінці надходять від журналістів, як приклад свободи преси, і від спеціальних наглядових органів, які були створені попередником пана Зеленського і які український лідер уповноважив.

«Інститути працювали», - сказав пан Тейлор.

Автор: Майкл Кроулі, - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Політика
Подруга Зеленського Ольга Піщанська відмовилася проводити аудит використання бюджетних коштів, які виділялися на піар Єрмака-Зеленського
09:21
Політика
НАЗК закрило очі на конфлікт інтересів при захисті дисертації Іриною Салогуб
вчора, 10:05
Кримінал
Експосадовець «Укргазвидобування» Євген Стешенко продовжує ігнорувати виклики НАБУ
27 березня, 17:04
Політика
Родина експрацівника СБУ Герсака під час війни скуповує коштовне майно — розслідування
27 березня, 16:03
Кримінал
Вони намагалися дати 100 тис. дол. хабаря начальнику Сумської міської військової адміністрації
26 березня, 18:54
Кримінал
НАБУ і САП завершили розслідування у справі міського голови Сум
26 березня, 18:30