Зе-влада VS Конституція: Політики хочуть підпорядкувати Конституційний суд

ПОЛІТИКА
24.10.2023, 12:28
Зе-влада VS Конституція: Політики хочуть підпорядкувати Конституційний суд

Попри заборони, депутати від «Слуги народу» є кандидатами на посаду судді Конституційного суду.

Парламент оголосив кандидатів на посаду судді Конституційного суду за своєю квотою. Однак у списку є двоє чинних народних депутатів, що суперечить Конституції України.

Про це повідомляє Democracy justice reforms.

Обидва нардепи представляють президентську партію «Слуга народу»: заступник голови комітету з питань зовнішньої політики Олександр Копиленко та заступник голови комітету з питань правової політики Павло Павліш.

«Це порушує вимогу Конституції про політичну незалежність суддів Конституційного суду, яка закладена у статті 148» — йдеться у статті.

Зазначається, що депутат Павліш був серед ініціаторів кількох підступних законопроєктів. У березні цього року він пропонував обмежити доступ до судового реєстру (№7033-д) і не проводити запис судових засідань (№8359). Новіший його законопроєкт, №9643-1, створює нові механізми контролю й політичного впливу над Верховним Судом.

Крім того, зазначається, що політизація Конституційного суду відбувається не вперше. Минулого року, всупереч Конституції та висновкам Венеційської комісії, Верховна Рада вже призначила суддею парламентаря від «Слуги народу» — Ольгу Совгирю. Іронічно, що тоді вона була ще й заступницею голови комітету з питань правової політики.

«Ризики подальшої політизації Конституційного Суду дуже високі — від схвалення виборів під час війни до фактичного скасування ключових євроінтеграційних реформ, як це було в 2020 році. Але є одна відмінність теперішньої ситуації. Цього разу попередній відбір кандидатів здійснює Дорадча група експертів за участі міжнародних фахівців. У списку є і гідні кандидати, з яких можна обирати» — йдеться у матеріалі.

Хто має право бути суддею КСУ?

Суддею Конституційного Суду може бути громадянин України, який володіє державною мовою, на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ятнадцять років, високі моральні якості, є правником із визнаним рівнем компетентності.

Суддя не може належати до політичних партій чи професійних спілок, публічно виявляти прихильність до них, брати участь у будь-якій політичній діяльності.

Суддею КСУ, зокрема, не може бути призначена на посаду особа, яка на день призначення є членом або обіймає посаду в політичній партії, іншій організації, яка має політичні цілі або бере участь у політичній діяльності; є обраною на виборну посаду в органі державної влади чи органі місцевого самоврядування, має представницький мандат; бере участь в організації або фінансуванні політичної агітації чи іншої політичної діяльності.

Нагадаємо, у серпні президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо уточнення положень про конкурсний відбір кандидатур на посаду судді Конституційного суду України.

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Одна із причин, чому тиранія і диктатура досі не зацементувалися в Україні, полягає у правопохоронцях. Вони завжди перебріхують закони.
19 січня, 14:23
Політика
Автори Основного Закону Хмара і Шишкін встали під час виступу Зеленського в Раді в футболках: "Зе! Вбивця Конституції"
28.06.2021, 14:15
Полтава
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ПОЛТАВИ УСТАНОВИВ НЕКОНСТИТУЦІЙНІСТЬ КАРАНТИННИХ ОБМЕЖЕНЬ, ВСТАНОВЛЕНИХ КАБІНЕТОМ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
19.04.2021, 14:05
Політика
Рішення прийнято за клопотанням прокурора близького до одіозного Портнова.
29.12.2020, 21:17