Жодної поваги до України

Зелемський призначив уряд заради симпатій Трампа.
Кадрові зміни в уряді Володимира Зеленського цього тижня стали частиною зусиль із просування на ключові позиції лоялістів президента, які потенційно здатні здобути прихильність Дональда Трампа.
Про це пише Bloomberg.
Нова прем’єрка Юлія Свириденко обійняла посаду через 11 тижнів після того, як її команда в Міністерстві економіки уклала угоду зі США щодо доступу до природних ресурсів України.
Ця угода, яка принесла Трампу перемогу у його загалом безрезультатних спробах покласти край війні росії проти України, стала результатом кількатижневих виснажливих переговорів. Свириденко, яка взяла на себе керівництво перемовинами після того, як Зеленський отримав догану від Трампа та його команди в Овальному кабінеті, наприкінці квітня терміново вирушила до Вашингтона, щоб підписати угоду.
За словами людей, знайомих із ситуацією, Зеленський ще з минулого року розглядав можливість заміни давнього прем’єра Дениса Шмигаля на Свириденко — 39-річну колишню помічницю президента. Її роль у складних переговорах з американцями остаточно переконала Зеленського ухвалити це рішення, зазначили співрозмовники на умовах анонімності.
Зеленський у суботу повідомив, що міністр закордонних справ Андрій Сибіга поінформував його про домовленості зі США.
«Є хороший поступ — розраховуємо на добрі результати й посилення нашої співпраці зі США, — написав Зеленський у соцмережах. — У понеділок готуємо нараду з послами, щоб визначити пріоритети, зокрема щодо майбутніх відносин зі США».
Ротації в уряді збіглися з розворотом у політиці США: Трамп, який місяцями зневажливо висловлювався про лідера України у воєнний час, переключив гнів на володимира путіна. Президент США дедалі більше розчаровується небажанням російського президента навіть розглядати припинення вогню.
Цей розворот досяг кульмінації цього тижня, коли Трамп пригрозив запровадити жорсткі мита проти москви та пообіцяв надати Києву нове озброєння — хоч і за рахунок фінансування з боку європейських союзників НАТО.
Переговори в небі
Не будучи впевненим, як довго триватиме новий курс Трампа, український уряд швидко адаптується до сприятливіших обставин.
Зусилля Свириденко щодо угоди про ресурси допомогли зняти потенційно небезпечний ультиматум для Києва. Голова київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко зазначив, що початкові вимоги США, які фактично залишали б Київ у постійній борговій залежності від Вашингтона, були «нейтралізовані».
Коли тодішня міністерка економіки сідала в літак до Вашингтона, передбачалося, що рамкову угоду доповнять низкою технічних домовленостей. Уже під час перельоту команда Свириденко отримала повідомлення, що американці хочуть підписати все одразу, як єдину угоду.
Угоду, яка охоплює ресурси, зокрема нафту і газ, графіт та алюміній, було досягнуто саме тоді, коли Трамп відзначав свої перші 100 днів на посаді. За словами одного зі співрозмовників, однією з переваг Свириденко були її добрі відносини з міністром фінансів США Скоттом Бессентом.
«Свириденко вдалося уникнути ризиків у ресурсній угоді та проявити себе як успішну перемовницю», — сказав Фесенко в інтерв’ю, що фактично забезпечило їй шлях до прем’єрства.
Її призначення відповідає давній звичці Зеленського — яка неодноразово піддавалася критиці — зміцнювати вплив лоялістів, нехтуючи іншими поза колом президента та його впливового керівника Офісу Андрія Єрмака. Свириденко піднялася кар’єрними сходами від обласної держадміністрації на Чернігівщині до високих посад у Києві. Як міністерка економіки вона обіймала посаду першої віцепрем’єрки до цього тижня.
За словами одного зі співрозмовників, Свириденко була єдиною кандидатурою, яку Зеленський розглядав на пост нової прем’єрки, після того як спостерігав за її роботою в уряді. Вона довела свою здатність вирішувати головні проблеми України — залучати нове фінансування та стимулювати економічне зростання під час роботи в Мінекономіки.
Разом із новою прем’єркою підвищення отримали ще кілька учасників угоди про ресурси. Колишнього заступника міністра економіки Тараса Качку призначено заступником Свириденко з питань інтеграції до ЄС.
І хоча Зеленський спочатку розглядав варіант призначення міністра оборони Рустема Умєрова послом у США, зрештою він зупинився на колишній віцепрем’єрці та міністерці юстиції Ользі Стефанішиній.
За словами одного зі співрозмовників, вона входила до складу кількох делегацій у США під час переговорів щодо ресурсів і добре відома у Вашингтоні.
«Американський напрям дуже важливий, і в нас є щонайменше три вектори співпраці — фонд ресурсів, торговельна угода та домовленості щодо озброєнь», — сказала Свириденко журналістам у Києві в п’ятницю.