Зима близько або що від нас вимагатимуть США?

УКРАЇНА
10.10.2017, 10:54
Зима близько або що від нас вимагатимуть США?

Після того як через Верховну Раду чи не зі скрипом повели останні реформи, влада все більше стала обговорювати можливу згортання ключових реформ. Або почала активно шукати способи пробуксовки і затягування їх виконання.

У першу чергу це стосується енергетики. Досить згадати свіжий гучний інформпривід, я говорю про рішення піти у відставку директорів «Нафтогазу». М. Річардс і П. Ворвік недвозначно натякнули, що їх відставка пов'язана зі згортанням реформ і невиконанням Кабміном Плану реформування корпоративного управління «Нафтогазу».

Не останню роль в їх долі зіграли танці з бубном навколо підвищення ціни на газ для населення і теплокомуненерго в новому опалювальному сезоні. Уряд вже підготував зміни до постанови №187, які дозволять не тільки уникнути підвищень, але і знизити ціну майже на одну шосту.

Парадоксальність ситуації полягає у тому, що ініціативи В. Гройсмана поки що не узгоджені з МВФ. Нагадаю, що в меморандумі закріплений принцип ціноутворення на газ за формулою «Дюссельдорф +» і його не переглядали. У МВФ вже заявили, що ціни на газ в Україні дуже низькі у порівнянні із сусідніми країнами. Перший заступник глави МВФ Д. Ліптон уже закликав «деполітизувати процес шляхом застосування автоматичної формули». А значить тенденції до перегляду формули немає. А отже Уряд знову буде в ситуації "Ой, як невдобно вийшло".

Даремно Кабмін дражнить МВФ. Вони в переговорах і так пішли на те, щоб відкласти у нас земельну реформу, погодились на відносно успішний продаж облігацій зовнішньої позики на $ 3 млрд, обіцяли отримати $ 500 млн військової допомоги від США і ряд інших успіхів. Все це вимагає від нас тримати слово і виконувати зобов'язання, але схоже українська влада думає інакше.

Представники МВФ не дурні. Вони постійно спостерігають за нашими реформами і невпинно контролюють їх виконання. Захід дуже послідовний і не хитається як флюгер з боку в бік у своїх рішеннях. США пішли на складний і суперечливий закон про санкції. У серпні 2017 Конгрес схвалив це рішення. Там є дуже цікавий розділ під назвою «Енергетична незалежність України».

Суть, якого полягає в наступному - санкції будуть ефективними лише тоді, коли Україна буде проводити реформу ринку енергетики і переводити його на ринкові механізми. І не тільки санкції - але і будь-яка інша військово-політична допомога, фактично, також поставлена в залежність від цих реформ.

Уже в січні 2018 року ефективність реформ в українській енергетиці стане предметом доповіді Держсекретаря в комітетах Конгресу США. Раз на півроку ми будемо відправляти американцям звіти, а вони нам докладні рекомендації з покроковим описом ходу виконання необхідних норм.

Сполучені Штати готові допомагати в питанні створення і розширення повноважень незалежного регулятора ринку. Заохочувати і підтримувати справедливу конкуренцію, лібералізацію ринку і надійність в енергетичному секторі України. Допомагати Україні зменшувати залежність від енергоресурсів РФ. Співпрацювати шляхом розвитку диверсифікованих і лібералізованих енергетичних ринків, які надають диверсифіковані джерела, постачальники та маршрути.

Україна вже дещо зробила у заданому напрямку. Уже впроваджені формули «Дюссельдорф +», яка визначає ціни на газ і «Роттердам +» - енергетичне вугілля на підставі імпортної альтернативи. Ключове - це прив'язка до цін на провідних європейських енергетичних хабах. Формульний підхід дозволяє диверсифікувати джерела поставок сировини, постачальників і маршрути.

Знімає політичні спекуляції з приводу цін на енергоносії українського походження Крім того, з'явилася можливість укладати довгі контракти з різними імпортерами, оскільки ціни, які будуть враховуватися в тарифі - прозорі і передбачувані. Тому такий принцип в розрахунку внутрішньої ціни газу і став одним з вимог МВФ при формуванні пакета реформ для нашої країни.

До січня 2018 року залишилося не так багато часу. Вимоги до українських реформ розписані більш ніж детально, а покроково, що вказує на серйозність ставлення до енергореформи в Україні з боку Заходу. Це не просто питання отримання грошей для української економіки, це питання подальшої військово-політичної підтримки з боку США.

Олександра Решмеділова

Політолог

Відділ моніторингу