Злочевський вирішив проблему з газами
Фаворит режиму Януковича розгромив у судах Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, яка намагалася відібрати у нього газові родовища, пише Олігарх.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура зазнала нищівної поразки в судових розглядах з групою «Burisma» Миколи Злочевського. Як стало відомо «Олігарху», в середині липня Вищий адміністративний суд України відхилив касаційні скарги відомства Назара Холодницька на два рішення судів нижчих інстанцій за позовами САП до Міністерства екології та природних ресурсів і Державної служби геології та надр України. Ними була фактично узаконена видача Міністерством охорони навколишнього середовища компанії «Надрагаз» в січні 2011 р спеціального дозволу №5352 на користування надрами Гуцулівського родовища та спецдозволу №5387 на розробку Шереметовского родовища, яке тоді ж отримала компанія «Парі».
Крім того, вже на початку серпня, як очікується, аналогічний вердикт буде винесено за третій касації САП – щодо рішень судів, які відмовилися переглядати видачу ПрАТ «Техноресурс» у січні 2011 р дозволу на розробку Володимирського родовища газу №5371. Після чого, швидше за все, буде поставлена крапка в четвертому розгляді щодо дозволу № 5386 на розробку Нікловецького родовища, отриманого тоді ж ТОВ «Парі». А трохи раніше, в червні 2017 р. ВАСУ відхилив касацію САП на вердикти судів щодо законності видачі ТОВ «Парі» дозволу №5384 на розробку Пилипівського родовища.
Що ріднить перераховані три компанії? Всі вони є членами «дружній газової сім'ї», головою якої є Микола Злочевський. Зараз «Парі» та «Надрагаз» офіційно вказують його своїм бенефіціаром через кіпрську холдингову компанію «Burisma Holding Limited». «Техноресурс» у зв'язках зі Злочевським не зізнається, але на це вказує той факт, що директором компанії значиться Микола Білошапський, який раніше працював головним геологом компанії «Еско-Північ», шо входить у «Burisma», а ревізором трудиться Тарас Бурдейний – головний виконавчий директор «Burisma». Ну і вишенькою на торті можна вважати той факт, що на момент видачі перерахованим компаніям зазначених ліцензій Міністерством екології та природних ресурсів це відомство очолював не хто інший, як Микола Злочевський, призначений в грудні 2010 р на цю посаду Віктором Януковичем.
Незважаючи на це, тактика САП у суді будувалася на іншому. Згідно доводів САП, підставою для скасування зазначених ліцензій є відсутність їх узгодження з боку обласних рад. Крім того, ще в 2015 р Національне антикорупційне бюро почало досудове розслідування в рамках кримінального провадження №42015000000001142 відносно колишніх посадових осіб Мінекології, в тому числі Злочевського, з приводу можливих зловживань при видачі в період з 2010 по 2012 рік спецдозволів на користування надрами ряду компаній.
У матеріалах цього досудового розслідування НАБУ, зокрема, згадувалися ТОВ «Надрагаз», ТОВ «Парі» та ПрАТ «Техноресурс». Однак довести наявність порушень відомству Артема Ситника так і не вдалося, а САП і зовсім примудрилася пропустити терміни звернення до суду щодо виявлених порушень – принаймні, такі висновки зробили судді, котрі розглядали позови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Втім, секрет успіху Злочевського, який зберіг за собою «нажиті непосильною працею» родовища, що забезпечують йому статус одного з найбільших газових баронів України (свою частку серед приватних видобувачів блакитного палива «Burisma» оцінює на рівні 30%), може полягати в іншому.
Після цього на початку 2017 р «Burisma» офіційно заявила про закриття всіх процесуальних і судових дій в Україні щодо свого президента Миколи Злочевського та операційних компаній.
– Дане рішення – це результат взаємної багатомісячної роботи двох команд - Генеральної прокуратури України та Burisma Group, – було зазначено в повідомленні.
– У даному провадженні ГПУ спрацювала на відшкодування до держбюджету найбільшої суми за всі роки незалежності. Безпрецедентний штраф у 180 млн грн вперше сплачено до держбюджету! Живих грошей, повернутих державі, – так прокоментувала на своїй сторінці в «Facebook» мирову угоду зі Злочевським Лариса Сарган, прес-секретар генпрокурора Юрія Луценка.
Втім, за чутками, витрати Злочевського за фактом могли бути в кілька разів більшими, що цілком задовольнило представників великої пропрезидентської політичної сили.
Відділ моніторингу