ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки

ПОЛІТИКА
06 лютого, 10:01
ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки

Все це — під гаслом «розвитку демократії».

У різні роки, але з однією метою «поширення демократії». Або ж відпрацювання порядку денного, заявленого мільярдером як єдино правильного. Це ліволіберальна ідеологія, гендеризм, стирання національних кордонів. А також маргіналізація опонентів, хто виступають за традиційні та консервативні цінності. Все це — під гаслом «розвитку демократії».

Тому ще в травні 2022-го фонд «Відродження» в Україні виділив 25 млн. доларів для «підтримки демократії» Open Society Launches Fund for a Free and Democratic Ukraine - Open Society Foundations. Хоч коло обраних вітчизняних журналістів непогано почувалися завдяки його підтримці і до, і після цієї дати.

Отже, кому, коли та скільки серед українських медій та медійних організацій дісталося коштів від Дж. Сороса? Бренди та імена, які згадуються у фінансовій звітності його фонду «Відродження»:

Сайт «ШоТам»

Протягом 2021-2023 рр. користувачі українського сегмента соцмереж чи не щодня бачили в стрічці чи ФБ-групах численні посилання на названий сайт. Ще б пак — їм пощастило виграти 100 000 грн. від фонду «Відродження» на промокампанію, або ж «соціальний капітал». Для змагання за грантові гроші названий «розвитком спільноти добродіїв «ШоТам медіа») Розвиток спільноти добродіїв ШоТам медіа):

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_1

«Бігус-інфо»

«Підвищувати правову спроможність журналістів і громадських активістів в регіонах» за 237 500 грн. фонду «Відродження» в листопаді 2021-го взялася громадська організація «ТОМ-14» (Свої люди). «Заснована ядром команди телевізійної програми «Наші гроші», як повідомляє її сайт (https://bihus.info/). «Організація проводить журналістські розслідування, зокрема на гострі антикорупційні теми».

Проводити їх, заодно «правово спроможуючи» колег з провінції, напевне зручніше коштом мільярдера. Невипадково проєкт назвали «Свої люди»:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_3

Видання «Український тиждень»

Отримало гроші від Сороса на створення своєї франкомовної версії (https://www.irf.ua/wp-content/uploads/2024/07/richnyj-zvit-2023.pdf):

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_5

Допомагав «Українському тижневі» у цій справі «Український кризовий медіа-центр», ще один партнер фонду «Відродження»та ре ципієнт його коштів. Правління «медіа-центру» очолює колишній посол України в США Валерій Чалий.

Сайт The Kyiv Independent

На запуск своєї вебверсії отримав понад півмільйона в 2021-му, або ж 565 750 грн:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_7

Здобувачем цього гранту названо ГО «КІ Медіа», виробника відеопродукції та реклами, як свідчить ресурс OpenDataBot. Станом на 2022-й в ГО був аж один працівник. Що, разом із природнім запитанням про логічність вибору саме цього переможця конкурсу, не може не вселяти оптимізму: виявляється, щедрість «Відродження» поширюється навіть на організацію в складі однієї людини! (44425723 — ГО КІ МЕДІА):

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_9

«Слідство-Інфо»

Того ж 2021-го колектив «Слідства-інфо» всього за 40 482 гри. дослідив історію появи сучасних магнатів (Перший мільярд: Історія народження українських олігархів). Зробити те саме без гранту, як-от десятки інших журналістів чи істориків, вочевидь, було проблемним:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_11

VoxUkraine

Втім, 40 000 - це копійки, якщо порівняти з сумою підтримки для іншої організації, фактчекерів VoxUkraine. Знайомої багатьом користувачам Фейсбук, чиї пости на політичні теми або про шкідливість примусової вакцинації тощо нещадно блокували «завдяки» «перевірці фактів» і вердиктові працівників VoxUkraine. Пам'ятаєте зворушливе доповнення на «листі щастя» від Фейсбука - «експертами VoxUkraine встановлено, що поширена Вами інформація не є правдивою».

Бо недарма сім років тому ця організація отримала на своє становлення майже 6 000 000 грн (Institutional support for organizational development and implementation of the Strategy of Vox of Ukraine for2018 – 2020):

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_13

Сума в 5 725 616, як на мене — несправедливо по відношенню до тих же «Бігуса» та «Слідства», краще би їх нею нагородили. Принаймні, не псують життя користувачам соцмереж і викривають корупцію. На грантові гроші, щоправда, а не просто тому, що це, власне і є обов'язком журналістів. Але такі вже вітчизняні медіареалії.

Тим більше, що в раді VoxUkraine й так небідні люди. Як-от, Олена Білан, провідна економістка Dragon Capital, відомої інвестиційної компанії олігарха В.Пінчука. Не менш відомого також своїми щільними контактами з Дж. Соросом:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_15

Проте, спонсор Дж.Сорос не залишав фактчекерів без підтримки і пізніше

(VoxCheck), виділив їм ще 248 829 грн:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_17

Боротися з фейками в організаціях Дж. Сороса люблять. Тож він, як прихильник тотальної вакцинації в ковідні роки, не міг залишити без вливань (206 600 грн) такі видання як «Сільські вісті» «Порадниця» - щоб змагалися з «міфами»:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_19

«Ялтинські» та інші експерти:

Фонд «Відродження» дбайливо до них ставиться і не шкодує грошей на їхні поїздки з перебуванням у пристойних готелях і т.д. Тому не пройшов повз «провідних журналістів», що відвідали традиційні щорічні посиденьки президента В.Зеленського «Ялтинська європейська стратегія». Це обійшлося в 557 995 грн. (Participation of Ukrainian independent experts and leading journalists in the work of the 16th YES Annual Meeting) Але на «провідних не шкода»:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_21

Тим часом, «Аналітичному центрові протидії гібридним загрозам» на «інформаційну політику» дісталося менше, ніж журналістам на «Ялту» - всього 350 000 грн. Отримали на Сприяння проукраїнській інформаційній політиці, аналіз контенту і наративів, або ж той самий фактчекінг, тільки з іншим формулюванням.

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_23

Мабуть, всі ці кошти були повністю витрачені на «аналіз наративів», бо на працюючу вебверсію ресурсу їх уже не залишилося. Дізнатися, хто керує проєктом, неможливо. Коли натиснути кнопку «Про нас» «Аналітичного центру» (ANALYTICAL CENTER FOR STUDYING AND COUNTERING HYBRID THREATS – ANALYTICAL CENTER FOR STUDYING AND COUNTERING HYBRID THREATS), отримаєте ось це:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_25

Ще знана група експертів, «Інтерньюз», переймається, як відомо, не лише якістю журналістських стандартів, але, як з'ясувалося, і приватністю українських споживачів інформації. Робили це за майже 900 000 грн: Прозоре звітування» у сфері телекомунікацій: на захисті приватності українських користувачів

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_27

І ще трохи на блогерів:

Грант дали також Центрові освітніх реформ (Underground Press and Blogging: contemporary Ukrainian journalism for the students of journalists’ department of higher educational institutions of Ukraine and freelance journalists), щоби за 53 484 грн «сучасні українські журналісти» навчали студентів журфаків. Швидше за все, йдеться про гонорари за лекції для підростаючої зміни:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_29

Які це саме сучасники будуть тренувати молодь, не повідомляється. Та одним із них цілком може виявитися викладач журналістики в недавньому минулому та редактор сайту «Тексти» Роман Кульчинський. Він недавно скаржився, що його ресурс залишився без фінансування USAID (Звернення Texty.org.ua до читачів — Тексти.org.ua) після відомого указу президента США Д.Трампа про згортання програм закордонної допомоги. З неї, в т.ч., утримувалися й «незалежні» українські ЗМІ.

Втім, п. Кульчинський має досвід співпраці не лише з USAID, але також і з фондом Сороса. Свого часу його «Агенція журналістики даних» отримала грант на 167 023 грн:

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_31

Такою ж експерткою, що може поділитися з юними журналістами, напевне слід вважати феміністку й авторку Ірину Славінську, продюсерку радіо «Культура» та членкиню наглядової ради ГО «ЦентрUA» (Про центр - Центр Спільних Дій)

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_33

Ця організація, як неважко здогадатися, і собі зазнала фінансової прихильності мільярдера на 565 751 грн. Щоби мати за що «творити публічну політику» (Просування кращих практик участі організацій громадянського суспільства у творенні публічної політики)

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_35

Серед перелічених діячів чимало користувалися і надходженнями з USAID. Що їх на початку 2025-го побачити більше не судилося. А також живилися з «Фонду розвитку ЗМІ» при посольстві США в Україні з щорічним бюджетом 500 000 доларів (Media Development Fund Program - U.S. Embassy in Ukraine). На 2025 р. конкурсної програми, щоправда, не оголошено. Зрозуміло, чому — поставлено на паузу фінансування від уряду Америки.

Співрозмовник, хто подавався на цей медійний фонд раніше, «не на камеру» зізнався: що найбільшим викликом «була бюрократична тяганина з проходження різних ідентифікацій ЗМІ на американських урядових ресурсах».

І ще відверто дратувало - «За кого вони нас мають?!» - ось це доповнення до умов надання гранту: «Алкогольні напої. Будь ласка, майте на увазі, що кошти гранту не можуть бути використані на алкогольні напої":

ЗМІ України на грантах Дж.Сороса - хто і за скільки_37

Може, таким чином посольські натякали, що повна свобода слова — це коли без фінансових вливань третьої сторони — надто п'янкий «напій» для українських медійників?

Людмила Пустельник, Global Village Home

Читайте також:
Опінії
Мільйони на інформаційний вплив: що показує статистика витрат на рекламу.
11:14
Політика
Чи дочекається Зеленський підтримки?
вчора, 17:44
Опінії
Зупинка фінансування USAID. Україна отримала цілу «плеяду» абсолютно нікчемних не непотрібних грантожерів та демагогів
27 січня, 09:14
Опінії
Вплив ліваків на українців, як і взагалі всієї медійної мережі соросят, стрімко падає.
18 січня, 12:19
Війна
Уряд Шмигаля забронював від мобілізації всіх грантожерів (список).
16 січня, 10:32
Політика
У Будапештському меморандумі дуже чітко проявилася стратегія різних зовнішніх суб'єктів щодо України. Спробуємо пояснити, що й до чого.
16.12.2024, 20:34