«Золоті яйця» Веревського

Власнику Kernel загрожує в’язниця за обман польських інвесторів на сотні мільйонів доларів.
Веревський цинічно скористався війною в Україні, зробив штучну паніку на Варшавській торговій біржі та ошукав польські пенсійні фонди. Наразі йому загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Це «сирітська» оселя заново спеченого українського мільярдера Андрія Веревського в регіоні Мієс у Швейцарії.

Мієс маленьке містечко неподалік Женеви, населення усього 1200 осіб. Якщо взяти український аналог — це швейцарська Конча-Заспа. В кожного є басейн, будиночок для гостей та прислуги, тенісний корт і звісно власна пристань для яхт. Купити нерухомість тут можуть тільки люди зі списку Forbes. Наш пан Веревський якраз туди потрапив — АНТИКОР вже розповідав яким чином.
Ось сусіди Веревського продають маєток. Вони трохи бідніші, тут побудований лише хазяйський маєток, все інше ще на етапі будівництва. Коштує усього нічого - 4 мільйони 751 тисячу 297 доларів США.

Такі маєтки як у Веревського, залежно від внутрішнього та зовнішнього оздоблення, стартують в продажі від 6 мільйонів. На відміну від України у Швейцарії за нерухомість ціну при торгах не знижують, а навпаки збільшують.
Ошукані акціонери компанії Kernel між собою шуткують, що Веревський винен їм щонайменше абонемент в його басейн за вкрадені у них інвестиції.
Редакція АНТИКОР опитала понад два десятки колишніх акціонерів. Серед них нардеп з біткоїновим капіталом та одна з перших леді України, публічно ми не можемо розголошувати особи на прохання потерпілих, адже йде досудове розслідування в Європейському суді. Але ми готові розкласти вам по полицях всю шахрайську схему Веревського з акціями.
У 2007 році компанія Kernel виходить на міжнародний рівень, акціями починає торгувати Варшавська торгова біржа. Це був великий прорив для України. Компанія стабільна, швидко розвивається, впевнено тримає курс на монополізацію експорту олії. Інвестиційні бізнесмени почали активно вкладатися в акції.
Ось як на той час оцінював акції Kernel один з акціонерів. Голова української IT-компанії інвестував десятки тисяч доларів: Акції Kernel – це «золоті яйця», які я збирався тримати все життя. Вони приносили гарні дивіденди, а компанія виглядала непохитною, особливо з урахуванням того, що вона є найбільшим у світі виробником соняшникової олії.»
В Польщі молодь робить внески в пенсійні фонди регулярно, це допомагає забезпечити родину у кризових випадках або інвестувати собі на спокійну старість. На початок 2022 року 13% акцій Kernel були у власності пенсійних фондів поляків. Все чисто і прозоро, виплати в пенсійні фонди від котирування акцій йшли, польська сторона була задоволена розвитком Kernel.
В інтерв’ю виданню «Економічна правда» Андрій Веревський коментує відносини своєї компанії до польських пенсійних фондів: «У 2009-2014 роках участь у недержавних пенсійних фондах Польщі була обов’язковою для всіх громадян. Активи фондів зростали швидше за ВВП. Оскільки було багато молодого населення, то фонди переважно купували акції, а не продавали їх. Капіталу на ринку було більше, ніж компаній, у які можна було вкладати кошти.
Після того як участь у пенсійних фондах перестала бути обов’язковою, ще й наклалося те, що пенсійні фонди почали продавати акції, оскільки зі старішанням населення треба було здійснювати відповідні виплати.»
Позиція пана Веревського зрозуміла, пенсіонери чекають виплати, фонди продають акції. Але це дуже логічно звучить лише якщо не враховувати, що акції Kernel були на піці стабільності та польські пенсійні фонди їх майже не зливали з активів. Усього до емісії компанії пенсійні фонди продали лише 0,5% акцій Kernel. Коли в інших компаній були збитки до 35-40%, - повідомив редакції АНТИКОР глава Варшавської торгової біржі Марек Дітль.
Взагалі міжнародні біржі, такі як Нью-Йоркська чи Токійська, мають практику страхувати акційні вклади від шахраїв. Але на Варшавській торговій біржі цей момент упустили та саме цією лазівкою підло скористався Веревський і почав робити кроки для ошукання своїх багаторічних відданих акціонерів. Зробив триходовочку — так цю схему називають самі інвестори
Крок 1. Підняти паніку.
З 2022 року в різних польських виданнях від імені Kernel розповсюджуються публікації про війну в Україні, про неможливість експорту і взагалі про можливе припинення існування компанії. Вагомий польський аналітик інвестиційного ринку Міхал Жулавінськи одразу звернув на це увагу — паніка штучна і з акціями Kernel відбуваються підозрілі маніпуляції.


Крок з психоемоційного тиску мав би спрацювати на польських акціонерів. Щодня вони бачили в новинах прильоти та пожежі на промислових активах Kernel, страйки польських аграріїв на кордонах з Україною. Паніка на Варшавській торговій біржі йшла за планом Веревського та інвестори почали потроху продавати пакети акцій. І Веревський би досягнув своєї мети викупивши контрольний пакет, але Україна взяла і відкрила експорт по морю в травні 2024. Яка прикра несподіванка для майбутнього монополіста компанії. Акції знов швидко почали рости, паніка була нівельована. На зборах акціонерів навіть було прийнято рішення про закупівлю двох балкерів для експорту олії. Все стабілізувалося, інвестори заспокоїлися, курка Kernel знов почала нести золоті яйця.
Крок 2. Економічне шахрайство — емісія Kernel.
Якщо штучна паніка не спрацювала, потрібно знайти інший шлях забрати в акціонерів золотоносні акції. Єдиним варіантом Веревський обрав емісію. Тобто випуск в обіг новий цінних паперів. Ось як це відбувалося.
В травні 2024 року на Кіпрі Веревським реєструється компанія Namsen LTD, така собі звичайна кіпрська компанія-прокладка, на такі майже не звертають уваги, адже вони зазвичай використовуються українськими олігархами для обналу та ухиленням від податків. В цей же момент Kernel зі швидкістю світла випускає 216 мільйонів акцій. Створення Namsen LTD та довипуск відбувається синхронно і з розрахунком на те, що акціонери не встигнуть розібратися в схемі.
Namsen LTD одномоментно купляє нові випущені акції у Kernel і стає основним акціонером. Інвестори Варшавської торгової біржі в шоці, за ніч 29 травня 2024 року їх акції падають в ціні з 26 до 1 злотого. Така ціна тримається майже три доби. На ринку акціонерів це означає інвестиційна смерть компанії. Акції доводиться продавати. Та й Kernel неймовірно тиснув на інвесторів — ви вимушені це зробити за законом біржі.

Викупивши всі акції Веревський на сайті компанії Kernel офіційно тикнув ошуканих інвесторів в графік — тепер я одноосібно володію акціями.

Піднявся гучний міжнародний скандал, українські компанії, які очікували вихід на Варшавську торгову біржу заходили туди дуже важко, в багатьох випадках їм відмовляли. Адже Веревський таким чином підірвав репутацію усього інвестиційного сегмента України. Польські акціонери дуже неохоче стали купляти акції українських корпорацій, дохід цих компаній падав.
Своєї мети ошукати інвесторів і монополізувати компанію Андрій Веревський все ж таки досяг. Тепер йому потрібно було зробити останній крок, вийти з біржі, адже більше немає сенсу виставляти акції на торги. Виглядає логічно, компанія-монополіст не хоче більше мати відношення до Варшавської торгової біржі та заявляє про зняття акцій з торгів. Але коли ти поправ репутацію відомої Європейської біржі та ошукав людей більше ніж на 46 мільйонів доларів на емісії компанії виявилося, що зробити це не так-то й просто.
Крок 3. Інвестор не лох.
Як тільки акціонери Kernel зрозуміли наскільки їх ошукали, вони об’єдналися для колективного позову до Люксембурзького суду (саме там фізично зареєстрована кіпрська прокладка Веревського Namsen LTD, тобто за місцем скоєння злочину).
Активних інвесторів більше півтисячі та всі вони пильно слідкують за просуванням справи. Перше завдання — не дати Kernel вийти з Варшавської торгової біржі.
Варшавська торгова біржа відмовила Kernel у виході з торгів до закінчення судового процесу в Люксембурзі. Справа розглядається як кримінальна — економічне шахрайство в особливо великих розмірах.
Статей інкримінується дуже багато, навіть в мінімальному варіанті прийнятому рішенні на користь інвесторів Андрію Веревському загрожує від 8 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією, продаж акцій буде визнано недійсним, інвестиції повернуться вкладникам, польські пенсійні фонди зможуть стабілізувати виплати пенсійного збору.
А Варшавська торгова біржа відновить свою репутацію на світовому ринку.
Та такі справи розглядаються роками, оскільки потрібно буде залучати владу Кіпру, зробити оцінку майна та активів Веревського. І тільки після прийняття рішення передати вирок українській стороні для виконання. Інвестори налаштовані серйозно, вони готові витратити на боротьбу за свої акції декілька років, щоб повернути свій чесно зароблений капітал. Та не втрачають почуття гумору, кажуть — якщо їм віддадуть хоча б особняк Веревського в Женеві які відшкодування моральної шкоди, то це вже крок вперед до покарання шахрая, та й іншим невнадливо буде.

Тим часом Веревський впевнений, що ніхто монополію в нього не забере і почав пропонувати простим українським аграріям нову шахрайську схему - Kernel монополіст на агроринку, хочете бути як Kernel- вкладайте по 200 тисяч гривень і ми вас навчимо.


Виглядає все просто як мрія, велика компанія Kernel бере вас під крило, вчить заробляти на інвестиціях і несе до басейну в особняк у Швейцарії. Але в цьому особняку місце є лише для одного мільярдера Веревського. Поки що. Українські аграрії теж не лохи, та й польські інвестори готові допомогти своїм досвідом у боротьбі з шахрайськими схемами Веревського.
Автор: Варвара Підгайна
Джерело: Антикор