2022-й не 1945-й

Опінії
30.09.2022, 08:09
2022-й не 1945-й
Фото: Al Jazeera

Ядерну зброю вже використовували у війні. Так, її використали, щоби зламати державу, яка чинила спротив.

Український науковець, публіцист, дослідник історії визвольного руху

Наразі перший і останній  раз у світовій історії – проти Японії у серпні 1945 року. Тож це єдина ситуація, яку можна використати для порівняння з нашою.

І  це порівняння ставить під сумнів можливість використання ядерної зброї росією проти України. Становище в 1945-му багато в чому було протилежним нинішньому – бомбу використали проти держави-агресора.

Тому, попри сумніви про припустимість її використання, що до останнього стримували президента США, який ухвалював рішення, – воно мало важливе моральне виправдання. У нашому випадку погрожує агресор, який не переконав світ (і, здається, навіть власний народ), що Україна загрожує існуванню росії.

Власне її застосування не лише аморальне в очах світу (для Владіміра Путіна, на відміну від Гаррі Трумена, це навряд чи є проблемою), але й суперечить російській  воєнній доктрині. (А це може призвести до саботажу  наказу, якщо такий буде виданий, десь у досить довгому ланцюжку виконавців).

У 1945-му ядерна зброя була лише в однієї держави США. Бомбардування Хіросіми і Наґасакі було ще й демонстрацію виключної сили Америки.

З того часу кількість членів "ядерного клубу" зросла до дев'яти. Відтак зброя набула вигідного її власникам статусу стримуючого чинника, який забезпечував баланс сил між цими державами.

Руйнація цього балансу може привезти до використання ядерної зброї між членами клубу, в чому незацікавлених жоден із них.

У 1945-му зброю використали на завершальному етапі війни, коли було зрозуміло, що Японія всеодно програє її. Бомба не переломила хід війни, вона просто пришвидшила її кінець, зберігши життя сотень тисяч американських солдат, ціною десятків тисяч вбитих японців.

У нашому випадку ймовірність перелому у війні проти України після використання ядерної зброї невисока. Десятки тисяч жертв, яких наша країна зазнала дотепер,  не злякали, а лиш посилили завзяття українців у боротьбі.

Японія у серпні 1945-го, після капітуляції Німеччини, а перед тим виходу з війни Італії – ізольована країна, проти якої цілий світ. Нині у цій ролі путінська росія.

Використання нею ядерної зброї точно не зруйнує міжнародної ізоляції росії та майже точно поглибить її до рівня навіть більшого, ніж у тогочасної Японії. Відтак її цілі у цій війні – відновлення статусу держави глобального впливу – стануть ще менш реальним ніж є зараз.

Читайте також:
Війна
Виникає питання, чи знали США про плани росіян.
21 листопада, 15:05
Війна
рф провела демонстрацію можливості ядерного удару.
21 листопада, 12:45
Світ
Північнокорейський диктатор знову розкритикував Сеул та Вашингтон.
08 жовтня, 10:00
Війна
Як неодноразово сповіщала медіаагенція «Останній Бастіон», стратегічні боєголовки РФ виявилися самовбивчими. Пропаганда програла реальності.
25 вересня, 06:09
Новини
В Європі посилюються побоювання, що кремлівський бункерний щур може бути готовий застосувати її.
26 липня, 11:07
Опінії
Чи є реальна небезпека?
06 травня, 16:05