26 квітня – День Чорнобильської трагедії

Чорнобильська атомна електростанція. 26 квітня 1986 року. Планове виключення реактора, яке тривало 20 секунд.
Здавалося, звичайна перевірка електрообладнання, але ні. Вже за декілька секунд у результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, від якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів.
Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території колишнього СССР, у першу чергу на Україну, Білорусь і Росію. За повідомленнями совєцької влади, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.
Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців України, Білорусі та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії. Крім того, було забруднено близько 155 000 км² території, що складає майже половину загальної площі території Італії.
Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 км², а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду у 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків.
15 грудня 2000 року діяльність ЧАЕС як виробника електроенергії було припинена. У вересні 2003 року указом Президента України 26 квітня оголошено Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф.
Зауважимо, що станом на тепер у Полтавській області проживає близько 19 000 людей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема 8944 учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Між тим, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що найбільша в історії людства техногенна катастрофа надихнула композитора з Фінляндії створити тематичну оперу, у пам'ять про жертв і ліквідаторів.


