50% стали каменем спотикання у спілкуванні між Україною та США

Опінії
18 лютого, 16:04
50% стали каменем спотикання у спілкуванні між Україною та США

Цікаво, чи продовжиться обговорення алгоритмів освоєння українських ресурсів і коли.

заступниця міністра закордонних справ України (2014-2019)

Так про які 50% йшлося у запропонованому Бессентом тексті угоди? Якщо мова про 50% від існуючих ліцензій на видобуток, то це дійсно схоже на рекет. Сподіваюся, що це не так. Оскільки розумію, що мова може йти тільки про 50% доходів від нових ліцензій на видобуток.  

Але тоді це – запрошення сходити на побачення всліпу або рівняння з двома невідомими. Бо з того, що є в пресі, незрозуміло, скільки вони готові інвестувати у Фонд, про який йдеться в документі, а ми не можемо точно сказати, де і скільки в нас запасів тих корисних копалин, які цікавлять США.

Якщо справді ця пропозиція стосується ще не розвіданих ресурсів, це означає, що перед тим, як почати видобуток, необхідно здійснити дуже дороговартісні роботи з дослідження покладів, щоб зрозуміти, зокрема, чи є економічна доцільність їхнього видобутку. Це може тривати від 5 до 20 років і не гарантує позитивного результату.

В України дійсно є значний потенціал і у нафті, і у газі, і в критичних матеріалах та мінеральних ресурсах, але розвідка й аналіз цих запасів не проводилися. І ми лише теоретично знаємо, що вони є, а скільки коштує розвідка і чи буде економічна доцільність у видобутку, ніхто точно не знає.

Для прикладу наведу цифри з корпоративної стратегії «Нафтогазу» розливу 2021 року, яка була підготовлена фахівцями з міжнародним досвідом і розумінням фінансових ринків. Лише для фінансування програм розробки, сейсмічної розвідки та видобутку з нових родовищ (brownfield) газу необхідно було б вкласти 20 мільярдів доларів протягом 10 років.

Дуже схоже, що пропозиція американської сторони була не економічною угодою, а політичною домовленістю. 

Економічною вона могла би стати, якби США чітко визначили свої фінансові зобов’язання з наповнення Фонду й готовність інвестувати саме у розвідку потенційних поки що родовищ.

Цікаво, чи продовжиться обговорення алгоритмів освоєння українських ресурсів і коли.

P.S. Про інвестиційні бар'єри у секторі критичних матеріалів нещодавно йшлося у звіті, який підготувала громадська організація We build Ukraine (Кубраков & Ko). Висновки, що підтверджують тривалість та складність процесу розробки нових родовищ - на картинці.

50% стали каменем спотикання у спілкуванні між Україною та США_1

Читайте також:
Світ
Швейцарія здійснила нетипове опосередковане замовлення зенітних систем IRIS-T, залучивши німецьку армію в якості формального замовника.
16:31
Новини
Чому в українській столиці діють структури, офіційно пов’язані з російською владою? Коли це припиниться?
вчора, 19:10
Війна
Володимир Огризко про нову зустріч із рф у Стамбулі
вчора, 18:50
Війна
В Україні понад 1,5 мільйона чоловіків не стали на військовий облік, бо їм не надсилали повістки через відсутність фінансування на конверти.
20 липня, 16:05
Опінії
TechMet і Лаудер: нова шахрайська схема навколо літієвих родовищ України.
20 липня, 11:34
Опінії
Ранкові зведення ППО — як бальзам на душу: ми все збиваємо, залишилося тільки навчитися знищувати «уламки» шахедів.
19 липня, 17:36