6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії

26.06.2023, 10:03
6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії

Чудеса приховані під крижаним ландшафтом Гренландії

Крижаний щит, у деяких місцях завтовшки більше трьох кілометрів, приховує ландшафт каньйонів, гір, фіордів та озер, схожих на дорогоцінні камені.

Фрітьоф Нансен, керівник першої експедиції, що перетнула Гренландію, одного разу описав свої пошуки в Арктиці, як "велика пригода у льодах, глибокого і чистого, як нескінченність".

Але Нансен, який здійснив свою подорож у 1888 році, не міг знати про чудеса, приховані під крижаним ландшафтом під його лижами.

Сьогодні завдяки радарам та іншим технологіям частина Гренландії, що лежить під трикілометровим крижаним щитом, поступово відкриває нам свої секрети. Ці нові інструменти відкривають складний, невидимий ландшафт, який містить підказки про минуле та майбутнє Арктики.

Найдовший у світі каньйон

6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії_1

Гренландський крижаний щит приховує найдовший каньйон у світі.

Відкритий 2013 року, каньйон простягнувся на 740 кілометрів від найвищої точки в центральній Гренландії до льодовика Петерманна на північно-західному узбережжі. Це значно більше, ніж китайський Великий каньйон Ярлунг Цангпо довжиною всього 496 км - він сьогодні вважається найдовшим каньйоном на планеті, який можна побачити.

Глибина каньйону подекуди сягає 800 метрів, а ширина – 10 кілометрів. Для порівняння, Великий каньйон в Аризоні в середньому близько 1,6 км у глибину і 16 км у поперечнику.

У деяких місцях талі води каньйоном потрапляють з-під льодовикового щита в море. Отже, цілком можливо, він утворився ще до появи льодовикового щита і колись був руслом могутньої річки.

Невидимі гори

6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії_3

Каньйон - не єдина складна частина підлідного ландшафту Гренландії. Десятиліття картографування острова за допомогою льодопроникаючого радару (який зазвичай встановлюється на літаках) виявили під крижаним щитом порізані гірські хребти та глибоководні фіорди.

На карті Гренландії 2017 року, очищеної від льоду, показано чашоподібну западину в центрі острова. Коло прибережних гірських хребтів окільцьовує цю западину. Карта показала топографію, що лежить в основі льодовиків Гренландії, що тануть, що може допомогти вченим передбачити, як швидко льодовики змінюватимуться в умовах потепління і як швидко від них в океані відколюватимуться айсберги.

Первісне озеро

6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії_5

Сотні тисяч чи мільйони років тому, ще до того, як Гренландія вкрилася льодом, на її території знаходилося величезне озеро.

Сьогодні воно є западиною, заповненою осадовими породами. Але колись глибина цього озера з прісною водою сягала деяких місць 250 метрів. Загальна площа басейну становила 7100 кв. км, а живили його щонайменше 18 різних струмків.

Дно озера може містити цінні відомості про клімат Арктики в далекому минулому, хоча для розкриття цих секретів потрібно пробурити майже 2 кілометри льоду, який зараз покриває це давнє місце.

Приховані перлини

6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії_7

Гренландський крижаний щит також приховує ландшафт озер, які можна назвати справжніми перлинами, наповненими кришталево чистою талою водою. Існує щонайменше 60 таких невеликих озер, в основному розташованих у північній та східній частинах Гренландії, повідомив Стівен Лівінгстон, старший викладач фізичної географії в Університеті Шеффілда у Великій Британії та один із дослідників, які проводили дослідження цих озер.

Їхні розміри варіюються від 200 метрів 6 кілометрів у поперечнику. Тала вода в цих озерах може стікати з поверхні крижаного щита, а може танути через тертя під час руху льоду або геотермальної енергії знизу.

Свідчення метеоритних ударів

6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії_9

Але не весь рельєф під крижаним щитом утворився колись виключно з “земних” причин. Вчені виявили принаймні два ймовірні метеоритні кратери, поховані глибоко під льодом.

Обидва знаходяться на північному заході Гренландії: Один – під льодовиком Гайавату, а інший – за 183 кілометри від нього. Кратер Гайавата знаходиться під кілометровим шаром льоду, а другий кратер похований ще глибше – на глибині 2 км. Розмір другого кратера становить у діаметрі 36 кілометрів, що робить його 22-м за величиною ударним кратером, коли-небудь знайденим на Землі. Перший кратер трохи менше – 31 кілометр у поперечнику.

Викопні рослини, що ідеально збереглися

6 загадкових структур, прихованих під крижаним щитом Гренландії_11

Крижаний керн, висвердлений при спробі будівництва бази ядерної зброї ще за часів холодної війни, і випадково виявлений у морозильній камері в 2017 році, показав вміст скам'янілостей рослин, що чудово збереглися, вік яких досягає мільйонів років.

"Коли ми витягли їх і налили на них трохи води, вони ніби розгорнулися, так що виглядали вони так, ніби померли вчора", - розповідав тоді Ендрю Кріст, провідний автор дослідження цього керна, доктор наук та викладач кафедри геології Вермонтського університету в Берлінгтоні .

Ядро керна було видобуто у північно-західній Гренландії, а рослини, що містяться в ньому, можливо, росли у бореальному лісі. Такий ліс міг існувати лише за умов повної відсутності льоду. А це означає, що частина крижаного щита Гренландії може бути значно молодшою, ніж вважалося раніше.

Читайте також:
Життя
Стародавній ґрунт з-під кілометрового шару льоду шле попередження на майбутнє.
01.08.2023, 11:18
Життя
Любителі фантастики та футурології знають три закони Артура Кларка, сформульовані англійським письменником у книзі «Риси майбутнього».
11:45
Життя
Нейрочіп від стартапу Ілона Маска використають у Канаді
вчора, 18:16
Життя
Міжнародна співпраця науковців за підтримки фахівців Єльського університету здивувала академічний світ. У США представили новий тип матерії.
19 листопада, 14:53
Життя
Українські ботаніки активізувалися в областях задля пошуку унікальної флори. Головна мета — створити нові заповідні зони та екосистеми.
18 листопада, 06:07
Життя
Австралійські вчені уми зіставили дані про поширення світової мережі та медичні показники користувачів. Як то кажуть, не все так однозначно.
17 листопада, 16:21