А що взагалі є історією людства, як такою?

ІСТОРІЯ
10.07.2023, 18:24
А що взагалі є історією людства, як такою?
Фото: Facebook

Історією людства є низка реальних і уявних подій, а трактуванням займаються політично ангажовані інтерпретаторами. Чи так це? З'ясовуємо!

Перш за все ідеться не стільки про науку, а суто термінологічний сенс. Для тих, хто хоче з'ясувати, що є історія, необхідно визначитися й дати відповіді на наступні питання:

  1. Історія є неминучим прогресом до свободи та просвіти чи боротьби класів або пригноблених меншин за звільнення?
  2. У чому взагалі полягає сенс протистоянні прогресистів традиціоналістам?

Адже всі ці ідеї (переходу від "традиційного суспільства" до "сучасного") є наслідком уявного тріумфу епохи Просвітництва. Вона являє собою сукупність досліджень.

Тих наукових напрацювань і теорій, які спробували пояснити зрушення, пережиті суспільством з кінця XVIII-го до другої половини XIX століття, а потім і далі у ХХ-му. Де головними складовими є:

  • ідея про звільнення свідомості від "міфу";
  • філософський емпіризм;
  • індуктивна логіка як основний метод;
  • ідея про "людину" як онтологічну одиницю;
  • ідея про "невід'ємні права" людини замість християнської етики;ідея про суспільний договір;
  • ідея про народний суверенітет.

Хоча сам термін "прогресу" говорить лише про часовий період, а не про внутрішній стан. Цей міф продовжує, тим не менш, жити в колективному несвідомому.

Його живучість забезпечується, не в останню чергу, фактом індустріалізації західноєвропейських суспільств у зазначений хронологічний період. Він співпав із періодом торжества політичного лібералізму і виявився з ним тісно пов'язаний.

Так може все-таки правий Макс Вебер, який говорить, що сучасному суспільству властивий ряд культурних констант: "розчаклування світу" та "раціоналізація" свідомості людини? Але чи дійсно втілення цих ідей в життя і є частиною розвитку?

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Історія
Якщо не можеш вплинути на обставини, зміни своє ставлення до них. Так говорив 16-й римський імператор і за сумісництвом славетний філософ.
24 квітня, 21:32
Життя
Відомий німецький драматург, який боровся проти нацистської диктатури, ненавидів війни. Причина: він був ветераном Першої світової.
08.10.2023, 20:45
Життя
Спіраль у нескінченність... Те, що дехто кличе золотим перетином, німецький філософ і математик називав великим задумом.
29.07.2023, 20:03
Історія
Японська філософія, що знадобиться у повсякденному житті та допоможе у досягненні успіху.
25.07.2023, 15:10
Світ
Співвідношення таких понять, як незавершеність і нескінченність, породило essentialia constitutiva, на яке нема Соломонового рішення.
19.06.2023, 20:40
Політика
Так зване "суспільство постправди", яким після 24.II.2022 виявилися українці, –  вразливе до дезінформації, конспірології та теорій змови.
16.05.2023, 19:35