Африканський фронт Третьої світової війни
Внутрішній конфлікт у Судані набуває регіонального характеру. Невдовзі "чорний континент" запалає на повну...
Почнемо з того, що проросійський заколотник, командувач Силами Швидкого Реагування (далі СШР – прим. ред.) Могаммед Даґло – вижив після атентату, як не прикро. І не просто вижив, а вирішив активізуватися.
Він звернувся по військову допомогу до найвідбитішого диктатора у світі – пожиттєвого президента Еритреї Ісайяса Афеверкі. Все для того, щоб атакувати прикордонний з Еритреєю штат Кассала, відбити його у Збройних сил Судана і захопити тамтешній аеропорт.
У відповідь на це, ВПС Судана та Єґипту інтенсифікували авіаудари по позиціях СШР. Та тут сталося одразу дві події, які серйозно вплинуть на подальший перебіг війни:
- Вчора (19.IV.2023) Національні сили оборони Ефіопії атакували прикордонні території Судану, які вважаються спірними.
- Бунтівний проросійський лівійський генерал Халіфа Хафтар направив СШР Судану вантажний літак із невідомим вантажем.
І, якщо атака ефіопської армії, – явище передбачуване, там так постійно, то втручання Хафтара – це не аби що. Річ у тім, що хоч Хафтар, як і командувач СШР Даґло – проросійські.
Їм обом допомагає ПВК "Ваґнер", Хафтар дружить із президентом Єґипту Абделем-Фаттахом ас-Сісі. І ось цей останній підтримує формального очільника Судану – головнокомандувача армії Абдель-Фаттаха аль-Бурхана.
Є інформація, що ас-Сісі розлютився на Хафтара, тож можна очікувати якоїсь дії у відповідь. Хоча у Державному департаменті США заявили, що працюють з ас-Сісі задля тотальної деескалації.
Працюють-то може і працюють, а цивільні літаки США, Великої Британії, Франції, Нідерландів та Японії масово летять до Йорданії та Джибуті для подальшої евакуації своїх громадян із Судану. Прикметно, що у заручниках ситуації опинилися і наші громадяни, які є працівниками авіакомпанії "SkyUp", літак якої згорів у аеропорту Хартума.
Зрештою, гіпотетично, у цій війні може взяти участь сам Судан, а також Єґипет, Лівія, Ефіопія та Еритрея. І, якщо Халіфа Хафтар звернеться по допомогу до "Фронту Змін і Згоди", який воює проти центральної влади Чаду під його патронатом і на рахунку якого вбивство попереднього президента Чаду Ідриса Дебі у 2021 році, – ситуація у цій частині Африки ризикує повністю вийти з-під контролю.
А якщо згадати зростальну напругу між Марокко та Алжиром через Західну Сахару, то в якийсь момент ми можемо побачити картину, на якій у вогні війни палатиме і Маґриб, і Сахель. От вам і повноцінний Африканський фронт нової Світової Війни...
Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт