Археологи не можуть розгадати таємницю володаря теракотового війська
Гробниця першого китайського імператора з династії Цінь — Ши Хуан-ді — зберігає безліч загадок. Науковці поки не відкопали тіло правителя.
Дослідники з усього світу до тепер шукають спосіб розкрити саме поховання господаря теракотової армії. Мавзолей виявили майже півстоліття тому, проте, попри ґрунтовне й усебічне вивчення археологічної знахідки, труна Ши Хуан-ді залишилася недоторканою.
Навесні 1974 року один із китайських фермерів разом із братами вирішив вирити біля підніжжя гори Лі-Шань нову криницю. Тоді вони виявили першу статую із глини у натуральну величину (тобто, у повен людський зріст — прим. ред.).
Поряд з усипальницею першого імператора династії Цінь виявили також фрагменти кераміки, стріли та інші артефакти. Того ж року китайські археологи розпочали санкціоновані комуністичним режимом масштабні розкопки й невдовзі їм вдалося відкрити першу ділянку теракотової армії, яка складалася з 6000 фігур воїнів, коней і колісниць.
Станом на сьогодні встановлено, що головне завдання теракотового війська полягає в охороні спокою небіжчика Ши Хуан-ді, чию усипальницю виявили фермери. Саму ж труну правителя досі не змогли розкопати та відкрити.
«Ртуть — основна причина, через яку ми досі не можемо потрапити всередину, до похоронної камери правителя династії Цінь», — коментують ситуацію дослідники з Пекінського Університету. Саме вони сьогодні курують розкопки та вивчення мавзолею з теракотовим військом.
Річ у тім, що саме цим рідким металом, за стародавніми джерелами, будівельники наповнили прокладені в осерді комплексу річки з метою завадити розграбуванню; у 2020 році науковці побічно підтвердили цей факт. Проведені дослідження показали, що концентрація речовини в безпосередній близькості від усипальниці в рази вища за допустиму норму.
Підтверджують цю версію й історичні записи, згідно з якими правитель Ши Хуан-ді з ранніх років хотів знайти безсмертя. За життя імператор неодноразово доручав своїм підданим знайти зілля, що дарує вічне життя, проте у 210 році до Різдва Христового перший китайський імператор відійшов у засвіти.
Причиною смерті, як вважають науковці, стало отруєння пігулками... із ртуттю! Імператор вживав їх за порадою придворних алхіміків, які переконували Ши Хуан-ді, що «цей метал — компонент еліксиру безсмертя».
Тепер сучасні дослідники шукають спосіб, як оминути стародавні пастки. Нещодавно фахівці запропонували новий метод із застосуванням субатомних частинок, який дозволить заглянути всередину усипальниці без порушення її цілісності, але цю ініціативу поки не реалізували на практиці.
Понад 30 років пішло на будівництво усипальниці для імператора Ши Хуан-ді. Вважається, що це не просто мавзолей, а повноцінне місто із палацами, садами, казармами, стайнями та теракотовою армією, яка охороняє все це, не дозволяючи смертним зазирнути у світ безсмертних.