Багато добрих слів помагають дітям більше, ніж тривалі докори

19.02.2020, 18:27
Багато добрих слів помагають дітям більше, ніж тривалі докори

Діти, яких частіше хвалять, працюють зосередженіше.

Команда на чолі з психологом Полом Калдареллою (Paul Caldarella) з Університету Бригам Янґ (США) з’ясувала, що діти з класів, у яких вчителі частіше хвалять, довше залишаються зосередженішими на певному завданні. Частіше хвалити, ніж докоряти – цей принцип може підвищити рівень зосередженості на 30 %, повідомляють науковці в віснику «Educational Psychology».

Для свого дослідження Калдарелла та його колеги спостерігали за понад 2500 американських школярів і школярок у загалом 19 школах – і якраз у той час дня, який вчителі вважали найнапруженішим. При цьому з допомогою секундоміра вчені визначали, скільки часу діти у віці від 5 до 12 років зосереджено працювали над завданням, не відволікаючись на своїх однокласників.

Половина педагогів впродовж заняття застосовувала спеціальний метод навчання. У межах загальнокласового функціонального командного втручання (Class-wide Function-related Intervention Teams, CW-FIT) вчителі точно пояснювали своїм школярам, якої поведінки вони від них очікують. Якщо діти демонстрували бажані риси, йдеться про готовність допомогти або уважність, – їх хвалили. Так позитивну поведінку у дітей закріплювали, а поведінку, що відволікає, зводили до мінімуму.

Навчені спостерігачі рахували всі прояви дитячої поведінки. Нечіткі або загальні висловлювання, наприклад, «Дякую, Лізо», або змістові виправлення («Це неправильно, Максе») науковці ігнорували.

Співвідношення між похвалою та докорами науковці зіставили з рівнем зосередженості дітей – і стало видно: що частіше вчитель хвалить учня, то довше учень концентрується на завданні. Ця пряма залежність проявлялася як у вчителів, що застосовували метод CW-FIT для підтримки позитивної поведінки, так і в контрольній групі, де дітям проводили звичайний урок.

«Похвала – це форма зворотного зв’язку. Школярі потребують цього зв’язку з учителями, щоб зрозуміти, яку поведінку від них очікують і цінують», – сказав Калдарелла на прес-конференції. Зі слів психолога, чимало вчителів схильні докоряти учням – або щоб врівноважувати похвалу, або й значно частіше. Попередні дослідження довели, що це негативно впливає на поведінку групи та окремих школярів.

Науковці кажуть: їхні результати засвідчують, що похвала – важливий інструмент, який мотивує учнів до навчання. Щоб залишатися зацікавленими та отримувати гарні оцінки, важливі й інші педагогічні навички, зокрема чітка концепція викладання, повідомляють науковці.

Annika Röcker

Kinder, die öfter gelobt werden, arbeiten konzentrierter

«Spektrum.de», 29/01/2020

Зреферувала С. К.

01.02.2020

Читайте також:
Опінії
МОН оприлюднило стратегічний план діяльності до 2027 року, згенерований Штучним інтелектом.
12 березня, 09:57
Світ
Учні відвідуватимуть уроки з використанням 3D-аватарів у стилі аніме.
17 січня, 11:10
Політика
Донеччина була і лишається українською, доки там вчать маленьких українців. Нині ж розпочато вступну кампанію на 2024-2025 навчальний рік.
10 січня, 08:29
Опінії
Мені до вподоби, що люмпени в нашій країні керують вищою освітою і посилають професора підмітати вулиці.
09.12.2023, 14:15
Опінії
У нас проблеми не з дітьми, а з дорослими. Від МОНу і до сільської школи.
08.12.2023, 11:29
Світ
Єльський університет зробив загальнодоступним свій курс про становлення України. Проєкт спеціально підготував історик Тимоті Снайдер.
19.11.2023, 10:24