Безчестний Нафтогаз
Для монополіста Нафтогаз не важливо, що написано в законі. важливо те, за що платять премію.
15 серпня 2024 року, в АТ «Укргазвидобування» був виданий НАКАЗ № 653 «Про створення робочої групи з аналізу факторів зниження видобувного ресурсу філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» в період вересня-грудня 2024 р.».
Підставою для даного НАКАЗУ слугував лист № вн_02_6108 від 08.08.2024 року філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» щодо коригування виробничих показників з видобутку товарного газу.
Даний лист підписав призначений 05.08.2024 року на посаду першого заступника директора та в.о. директора філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» Віталій Підлісний.
Отже, 5 серпня 2024 року Віталія Підлісного, його давній друг Сергій Лагно, який наразі в.о. генерального директора АТ «Укргазвидобування», підвищив до першого заступника директора філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування».
На третій день, після підвищення Віталій Підлісний вирішив відкоригувати виробничі показники з видобутку товарного газу на вересень-грудень 2024 року в сторону їх зменшення на майже 50 млн куб.метрів.
Але, на превеликий жаль Віталія Підлісного, його друг Сергій Лагно був відсутній, а т.в.о. генерального директора АТ «Укргазвидобування» виконував перший заступник генерального директора Віктор Заєць.
Саме Віктор Заєць і підписав НАКАЗ № 653.
Я можу без створення робочої групи і витрат коштів на відрядження вказати на декілька факторів зниження видобувного ресурсу філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» в період вересня-грудня 2024 р.
Наведу лише один, де є порушення, а саме:
1. Красноградське газоконденсатне родовище (спеціальний дозвіл на користування надрами № 4871 від 22.12.2017 року надано АТ «Укргазвидобування»), відкрите у 1978 році за результатами випробування свердловини № 1.
2. У Додатку 2 (Програма робіт) до Угоди № 4871 від 12.09.2019 року про умови користування надрами, яка є Додатком до спеціального дозволу, передбачено:
- Протягом 3-4 кварталу 2023 року скласти «Проєкт дослідно-промислової розробки Красноградського газоконденсатного родовища»;
- у 1-му кварталі 2024 року передбачено ввести Красноградське газоконденсатне родовище в дослідно-промислову розробку.
3. В межах спеціального дозволу на користування надрами № 4871 від 22.12.2017 року, АТ «Укргазвидобування» пробурило дві свердловини, які на даний час знаходяться за даними користувача надр в консервації.
4. Красноградське газоконденсатне родовище в дослідно-промислову розробку на даний час НЕ ВВЕДЕНО.
Отже, ПРОГРАМА робіт, яка є невід’ємним Додатком до Угоди і спеціального дозволу на користування надрами та ОБОВ’ЯЗКОВА до виконання, на сьогодні не виконується. Родовище не введене в дослідно-промислову розробку, а відповідно і видобуток товарного газу з нього не ведеться. От і з'явився в філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» у 2024 році мінус 15-20 млн куб.метрів та порушення вимог надрокористування.
Хто в цьому винен?
Джерела в АТ «Укргазвидобування» називають дві версії хто винен в зазначеній ситуації.
Версія 1.
Протягом 2023-2024 років, Максим Горбатюк (директор з комерційних питань АТ «Укргазвидобування») «завойовував» два «прибуткові» напрямки в компанії, напрямок капітального будівництва та матеріально-технічного постачання (закупівлі). Якщо, з капітальним будівництвом Максим Горбатюк більш-менш розібрався і стоматологи з футболістами зайшли на відповідні посади, то Любов Дикун (директорка з матеріально-технічного постачання та складської логістики) Максиму Горбатюку «не позубам». Відповідно через ці «інтриги» (хто контролюватиме інвестиції в будівництво?) і зірвані терміни облаштування та введення в дослідно-промислову розробку Красноградського родовища.
Версія 2.
Інститут Михайла Братаха УкрНДІГаз, через завантаженість ГРАНТАМИ по декарбонатизації «потоків», не розробив завчасно:
- Проєкт дослідно-промислової розробки Красноградського родовища;
- Проєкт облаштування (будівництва УКПГ) та підключення Красноградського родовища.
Тому були зірвані терміни будівництва і введення Красноградського родовища в дослідно-промислову розробку.
Тут слід зазначити, що продовжити контракт з Михайлом Братахом у серпні 2023 році на рік, Олексію Чернишову рекомендував саме Максим Горбатюк. Саме після продовження контракту, фінансово-господарські відносини між інститутом Михайла Братаха та Максимом Горбатюком стали більш надійними і витонченими… Але про ці відносини і свою Версію 3, я напишу наступного разу.
Я більше схиляюся до Версії 1, адже ніхто в компанії до середини 2024 року на відсутність і якість проєктів інституту Михайла Братаха не звертав увагу, будували як хотіли, а Михайла Братаха інститут по факту появи проблеми розробляв проєкти.
Яскравий приклад Моспанівське родовище і Моспанівське УКПГ, проєкти по яких виготовлені по факту «проблеми», у липні-серпні 2024 року виготовлені (родовище з січня 2022 року перебуває в дослідно-промисловій розробці) та подані на погодження.
До речі, історія із спеціальним дозволом на користування надрами № 4871 від 22.12.2017 року, який видано АТ «Укргазвидобування», свідчить про «ефективну» боротьбу Державної геологічної служби зі «сплячими» дозволами. За 8 місяців 2024 року, можна вже було анулювати даний дозвіл і виставити на Аукціон…, кошти бюджету України були б не зайві.
Далі буде...