«Більше ніякої кулуарщини та призначення міністрів за закритими дверима не буде»! Не буде???

УКРАЇНА
08.11.2014, 14:10
«Більше ніякої кулуарщини та призначення міністрів за закритими дверима не буде»! Не буде???

Про деякі базові принципи формування коаліції та уряду

«Якщо мій підхід не підтримується, тоді коаліцію буде формувати хтось інший», — підкреслив Арсеній Яценюк. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк оголосив базові принципи формування нової парламентської коаліції та нового складу Кабінету Міністрів. «Партія «Народний фронт», яка посіла перше місце на цих парламентських виборах, зобов’язана розпочати процес формування коаліції», — зазначив він під прес-конференції в Будинку уряду.

Прем’єр запропонував назвати нову коаліцію «Європейська Україна», оскільки саме за це люди стояли на Майдані й очікують виконання угоди між Україною та Європейським Союзом і формування України як європейської держави. Та перш ніж представити пропонований «Народним фронтом» текст Коаліційної угоди, А. Яценюк, продемонструвавши журналістам дві попередні об’ємні коаліційні угоди 2005-го та 2007 року, назвав їх сумнозвісними. «Тут маса сторінок, але з цих угод у кращому разі було виконано 10 відсотків. Тому я хотів би, щоб ми за кількістю сторінок не намагалися приховати реальні наміри», — зазначив він та продемонстрував три сторінки проекту угоди 2014 року.

«Що пропонуємо ми? По-перше, текст угоди вміщається на двох з половиною сторінках. Цей текст простий, чіткий і зрозумілий, щоб люди його прочитали», — сказав А. Яценюк. Крім того, до тексту самої угоди додається Регламент, тобто «як діє коаліція».

У зв’язку з цим він офіційно звернувся до політичних сил, які стануть учасниками коаліції, — внести свої правки до текстів цих законопроектів, щоб їх можна було невідкладно прийняти новим складом парламенту.

А основою формування нової коаліції та нового уряду має стати вже затверджений План дій з імплементації Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом.

Конкретизуючи своє бачення складу коаліції, А. Яценюк зауважив: «У першу чергу звертаюся до Блоку Петра Порошенка, тому що вважаю Блок Петра Порошенка і персонально Президента основним стратегічним партнером із реалізації змін у країні. Відповідальність за долю держави нині лежить на Президенті і на партії, яка посіла перше місце під час цих парламентських виборів. Так само вважаю за необхідне запросити до офіційних і публічних переговорів щодо формування коаліції Юлію Тимошенко і партію «Батьківщина», «Самопоміч» і Андрія Садового та Радикальну партію, за яку також проголосували мільйон українців».

«Народний фронт» «не поділяє квотного принципу, а тому декларує принцип політичної відповідальності кожної політичної сили, яка делегує своїх представників до складу Кабінету Міністрів». За його словами, це означає, що принцип формування нового складу уряду має бути аналогічний тому, як формується Європейська комісія. У зв’язку з цим НФ звернувся до всіх потенційних учасників коаліції з пропозицією до понеділка представити власні кандидатури на посади членів Кабінету Міністрів із зазначенням сфери повноважень, яку така кандидатура може взяти.

«Більше ніякої кулуарщини та призначення міністрів за закритими дверима не буде», — сказав він і зазначив, що кожен запропонований кандидат має пройти процедуру публічних слухань, які транслюватимуться у прямому ефірі так само, як транслювалось призначення єврокомісарів в Європейській комісії. За словами А. Яценюка, кожен кандидат матиме 10 хвилин на презентацію свого бачення реформ і змін у тій галузі, за яку він, вірогідно, відповідатиме. Крім того, кандидат впродовж двох годин відповідатиме на запитання.

Країна повинна побачити всіх претендентів на цю надзвичайно відповідальну і складну роботу, вважає А. Яценюк, оскільки «Коаліційна угода і формування уряду — це не акціонерна угода про розподіл країни, а угода про політичну відповідальність за долю Української держави».

Основна вимога суспільства до формування коаліції та нового складу уряду якраз і полягає в прозорості цього процесу.

«Хочу офіційно оголосити про публічний початок прозорого і чесного формування коаліції і уряду. Переконаний, що Президент підтримує такий підхід. Від цих принципів публічності й прозорості я не відійду. Якщо мій підхід не підтримується, тоді буде формувати коаліцію хтось інший», — підкреслив лідер «Народного фронту».

Відповідаючи на уточнююче запитання, чи означає це, що А. Яценюк чітко претендує на посаду прем’єра, він ще раз наголосив, що відповідно до європейської практики партія, яка отримала перше місце на виборах, зобов’язана почати процес формування коаліції: «Я оголосив про принципи формування коаліції. Якщо коаліція буде сформована на таких принципах, то об’єктивно, що лідер партії очолює уряд. Якщо коаліція не формується на цих принципах, то інша партія бере на себе процес формування ко-

аліції і тоді в країні буде новий Прем’єр-міністр, що є абсолютно нормальною європейською практикою».

Що стосується озвучених адміністрацією Президента пропозицій стосовно зміни структури Кабінету Міністрів, то відповідно до Конституції саме прем’єр вносить подання на призначення відповідних міністрів.

Нагадаємо, що "Блок Петра Порошенка" теж представив напередодні свій проект коаліційної угоди. "Блок Петра Порошенка" оприлюднив свій варіант проекту коаліційної угоду. В ньому йдеться про введення антикорупційної реформи та поновлення влади в Україні. Соратники президента пропонують створити Антикорупційне бюро України вже з початку наступного року, провести відкритий конкурсний відбір директора Бюро та забезпечити його працівникам гідну оплату.

Також депутати пропонують створити Національне агентство з питань запобігання корупції та запровадити перевірку та моніторинг способу життя публічних держслужбовців. Окрім цього, у Порошенка хочуть ліквідувати корупційні схеми, що діють в держсекторі та скасувати кримінальну відповідальність за провокацію підкупу в рамках оперативно-розшукової діяльності.

Політики хочуть змінити законодавство щодо запровадження державного фінансування політичних партій та забезпечення прозорості фінансування партій та виборчих кампаній.

Оновлювати держапарат союзники Порошенка пропонують шляхом впровадження нової системи підбору, оцінки, підвищення професійної компетенції та звільнення державних службовці. Планується також забезпечити держслужбовцям конкурентоздатну зарплатню.

Партії "Батьківщина", "Самопоміч" та "Радикальна партія" підтвердили готовність брати участь в переговорах щодо формування коаліції.

Раніше експерти відзначали, що Порошенко не поспішає брати в коаліцію "Батьківщину", оскільки має напружені політичні стосунки з її лідером Юлією Тимошенко. Учора ж першим висловився за коаліцію з Тимошенко "Народний фронт". Тим часом і Президент України Петро Порошенко та лідер ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко на зустрічі уже обговорили процес формування коаліції в новообраній Верховній Раді.

Лідер партії "Об'єднання "Самопоміч", мер Львова Андрій Садовий заявляє, що переговори про коаліцію мають вести майбутні депутати, від його політсили вже визначена делегація. "Щодо моєї ролі у переговорах. Мене запрошують і президент, і прем'єр-міністр на розмови. Я йду і прошу їх про наступне: усі розмови про коаліцію повинні відбуватися між майбутніми депутатами. Делегація від "Самопомочі" визначена. Садовий вважає, що нова коаліція має схвалити "чіткий перелік законів", які потім буде впроваджувати уряд.

Матвій ДЕМІНСЬКИЙ.