Created with Sketch.

Bloomberg: активи Центробанку РФ можуть спрямувати на відновлення України

04.11.2022, 17:23
Фото: The New York Times

Європейський союз вивчає можливість використання активів російського Центрального банку для відновлення зруйнованої окупантами України.

Про це йдеться в аналітичному матеріалі, підготовленого й оприлюдненого журналістами-розслідувачами з видання "Bloomberg", передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Станом на цю мить тривають обговорення на ранній стадії, оскільки нещодавно експертам із правових питань у Брюсселі було доручено вивчити можливі варіанти.

Оцінка того, чи взяти під контроль активи, або яким чином, є надзвичайно складною та потенційно юридично обтяженою темою, але через те, що російське вторгнення в Україну розтягнулося вже на 9 місяців, а санкції не стримують РФ, навіть попри завдання шкоди економіці, виконавчий директор ЄС шукає способи назавжди припинити доступ Кремля до цих грошей.

Варіанти будуть зосереджені на тому, як врешті-решт заволодіти частиною приблизно $300 мільярдів резервів Центробанку РФ, які були заморожені ЄС, США та іншими союзниками після 24 лютого 2022 року.

За словами наших джерел у Брюсселі, будь-які дії ЄС будуть зосереджені на активах, які знаходяться безпосередньо в Європі, проте незрозуміло, які саме активи були заморожені там.

Двоє людей повідомили, що це питання було піднято з США, але незрозуміло, чи адміністрація Джозефа Байдена також вживе заходів щодо конфіскації російських резервів, збережених у доларах.

У травні офіційні особи Міністерства фінансів висловили занепокоєння щодо створення прецеденту, який перешкоджатиме іншим іноземним центробанкам зберігати свої активи у США – конфіскація активів Центрального банку РФ була б законним мінним полем, і шлях від проєктів законів до того, щоб одного дня стати реальністю, довгий.

«Єврокомісія вивчає, як змусити росію заплатити за спричинені нею руйнування. Лідери ЄС попросили представити варіанти використання заморожених активів для відновлення України відповідно до загальноєвропейського законодавства і міжнародного права», – сказав речник Кристіан Віганд.

Комісар ЄС із питань юстиції Дідьє Рейндерс натомість заявив, що заморожені активи можна зберігати як гарантію, доки росія добровільно не візьме участь у відбудові України.

У травні виконавчий орган ЄС заявив, що країни-члени повідомили про заморожування активів російського центробанку на суму близько €23 мільярдів; один із представників сказав, що ця цифра зросла, але не розкрив точну суму, оскільки вона все ще оцінюється.

Юридичні експерти обережно намагаються проаналізувати ситуацію та побачити, що може бути здійснено, заявило одне із джерел:

Проте, якщо заходи будуть узгоджені та реалізовані, конфісковані активи можуть бути використані для покриття витрат на післявоєнну відбудову України.

Український уряд місяцями закликає перевести заморожені російські активи на свої рахунки як компенсацію для використання у відбудові зруйнованої війною країни; вартість реконструкції оцінюють у $750 мільярдів, – заявив у вересні прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

«Ми над цим працюємо, щоби відповідна постанова про запровадження міжнародного механізму компенсацій була підтримана ООН. Багато країн уже готові це зробити. Я думаю, що до кінця цього року ми матимемо реальні рішення, ми побачимо реальний механізм», – зазначив Володимир Зеленський.

Окремо ЄС розглядає повноваження арештувати активи росіян, які перебувають під санкціями, розширивши перелік злочинів, таких як відмивання грошей і корупція, щоб включити порушення євросанкцій.

Чинні правила перешкоджають більш далекосяжним зусиллям у всьому блоці, спрямованим на те, щоби вийти за рамки заморожування активів, адже активи, які потрапили під санкції, наразі заморожені, тому їх не можна використовувати – одного разу вони можуть бути повернуті, якщо обмеження буде скасовано.

Щоби мати можливість вилучати та використовувати активи, Євросоюз потребує правової основи для цього: на тепер у Брюсселі чиновники обмірковують надання нових повноважень своїй новоствореній прокуратурі.

Ці повноваження будуть залежати від поточних і надзвичайних планів зробити ухилення від санкцій злóчином згідно із загальноєвропейським законодавством; наразі країни ЄС заморозили близько €17,5 мільярдів активів, що належать російським фізичним та юридичним особам, які потрапили під санкції.

Читайте також
Україна остаточно розірвала російську блокаду у Чорному морі — Financial Times
Економіка
Майбутнє нашої війни очима Заходу
Війна
Чи є місце танкам у війні XXI століття?
Війна
РФ швидше вчиться на помилках у війні, ніж Україна
Війна
Допомога Україні: чи справді Європа є скнарою?
Війна
Наша війна проти РФ не триватиме до 2029 року
Війна