Борис Філатов про боротьбу з COVID-19 в Дніпрі

28.04.2020, 14:16
Борис Філатов
Борис Філатов
Фото: iPress.ua

Грані.34 канал (Дніпро) пропонує інтерв'ю з мером

Останній Бастіон ділиться перекладом цікавого інтерв'ю з цікавою людиною – мером Дніпра Борисом Філатовим. Подаємо з незначними скороченнями.  

Грані: Про підтримку підприємництва і захист найнезахищеніших, про потужний спалах коронавірусу, про те, що робить нас сильнішими, і те, що нас вбиває – ексклюзивна розмова про те, що маємо на сьогодні, і те, що буде завтра, з міським головою Дніпра Борисом Філатовим.

Міцного вам здоров'я.

Б.Ф.: Дякую, і вам не хворіти.

Грані: Дякуємо. Розпочну з поганої новини – ми маємо найпотужніший з початку пандемії спалах Covіd-19 у Дніпрі, плюс 20 за добу. Було один-два випадки, тепер одразу два десятки. Що сталося? Обласна влада зробила заяву, я так розумію, цю ситуацію розглянули у Дніпрі на оперативному штабі.

Б.Ф.: Так. А можна прокоментувати, яку заяву зробила обласна влада? Як вони взагалі оце все пояснюють?

Грані: начебто було переміщення хворих з 21-ї міської лікарні.

Б.Ф.: Це просто цинічна брехня. Дивіться, зараз ми живемо в інформаційну епоху і люди все бачать, особливо на карантині, коли їм нічим зайнятися і вони читають всі новини і пам'ятають, як відбуваються події.

Давайте згадаємо про те, що 8 квітня в місті Першотравненськ стався спалах Covіd-19 серед слухачів так званої Біблейської школи. Туди приїхали віряни з Російської Федерації, завезли цю заразу, після чого стався спалах серед слухачів Біблейської школи. Після цього мер міста Дніпро, пан Філатов (кажу про себе у третій особі, бо у мене просто нерви не витримують) прийняв рішення закрити в'їзд до Дніпра. І, якщо ви пам'ятаєте, обласна влада взяла і відмінила це рішення. Більше того, на мене народні депутати почали писати заяви до прокуратури, буцімто я здійснюю антиконституційні дії. При цьому вони цинічно, з різницею у дві години відмінили рішення про заборону заїзду до міста Дніпро іногородніх автомобілів, сказали, що Філатов не має права блокувати переміщення людей, що це – антиконституційні дії, і тут же зробили те ж саме в Першотравненську, блокувавши його силами Національної гвардії, фактично заборонивши звідти виїзд. Ми тільки зараз це побачили, що у них це не вийшло. І вся оця зараза, яку я не хотів запустити до міста, з Першотравненська заїхала до Дніпра. А тепер вони брешуть, що ситуація загострилася із-за якихось переміщень з 21-ї лікарні, ще з-за чогось. Але ж ми прекрасно знаємо, є адреси цих нових  захворілих. Більшість з них, 13 чи навіть більше осіб, тих, хто був у Першотравненську і контактував з людьми. Це контактні люди з Першотравненська, я хотів, щоб ці люди сюди не потрапили. Мені не дали перекрити в'їзд до Дніпра іногородніх автомобілів. Можна знайти мої виступи, зокрема, у вас, де я говорив, що вони будуть нести пряму політичну відповідальність за це рішення. А тепер вони намагаються, перепрошую, з перевернутими очами зробити вигляд, що не мають до цього відношення. Це відбувалося буквально упродовж попередніх двох тижнів, десяти днів. Коли вони дозволи заїзд до нас великої кількості контактного народу і завезли цю болячку.

Грані: Сьогодні відбулася чергова сесія міської ради. Чи всі здорові серед депутатів міської ради – було присутні 47 із 64?

Б.Ф.: Я не ставлю депутатам ПЦР-тести, але нібито у всіх нормальна температура. Зараз ми заспокоюємося, бо від такої цинічної брехні я не на жарт знервувався. Що стосується сесії, то я, користуючись нагодою, хотів би висловити вдячність колегам, щоб мене почули земляки – сьогодні вперше за всю історію міської ради Дніпра на сесії депутати з усіх питань порядку денного голосували одноголосно, не було жодної людини, яка була би «проти» чи «утрималася». На відміну від стосунків з обласною владою, міська влада, не дивлячись на партійну належність, демонструє повне взаєморозуміння. Я готовий висловити вдячність і Опозиційній платформі – За життя, яка дуже багато допомагає людям похилого віку, Загіду Геннадійовичу Краснову, очільнику громадської сили, яка заявила про готовність взяти участь у ремонті 8-ї лікарні, яку ми перепрофільовуємо. Себто, ми всі свої непорозуміння відклали на час після карантину. Сьогодні колеги були реально молодцями.

Грані: На свіжому повітрі, зі здоровим глуздом і розумінням нових реалій – саме так відбулася сьогодні сесія міської ради. Головне питання – міська скарбничка. Що наразі відбулося з міським бюджетом під час пандемії і карантину? Давайте послухаємо заступника міського голови Володимира Міллера.

В.М.: Вперше ми живемо в умовах секвестру бюджету. Державний бюджет секвестрований на десятки мільярдів гривень і це відбувається вперше за вашу каденцію. Країна живе в умовах кризи – фінансової, економічної, політичної і кризи, яка спричинена хворобою Covіd-19. В цих умовах складно країні, бюджет якої в цілому не виконується. Бюджет міста виконується, але, на жаль, наша центральна влада приймає рішення, якими коштом місцевих бюджетів дотує великий бізнес. Ми з вами це пережили, прийнятий закон, який вводить мораторій на платежі за землю і нерухомість за березень місяць. Це зроблено зусиллями мерів та асоціації міст. Мораторій діє лише на березень, хоч було в проекті закладено на два місяці. У місцевих бюджетів цей мораторій віднімає мільярди гривень. Тільки місто Дніпро втрачає 160 мільйонів гривень, і ми це відчуваємо в квітні – за 20 днів ми не добрали близько 60 мільйонів гривень. Це – прямі втрати. Набагато більше ми маємо побічних втрат – по єдиному податку, по податку на доходи фізичних осіб, по адміністративних зборах, що спричинене зниженням загальної ділової активності бізнесу. Загальний рівень доходів населення знижений і ми очікуємо десь 200 млн. грн неплатежів за комунальні послуги. Ніхто не відміняє дисципліни оплати за енергоносії, напевне, місто буде вимушене дотувати ці комунальні підприємства за опалення і газ, щоб не зірвати опалювальний сезон наступного року. Тому я особисто оцінюю втрати, які ми понесемо внаслідок цієї глобальної кризи, у півмільярда гривень. Це моя особиста оцінка.

Грані: Володимир Володимирович згадав Асоціацію міст, я додам, що місцеве самоврядування вже дало 2 млрд. грн. на боротьбу з пандемією, ще понад 4 млрд. грн. – на пільги для малого і середнього бізнесу, загалом з місцевих бюджетів хочуть вилучити близько 40 млрд. грн. Про це ви заявили одному з телеканалів, наголосивши, що в жодній країні світу не знімають коштів з місцевих бюджетів, навпаки, дають містам, що Асоціація міст має зважену, консолідовану позицію і буде намагатися відстояти інтереси громад.

Б.Ф.: Я дійсно підтверджую всі цифри, про які говорив Володимир Міллер на сесії міськради, я давав йому доручення інформувати депутатів для розуміння всього, що відбувається. І вірні вами наведені  цифри, надані Асоціацією міст. Я готовий підтвердити, що в жодній країні світу в цей момент пандемії, крім України, центральна влада не грабує місцеве самоврядування. Навіть в нелюбимій багатьма з нас Російській Федерації буквально днями прийняте рішення – регіони можуть фінансувати один одного, надавати кредити один одному, брати зовнішні кредити без згоди федерального уряду. В Угорщині тиждень тому прийняли рішення про додаткові повноваження мерам в умовах карантину. Так діють і в інших країнах. У нас же мало того, що забирають кошти, так ще й позбавляють повноважень. Дійсно є консолідована позиція мерів від Сєвєродонецька до Ужгорода, на відміну отієї всієї публіки, мерам нічого ділити. У мене гарні стосунки як з мером Тернополя, так і з мерами Харкова, Одеси, ми щодня телефонуємо один одному, допомагаємо порадами, обмінюємося інформацією. Я так розумію, що в цих важких економічних, епідеміологічних умовах саме місцеве самоврядування може зшити країну. Нам, на відміну отих товаришів, ділити нічого.

Грані: Я не розумію, як ми в цей момент загострення пандемії вирішуємо питання ДАБІ, маю на увазі Державну архітектурно-будівельну інспекцію. Навіщо всі питання будівництва тепер вирішувати в Києві?

Б.Ф.: Так. Я вам скажу, що будови зупинилися по всій країні. Я з Садовим розмовляв. Він розказує, що у Львові один із забудовників нахабно почав будівництво у зоні, яка охороняється ЮНЕСКО. Андрій Іванович каже, що нічого не може йому зробити, тому що ДАБІ зупинене у Львові. Тобто, нахаби будують, Київ забрав собі повноваження, львівське ДАБІ не може нічого вдіяти, бо тепер позбавлене повноважень. І так відбувається по всій країні, можу навести купу прикладів. Ну, вони ж займаються, нехай. Якщо нічого робити, то в час епідемії придумують, як сісти на потоки. Це всі прекрасно розуміють. 

Грані: Як вдасться вистояти міському бюджету?

Б.Ф. Я на сесії говорив, що ми живемо, ніби в дитячій казці про Мальчиша-Кибальчиша: «ніч вистояти, та день протриматися». Міллер озвучив цифри про втрати близько 500 мільйонів. Місто зараз не зупинилося, ведуться усі регламентні роботи, а далі будемо дивитися. Лише по ЖКГ ми вже бачимо недоїмку у 200 млн. – люди  перестали платити. Розумію, що зараз усім дуже важко, але внаслідок неплатежів все просто звалиться. Міський бюджет буде не здатним платити зарплату вчителям, лікарям, реалізовувати програми, допомагати соціально незахищеним верствам населення.

Грані: Кого сьогодні підтримали на сесії? Кому буде надана додаткова матеріальна допомога?

Б.Ф.: Підкреслю, це була моя ініціатива, підтримана міською владою, усіма депутатами, незалежно від партійної належності – виплатити матеріальну допомогу близько 10 тисячам сімей, в першу чергу – малозабезпеченим, багатодітним, дитячим будинкам сімейного типу, людям під опікою. Допомога не бозна яка, але тисяча гривень на дорозі не валяються, нікому не будуть зайвими. Прийняли рішення, що 266 сімей – 240 сімей медиків та 26 сімей поліцейських – отримають від міської влади по три тисячі гривень за програмою «Муніципальна няня». Це люди, які задіяні у критичній інфраструктурі, їм дітей ні на кого залишити, адже зачинені дитячі садочки.

Грані: У цій складній ситуації знайшов підтримку і малий та середній бізнес. Які рішення прийняті на сесії міськради?

Б.Ф.: Всі одноголосно прийняли рішення, не було непотрібних дискусій щодо роздачі всього міського бюджету. Конкретно – для першої групи ми ввели ставку нуль, для другої – знизили вдвічі. Рішення прийняте на місяць поки що, далі дивитимемося на розвиток ситуації. Відмінять карантин – добре, будемо реагувати, не відмінять – будемо подовжувати. Ми активно спілкуємося з бізнесом, активістами підприємницьких організацій, тому постійно моніторимо ситуацію щодо 22 тисяч підприємців і на наступній сесії приймемо відповідні рішення.

Грані: Нульова ставка – це для першої групи і вдвічі зменшена ставка єдиного податку для другої поки що на місяць, а далі будемо стежити за розвитком подій, так я зрозуміла?

Б.Ф.: Саме так.

Грані: Справді на вулицях міста стало менше безхатьків?

Б.Ф.: Ми живемо у вільній країні. На жаль, чи, не знаю – як правильно, на щастя, ми не можемо людей заганяти кудись палками, але справді безхатьків стало менше. У тих місцях, де вони ночують, ми додатково проводимо дезінфекцію, питання на контролі.

Грані: Ви зазначили, що місто в цих умовах не заціпеніло. Люди, хоч і на карантині, чекають на зміни. 

Б.Ф.: Люди виходять до магазину, аптеки. Але скучили за добрими новинами. Як я завжди кажу, людина на Перемоги чхнула, а на Фрунзенському відповіли: «Будь здоров!». Через карантин люди з Перемоги не можуть попасти на Фрунзенський, але із закінченням карантину люди побачать, що ми скрізь робимо дуже багато. Впорядковуємо близько двадцяти внутріквартальних доріг, ремонтуємо дахи, відремонтували всі ліфти у місті, зокрема, в лікарнях, міняємо вікна, ремонтуємо під'їзди, ставимо противандальні люки, місто живе і не зупиняється.  На вулицях чисто. Але з'явилася проблема – колосально збільшилися обсяги сміття, кожного дня плюс триста тонн. Народ сидить вдома, їсть, п'є, проблема реальна, є й скарги. Телефонуйте на гарячу лінію, будемо прибирати. Але я не чекав такого буму побутового сміття.

Грані: Цей рік ви оголошували роком квартальних доріг. Чи вдасться нам виконати плани?

Б.Ф.: Наші плани можуть бути скасовані лише секвеструванням бюджету. Поки що ми йдемо, і на це молюся, в межах запланованого. Я просив на сесії депутатів без непотрібних заяв вийти на реальні цифри. Нам вистачить для боротьби з коронавірусом 100 мільйонів, не треба нам 300. З цих 100 мільйонів ми витратили 61, ще залишається. Йдемо в базових параметрах, нічого поки що не відміняємо. Не слід забувати, що всі інфраструктурні проєкти – це робочі місця. Це не лише зарплата, а й бетон, і метал, і техніка, і паливо, те, що фактично рухає економіку. Одне місце на будівництві дає додатково 4-5 місць в супутніх галузях. Місто живе, не зупиняється.

Грані: Так, квітень лише, попереду ще більше ніж півроку.

Б.Ф.: Епідемія виявила у всіх кращі і гірші сторони. Депутати міськради об'єдналися, хоч раніше стелею ходили і билися у сесійній залі. Кожен показав справжнє обличчя. 

Грані: Знаю, що не зупиняли ремонту шкіл. Це так вигідно стало – дітей немає, можна ремонтувати у повному обсязі. Скільки шкіл ремонтується наразі?

Б.Ф.: Ми маємо дві програми. Одна − з енергоефективності, це близько 84 об'єктів за контрактами облаштовуються, з міського бюджету близько 20 шкіл. Не можна так сказати, що епідемія нам допомагає, але, коли школи зачинені, ми можемо інтенсифікувати роботи. Це нові виклики, і кожен сіті-менеджер дивиться на можливості. Ось приклад. Ми розуміємо, що до кінця року щонайменше не буде масових заходів. Ось і гадаємо, що робити з днем міста? Адже точно не зможемо зібрати десятки тисяч людей. Значить, будемо на цьому економити. Щось зупинилося, то є можливість перекинути кошти на ремонт шкіл.

Грані: У світі чимало заходів скасовано…

Б.Ф.: Так, в Німеччині відмінили Октоберфест, зрозуміло, що його не будуть проводити.  

Грані: Цілком ймовірно, що навчальний рік таки завершиться дистанційно?

Б.Ф.: Швидше за все, так і буде. З видачею атестатів, зокрема, будемо чітко слідувати рекомендаціям профільних міністерств. Як би місцеве самоврядування не лаялося з центральною владою, хоча ми не лаємося – залиште нас у спокої, дайте нам зайнятися боротьбою з вірусом, не намагайтеся нас пограбувати чи перекласти відповідальність. Але там, де ми маємо йти в рамках узгодженої державної політики, там ми виконуємо усі вимоги Міністерства охорони здоров'я, Кабміну, Міносвіти, тобто там, де треба, у нас немає протистояння. Там, де уряд підставляє плече, ми готові працювати у повному конструктиві. Мери міст – розумні люди, і не стануть оскаржувати дії силовиків чи правильні штрафи.

Грані: Чекаємо від Міністерства освіти рішення – чи дистанційно завершити рік, чи буде подовжено навчання. Як вам повернення до викладацької діяльності – двадцять тисяч переглядів всього за тиждень і дуже багато відгуків? Дякують за те, що українською, і чекають нового уроку.

Б.Ф.: Новий урок буде російською мовою, бо для мене емоційно зручніше, третій – українською. Буде чергувати. Раз на тиждень.

Грані: Про відомі постаті був перший урок. Чому чи кому буде присвячений наступний ваш урок?

Б.Ф.: Наступний урок буде російською мовою, він буде присвячений історії міста, даті заснування, 1776, 1783 рокам, будемо обговорювати назву – Катеринослав, Новоросійськ, Дніпропетровськ. У нас довга історія, складна. Історія міфічна – ніхто ще не знає, коли місто було засноване насправді. Половиця, козацькі поселення – про все це будемо говорити. Маю авторський підхід.

Грані: Вам вдалося об'єднати стільки і таких постатей! Урок короткий – 13 хвилин, але я й для себе знайшла багато цікавого. Не знала, що Поль володів шістьма мовами. Ви заінтригували школярів, давши на закріплення домашнє завдання, за яке пообіцяли подарунки.

Б.Ф.: Ми закупили дитячі набори, дуже прикольні. Тому, будь-ласка, заповнюйте відповідну анкету, отримаєте подарунки від мера, швидше – стимул до знань у період карантину.

Грані: Скажу, що не на всі ваші запитання легко знайти відповідь в інтернеті. Хочу запитати про вулицю Короленка, яка буде пішохідною. Чи зупиняли реконструкцію на період карантину?

Б.Ф.: Ні. Роботи йдуть повним ходом, будівельники дотримуються карантинних норм. Розраховуємо закінчити до кінця травня.

Грані: Звернемо увагу на лікарні. Адже того, що сталося з 21-ю лікарнею буквально за місяць, ніхто не очікував. Консолідувалися волонтери, бізнес і влада, здійснивши ремонт відразу на кількох поверхах.

Б.Ф.: Не забуваймо, що лікарня діє, там є карантинні контактні зони. Мені боляче дивитися, коли в соцмережах спеціально розганяються непристойні світлини, тегають мене, президента, навіть мою дружину, що, мовляв, там все пропало. Так, у 21-й інфекційній лікарні не бозна які умови, але не забувайте, що вона передана нам обласною радою всього лише півроку тому, фактично з початком епідемії. Ніхто не планував епідемії, але за півроку неможливо дати лад у всіх лікарнях, які були у нас відібрані облрадою. Деякі лише зараз ми повернули собі… Чимало зроблено в цій 21 лікарні завдяки об'єднанню зусиль усіх зацікавлених. Ми готові прийняти допомогу будь-кого – політика, неполітика, депутата, бізнесмена. Ось тут виявилася справжня душа Дніпра – ми можемо чубитися, з'ясовувати міжпартійні стосунки, але сьогодні об'єдналися, коли прийшла біда до порогу.

Грані: З 17 квітня у місті функціонує новенька американська лабораторія з надточними тестами. Кого б ви в першу чергу тестували?

Б.Ф.: Звісно, тих, щодо котрих є підозри  на зараження. В перспективі збираємося протестувати усіх медичних працівників, в першу чергу тих, хто контактував з хворими на коронавірус. Попереджаю ваше запитання – я не тестувався, бо не бачу необхідності. Скажу, хоч ми з Геннадієм Корбаном придбали цю лабораторію, реагенти, ПЦР-тести за свої кошти, один тест коштує близько 56 доларів. Навіщо мені тренуватися на кішках, себто – на собі, і витрачати дорогоцінний тест замість того, щоб надати його тому, хто його потребує?

Грані: чи можемо ми сказати, що місто Дніпро сьогодні має найпотужнішу базу для діагностики Covid-19?

Б.Ф.: Я би так не казав. Я – людина об'єктивна. Ми маємо достатньо необхідного, але це було б не вельми справедливо стосовно зусиль моїх колег. Знаю, як Труханов в Одесі, Кернес в Харкові працюють і мають успіхи. Ми – не кращі і не гірші, такі як всі. Зрозуміло, що різні можливості у того чи іншого міста. Дніпро, Харків, Одеса – багаті, сильні міста. В Тернополі чи Хмельницькому є проблеми. Тому ми всі Чернівцям подарували машини швидкої допомоги, хоч мене тут лаяли за піар. Ми – одна країна, у Буковини, де рахунок заражених пішов на тисячі, немає можливостей Дніпра. Треба думати, як зшити країну на низовому рівні. А не так як ті, що приймають закони в турборежимі.

Грані: Почула, що на Буковині не вистачає навіть апаратів ШВЛ. Люди чекають, коли звільниться апарат. Ситуація критична.

Б.Ф.: Вінничани, мер Сергій Моргунов, передали Чернівцям апарат. Одесити допомогли грошима. Скажу, що кошти зараз нічого не варті – спробуй дістати костюми біозахисту чи щось інше. Зараз на порядку денному матеріально-технічне забезпечення лікарень… Сподіваюся, що ми не дійдемо до рівня епідемії США чи Іспанії. Зараз в Днапрі на ШВЛ лежать три особи. Хочу, щоб ті ШВЛ, які є у нас, залишилися незадіяними. Давайте переживемо цей кошмар, а потім дамо раду апаратам ШВЛ.

Грані: Хто найчастіше порушує карантин?

Б.Ф.: Що тут гадати, зрозуміло – віряни. Не хотів би спекулювати – московська церква, патріархат – дуже багато залежить від священників. Світові тенденції такі, що належні до різних конфесій віряни однакові. В Ізраїлі за офіційними даними 26 відсотків заражень сталися в синагогах. Там в місто ввели 98 піхотну дивізію Цахала, місто перекрили танками, тому що ультраортодокси категорично відмовилися дотримуватися умов карантину. Їх розганяють водометами. Історія з Першотравненськом, з якого ми розпочали ефір: люди віруючі, Біблейська школа влаштували нам веселе життя.

Грані: Було видано 150 тисяч перепусток на проїзд у транспорті. Є випадки, коли перепустками користуються інші люди. Ви попередили про штраф у 17 тисяч гривень і вилучення такого квитка назавжди.

Б.Ф.: Так, ми виписували перепустки в умовах 24/7 для певних категорій людей і проти того, щоб за ними каталися куми і свати. Перепустки для тих, кому треба проїхати на роботу і з роботи, але не слід використовувати їх як безкоштовний проїзний квиток. Це був колосальний обсяг роботи – виписати ці перепустки і роздати.

Грані: Поминальні дні. Коли вони пройдуть у нашому місті? Чули, що їх мають перенести на батьківську поминальну суботу – 6 червня.

Б.Ф.: Так, ми розраховуємо на відповідальність людей. Наші покійні родичі на нас не образяться, якщо ми в цей час не попремося на цвинтарі та станемо розпивати там спиртне під тушковану картоплю з олів'є. Покійним родичам потрібна наша молитва. Біля кожної могили поставити поліцейського з кийком ми не зможемо, але підвозу ніякого не буде, п'яні компанії з мангалами будуть переслідуватися, це не по-християнськи – сидіти на цвинтарі і смажити шашлики. Розраховуємо на свідомість людей, але буде працювати й поліція.

Грані: Ви більше поінформовані. Чи відомо вам про розробку європейською спільнотою дорожньої карти виходу з карантину? Що кордони планують відкрити лише у вересні? Що літнім людям заборонять виходити на вулицю до кінця грудня?

Б.Ф.: Я отримую конфіденційну розсилку, але не буду розповідати якісь секрети, але загальна тенденція вже передбачає вихід з карантину. В Ізраїлі ввели так звану фіолетову карту. Базові принципи – мультиваріантний сценарій. Якби не «подарунок» від Першотравненська, то ми йшли за нормальним сценарієм – приріст один-два випадки за день. Сподіваємося, що цей спалах вдасться купірувати. Звісно, ситуацію в Чернігові, де немає заражених взагалі, не можна порівнювати з Івано-Франківщиною чи Буковиною. Чернігів не може сидіти за тими ж правилами, що й Чернівці. Уряд має застосовувати різні сценарії. В усьому світі є відповідальність, зокрема й політична, місцевого самоуправління. У нас же стрижуть усіх під один гребінець. На Буковині тисяча заражених, а в Чернігові – нуль, при цьому увесь Чернігів сидить на карантині. Тут треба дивитися, але нас не чують, бо там усі розумні. Залишається сподіватися, що в Уряді і Офісі президента до нас дослухаються і приймуть мультиваріантний сценарій.

Грані: Якщо Дніпру вдасться локалізувати спалах, яким буде масштаб піку коронавірусу?

Б.Ф.: Боюсь щось говорити. Тільки підготувалися до сесії – все нормально, приріст один-два випадки, приїхав додому майже  опівночі – бабах, плюс 24! Тому будемо молитися і сподіватися, що буде у нас все добре.  

Грані: Чи вдалося зменшити кількість авто, які заїжджають до міста? Їх було 15 тисяч щодня.

Б.Ф.: Нам не давали нормально облаштувати КПП, поліції давали різні команди. Не хочу про все розповідати, про бруд, інтриги, які все ще продовжуються по лінії місто-область. Епідемія – це математика і логістика. Ми не можемо перекрити місто. Наше завдання забезпечити нормальні умови на блокпостах, які підпорядковані місту. Займаємося, у мене вже день став ніччю, картинка – страшне кіно.

Грані: Яким буде світ після пандемії і яким буде наше місце у тому світі?

Б.Ф.: Цього ніхто не знає. Апокаліптичні думки, есхатологічні сценарії кінця світу… Я щиро розраховую на те, що світ залишиться колишнім, таким, яким був. Карантин у кожного свій, але він для всіх спільний

Автор : Вадим Демиденко
Читайте також:
Життя
«Несусвітня дурня»: Ірина Фаріон наполягає, що вона – не професорка і не докторка
вчора, 17:10
Життя
Міжнародна команда науковців дослідила функціонал і зовнішність земного ядра. Їхня мета — з'ясувати, який у нього тип теплової конвекції.
23 квітня, 21:41
Життя
Тема стала пріоритетною у зв'язку зі стрімким розвитком польотів у космос.
23 квітня, 11:04
Життя
Перша з них загрожує життю окремих людей. Друга загроза має більш довгостроковий характер і є більш серйозною
22 квітня, 18:16
Життя
Деякі пробіотики сприятливо впливають на організм під час низки захворювань, зокрема метаболічних. Раніше на це не звертали уваги.
21 квітня, 19:49
Життя
Родина кілегрудих птахів, які уподобали життя у холодних широтах Південної півкулі Землі, мають дивні звички. Одна із них — стрибки в океан.
18 квітня, 14:45