Британія оголосила про введення санкцій проти українського олігарха Дмитра Фірташа
Санкції передбачають замороження активів та заборону на поїздки.
Велика Британія 21 листопада запровадила санкції проти восьми фізичних осіб – громадян різних держав, яких звинувачують в масштабній міжнародній корупції, йдеться на сайті британського уряду.
Серед них український бізнесмен Дмитро Фірташ і його дружина Лада Фірташ, а також громадянка Анголи і росії, володарка мільярдних статків Ізабель душ Сантуш і латвійський бізнесмен і політик Айварс Лембергс.
«Дмитро Фірташ, сумнозвісний олігарх, який витягнув з України сотні мільйонів фунтів стерлінгів за допомогою корупції та контролю над розподілом газу і приховав десятки мільйонів фунтів нечесно отриманих прибутків лише на ринку нерухомості у Великій Британії. Велика Британія також наклала санкції на його дружину Ладу Фірташ, яка нажилася на його корупції і володіє британськими активами від його імені, в тому числі будівлею старої станції метро Brompton Road, а також на Дениса Горбуненка, британського фінансового «фіксера», який сприяв корупції Дмитра Фірташа», – йдеться у повідомленні.
У 2014 році американська прокуратура звинуватила Дмитра Фірташа у хабарництві. З того часу олігарх протидіє спробам США домогтися його екстрадиції з Австрії, де він живе більшу частину часу.
США звинувачують Фірташа та ще п’ятьох людей у змові у 2006-2010 роках з метою виплати не менше 18,5 мільйона доларів хабаря індійським чиновникам для придбання титанової шахти в Індії. Український магнат нібито мав намір продати частину продукції американському аерокосмічному гіганту Boeing.
Йому висунули обвинувачення в червні 2013 року, а потім заарештували у Відні на прохання США в березні 2014 року. Згодом Фірташа звільнили під заставу 125 мільйонів євро (136 мільйонів доларів).
Санкції також запроваджено щодо Айварса Лембергса. Він – колишній мер міста Вентспілс, політик-популіст, засуджений у Латвії до пʼяти років позбавлення волі за звинуваченням у корупції. Сам він називав своє переслідування політичним.
Ізабель душ Сантуш – дочка багаторічного президента Анголи Жозе Едуарду душ Сантуша. Вона стала першою жінкою-мільярдером в Африці. В Анголі проти неї висунуто звинувачення в корупції. За її твердженнями, у неї з народження є російське громадянство (спочатку воно було радянським – вона народилася в Баку 1973 року).
«Сьогоднішні санкції демонструють важливість роботи в партнерстві з іншими країнами для боротьби з серйозною корупцією та підтримки їхніх зусиль з подолання руйнівних наслідків корупції та незаконного фінансування», – кажуть в британському уряді.
Вони також доповнюють більш широку роботу Міжнародного антикорупційного координаційного центру (IACCC), який надає спеціалізовану підтримку правоохоронним органам у розслідуванні корупції та незаконного привласнення активів країни. Наразі IACCC надає допомогу в розслідуванні у 42 країнах.