Будівельна мафія під дахом Офісу президента

ПОЛІТИКА
15.12.2023, 11:25
Будівельна мафія під дахом Офісу президента

Асоціація міст України закликає Шмигаля завернути постанову, яка дублює «містобудівний законопроєкт»

Асоціація міст України звернулась до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з вимогою не допустити порушення Конституції України через проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментальних проєктів у сфері містобудівної діяльності», оприлюднений на сайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Правління Асоціації міст України наголошує, що запропоновані в проєкті постанови норми обмежують права власності та порушують статтю 41 Конституції України, а також встановлюють повноваження органів влади, не передбачені законами України, що суперечить статті 92 Конституції України.

«Розгляд зазначеного проєкту постанови порушить статтю 6 Конституції України, а наступне виконання органами влади такого рішення порушуватиме статтю 19 Конституції України» — йдеться в зверненні Асоціації міст України.

В Асоціації також наголосили, що проєкт постанови дублює положення законопроєкту № 5655, що вже рік не підписується президентом України.

Зокрема петиція про його ветування в день голосування набрала понад  42 тисячі підписів громадян України, а Європейська комісія визнала його проблемним.

Асоціація міст України пропонує Шмигалю повернути зазначений проєкт постанови розробнику відповідно до пунктів 3, 4 статті 1, статей 4, 7, пункту 7 статей 32, 52 Регламенту Кабінету Міністрів України.

Будівельна мафія під дахом Офісу президента_1

12 грудня уряд планував з голосу ухвалити постанову щодо реалізації експериментальних проєктів у сфері містобудівної діяльності. Документ складається з 232 сторінок і є по суті калькою законопроєкту №565.

Цим кроком влада порушує Конституцію та закони, а також намагається обійти позицію європейських партнерів, зафіксовану у звіті Єврокомісії.

Однак через суспільний розголос Кабінет міністрів відклав голосування за постанову, що дублює скандальний законопроєкт №5655.

Довідково:

Законопроєктом 5655 передбачено, що контроль за будівництвом переходить від держави до приватних компаній Ці фірми перевірятимуть відповідність будівельних проєктів різним нормам та правилам. Фактично вони замість держави визначатимуть чиї проєкти в Україні будуть реалізовані, а хто з забудовників муситиме покинути ринок.

Але не всі фірми зможуть стати учасниками ринку. В цих фірмах потрібно буде мати сертифікованих інженерів технічного нагляду, консультантів певної категорії. У свою чергу атестацією інженерів займаються саморегулівні організації (СРО):

  • Асоціація експертів будівельної галузі. Асоціація однією з перших в Україні отримала статус саморегулівної організації (наказ Мінрегіону від 06.08.2014 № 217) та внесена до Державного реєстру саморегулівних організацій у сфері архітектурної діяльності. А наказом Мінрегіону від 16.06.2015 №138 Асоціації делеговано повноваження щодо проведення професійної атестації експертів.
  • Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури. Зареєстрована як СРО наказом Мінрегіонбуду №2018 від 6 серпня 2014 року. Іншим наказом міністерства від 16 червня 2015 року № 136 Гільдії делеговано повноваження щодо проведення професійної атестації інженерів технічного нагляду та видачі відповідних кваліфікаційних сертифікатів.
  • Гільдія проєктувальників у будівництві. У зв’язку з отриманням повноважень щодо проведення професійної атестації інженерів-проектувальників правління всеукраїнської громадської організації «Гільдія проєктувальників у будівництві» 7 серпня 2015 року прийняло рішення про утворення Атестаційної архітектурно-будівельної комісії ВУГіП.

Від рішення цих організацій щодо видачі сертифікатів інженерам залежатиме, хто буде допущений до ринку контролю за будівництвом.

Ці організації зареєстровані як СРО та отримали повноваження на атестацію інженерів у 2014-2015 роках, коли заступником міністра розвитку і будівництва був Дмитро Ісаєнко, нинішній секретар парламентського містобудування, входить групу «Відновлення України» з колишніх представників ОПЗЖ.

Ісаєнко і керівники вищеназваних гільдій з 2016 року є співвласниками двох патентів на Програму підвищення кваліфікації «Підготовка до професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури» (Авторські свідоцтва №63528 і №63527). У цьому переліку майже всі особи пов’язані спільними роками праці у Міноборони, Мінрегіобуді, «Міжрегіональній академії управління персоналом» (МАУП):

Ісаєнко Дмитро Валерійович, секретар містобудівного комітету Верховної Ради, членом якого також є голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк є співзасновницею ТОВ «Аудиторська фірма «Стандарт». Тут її партнеркою є Катерина Редько – це директорка ТОВ «Парус Холдинг», що належить народному депутату з ОПЗЖ Вадиму Столару та його дружині Інні Майструк. У свою чергу у Вадима Столара є спільні будівельні проекти з Дмитром Ісаєнком.

 Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк та її колег по парламентському комітету Дмитро Ісаєнко, обраний до Ради від ОПЗЖ
Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк та її колег по парламентському комітету Дмитро Ісаєнко, обраний до Ради від ОПЗЖ

Олена Шуляк вже два роки лобіює законопроєкт 5655. Перед вторгненням їй вдалось отримати позитивне голосування Верховної Ради у першому читанні. Однак численні новели законопроєкту були спрямовані на повне знищення будь-якої дієвої відповідальності забудовників за самочинне будівництво. На це вказало Національне агентство з запобігання корупції.

Через вторгнення тема була знята з порядку денного. Але восени 2022 року будівельні лобісти активізувались знову. На сайті партії «Слуга народу», яку очолює Олена Шуляк, було прозвітовано про підтримку законопроєкту Торгово-промисловою палатою та Коаліцією «Українська Рада Бізнесу», до складу якої входять бізнес-асоціації різних галузей економіки.

Автор : Микола Степаненко
Читайте також:
Кримінал
Двом посадовцям Дніпровської міськради повідомлено про підозру в розтраті 8,5 млн грн., які виділялися для тероборони Дніпра.
вчора, 17:05
Кримінал
Слідчі зацікавилися розтратою грошей під час створення системи «Дзвін-АС».
26 квітня, 16:06
Кримінал
Арештовано п’ять будинків, сім квартир, вісім автомобілів, 18 земельних ділянок, мотель, відпочинковий комплекс та іншу нерухомість
26 квітня, 10:20
Політика
Як керівництво «Укренерго» нараховує собі мільйони зарплати, накопичуючи корупційні скандали
26 квітня, 09:25
Кримінал
Міністр АПК разом із головою Держпродспоживслужби та його заступником створили злочинне угрупування.
25 квітня, 18:05
Опінії
Як можна перетворити 23 сотки «золотої» київської землі на цілих 1,2 Га, а потім безкарно її віджати собі в кишеню у всіх на очах?
25 квітня, 15:07