Європарламент закликав Зеленського не підписувати містобудівний закон №5655

ПОЛІТИКА
16.06.2023, 08:08
Європарламент закликав Зеленського не підписувати містобудівний закон №5655

Відповідне застереження міститься в ухваленій 15 червня резолюції.

Європейський парламент у четвер, 15 червня, ухвалив резолюцію з назвою "Стала відбудова та інтеграція України в євроатлантичне співтовариство", у якій закликав президента Володимира Зеленського не підписувати сумнівний містобудівний закон № 5655.

На відповідний пункт у тексті звернув увагу рух ЧЕСНО.

"[Європарламент] застерігає від використання майбутніх зусиль з реконструкції для внесення таких змін до законодавства, щоб принести користь певним інтересам за рахунок рівних умов гри та прозорості; закликає президента Зеленського не підписувати законопроєкт 5655 про містобудівну діяльність", – йдеться в резолюції.

Європарламент закликав Зеленського не підписувати містобудівний закон №5655_1

У русі ЧЕСНО зазначили, що звернення Європарламенту є чітким сигналом для офісу президента України не затверджувати неякісний документ.

Цей закон розробили в інтересах забудовників, не врахувавши зауваження інших стейкхолдерів, зокрема органів місцевого самоврядування, архітектурної та експертної спільнот.

Раніше рух ЧЕСНО зазначав, що свій недавній виступ на засіданні Європейського комітету регіонів глава партії "Слуга народу" Олена Шуляк перетворила на інструмент для лобіювання містобудівної "реформи" на міжнародному рівні.

Також стало відомо, що українська влада ще в 2022 році створила окремий сайт під закон №5655, який Зеленського закликають ветувати понад 42 тисячі громадян, які підписали відповідну петицію.

Від "Останнього Бастіону":

Законопроектом 5655 передбачено, що контроль за будівництвом переходить від держави до приватних компаній Ці фірми перевірятимуть відповідність будівельних проектів різним нормам та правилам. Фактично вони замість держави визначатимуть чиї проекти в Україні будуть реалізовані, а хто з забудовників муситиме покинути ринок.

Але не всі фірми зможуть стати учасниками ринку. В цих фірмах потрібно буде мати сертифікованих інженерів технічного нагляду, консультантів певної категорії. У свою чергу атестацією інженерів займаються саморегулівні організації (СРО):

  • Асоціація експертів будівельної галузі. Асоціація однією з перших в Україні отримала статус саморегулівної організації (наказ Мінрегіону від 06.08.2014 № 217) та внесена до Державного реєстру саморегулівних організацій у сфері архітектурної діяльності. А наказом Мінрегіону від 16.06.2015 №138 Асоціації делеговано повноваження щодо проведення професійної атестації експертів.
  • Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури. Зареєстрована як СРО наказом Мінрегіонбуду №2018 від 6 серпня 2014 року. Іншим наказом міністерства від 16 червня 2015 року № 136 Гільдії делеговано повноваження щодо проведення професійної атестації інженерів технічного нагляду та видачі відповідних кваліфікаційних сертифікатів.
  • Гільдія проектувальників у будівництві. У зв’язку з отриманням повноважень щодо проведення професійної атестації інженерів-проектувальників правління всеукраїнської громадської організації «Гільдія проектувальників у будівництві» 7 серпня 2015 року прийняло рішення про утворення Атестаційної архітектурно-будівельної комісії ВУГіП.

Від рішення цих організацій щодо видачі сертифікатів інженерам залежатиме, хто буде допущений до ринку контролю за будівництвом.

Ці організації зареєстровані як СРО та отримали повноваження на атестацію інженерів у 2014-2015 роках, коли заступником міністра розвитку і будівництва був Дмитро Ісаєнко, нинішній секретар парламентського містобудування, входить групу «Відновлення України» з колишніх представників ОПЗЖ.

Ісаєнко і керівники вищеназваних гільдій з 2016 року є співвласниками двох патентів на Програму підвищення кваліфікації «Підготовка до професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури» (Авторські свідоцтва №63528 і №63527). У цьому переліку майже всі особи пов’язані спільними роками праці у Міноборони, Мінрегіобуді, «Міжрегіональній академії управління персоналом» (МАУП):

Ісаєнко Дмитро Валерійович, секретар містобудівного комітету Верховної Ради, членом якого також є голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк та її колег по парламентському комітету Дмитро Ісаєнко, обраний до Ради від ОПЗЖ
Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк та її колег по парламентському комітету Дмитро Ісаєнко, обраний до Ради від ОПЗЖ

Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк є співзасновницею ТОВ «Аудиторська фірма «Стандарт». Тут її партнеркою є Катерина Редько – це директорка ТОВ «Парус Холдинг», що належить народному депутату з ОПЗЖ Вадиму Столару та його дружині Інні Майструк. У свою чергу у Вадима Столара є спільні будівельні проекти з Дмитром Ісаєнком.

Олена Шуляк вже два роки лобіює законопроект 5655. Перед вторгненням їй вдалось отримати позитивне голосування Верховної Ради у першому читанні. Однак численні новели законопроекту були спрямовані на повне знищення будь-якої дієвої відповідальності забудовників за самочинне будівництво. На це вказало Національне агентство з запобігання корупції.

Через вторгнення тема була знята з порядку денного. Але восени 2022 року будівельні лобісти активізувались знову. На сайті партії «Слуга народу», яку очолює Олена Шуляк, було прозвітовано про підтримку законопроекту Торгово-промисловою палатою та Коаліцією «Українська Рада Бізнесу», до складу якої входять бізнес-асоціації різних галузей економіки.

Читайте також:
Політика
Хто знищує Українське Дунайське пароплавство
30.12.2024, 15:05
Опінії
Не знаю, анекдот це чи фарс, але: Зеленський підписав закон про «прозоре будівництво».
22.10.2024, 15:36
Кримінал
Підозру отримали ексголова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко та його ексзаступник. Збитки склали майже 300 млн грн.
12.09.2024, 18:45
Новини
Цими днями трапилось те, чого давно не було. Держвідновлення повернулось до «Великого асфальтування».
26.08.2024, 11:21
Політика
Експертиза виявила 300 млн гривень збитків
30.05.2024, 09:30
Позиція
Полтавські колаборанти під час війни будують не укріплення, а стадіони
13.05.2024, 11:53