26 грудня 1918 року у київській пресі опублікована Декларація директорії УНР,

ІСТОРІЯ
26.12.2023, 09:07
26 грудня 1918 року у київській пресі опублікована Декларація директорії УНР,
Фото: google

Це перший програмний документ конституційного характеру Української Народної Республіки

26 грудня 1918 року опублікована Декларація Директорії Української Народної Республіки. В цьому документі було викладено основи соціально-економічної політики та державного устрою УНР. Через це Декларацію деякі фахівці вважають тимчасовою конституцією Української Народної Республіки.

26 грудня 1918 року у київській пресі опублікована Декларація директорії УНР,_1

Закінчення Першої світової війни та подальші революційні потрясіння в європейських країнах не могли не вплинути на ситуацію в Україні.

Поразка країн Четверного союзу значно послабила гетьманський режим, що спирався на німецьку та австро-угорську військову присутність. Намагаючись заручитися допомогою держав Антанти, гетьман Павло Скоропадський висловив ідею про входження України до складу єдиної федеративної Росії, тим самим обуривши національно-патріотичні сили. Вони підняли антигетьманське повстання під гаслами відновлення Української Народної Республіки.

Центральним керівним органом повстання стала Директорія, до координаційного центру якої були обрані Володимир Винниченко, Симон Петлюра, Андрій Макаренко, Федір Швець, Панас Андрієвський, Євген Петрушевич. 

Після зречення гетьманського уряду, для контролю над діяльністю державного апарату була створена спеціальна Рада комісарів на чолі з соціал-демократом Володимиром Чехівським, який, до речі, став одним із засновників Української автокефальної православної церкви.

24 грудня 1918 року на об'єднаному засіданні Директорії, міністерств, керуючих міністерствами та комісарів міністерств було ухвалено Декларацію та сформовано коаліційний уряд — Раду Народних Міністрів, який очолив Володимир Чехівський.

Через два дні, 26 грудня 1918 року, Декларація Директорії Української Народної Республіки була оприлюднена у київській пресі, та за декілька днів її розповсюдили по всій Україні.

У зовнішній політиці Директорія дотримувалася цілковитого нейтралітету і бажання мирного співжиття з усіма народами та державами.

У преамбулі Декларації офіційно проголошувалося про ліквідацію гетьманського режиму та відміну всіх його законів та постанов, відновлення Української Народної Республіки. Влада в Україні могла належати лише класам працюючим — робітництву, селянству та трудовій інтелігенції.

Документ підписали  В.Винниченко — Голова Директорії УНР, а також члени Директорії:  С. Петлюра, Ф. Швець, П.Андрієвський, А. Макаренко.

Проте, втілити у життя задекларовані принципи так і не вдалося. Поступово більша територія України була захоплена більшовиками, Директорія фактично розпалась, УНР припинила своє існування як держава на території України. 

Читайте також:
Політика
Лемик вбив представника консульства СРСР в помсту за Голодомор, а загинув від рук гестапо на Полтавщині.
04 квітня, 09:06
Історія
Його геній скристалізував те, що було сутнісним в історії, сучасності і в мріях народу.
09 березня, 07:25
Опінії
Ввечері 23 лютого 1918 року у місті Пярну Комітет порятунку Естонії видав Декларацію незалежності. З попелу війни постала вільна республіка.
23 лютого, 20:23
Опінії
Проти ночі 3 лютого 1929 року на зібранні у Відні українські націоналісти ухвалили статут нової об'єднавчої організації. Так постала ОУН.
03 лютого, 10:25
Світ
30 січня 1703 року здійснено спланований напад на маєток лорда Кіри Йошінаку. Він був придворним чиновником у сьоґуна Токуґави Цунайоші.
30 січня, 19:19
Історія
Що означає ця дата у нашій історії та чому ми пам’ятаємо її? Відповідь очевидна: бо ми шануємо борців за волю України!
22 січня, 13:34