Час і Старість разом знищують Красу

МИСТЕЦТВО
03.11.2021, 10:33
Час і Старість разом знищують Красу
Фото: Facebook

У Національній галереї в Лондоні знаходиться одна картина, повз яку відвідувачі неможуть пройти повз.

Йдеться про полотно італійського художника XVIII століття Помпео Джироламо Батоні "Хронос наказує Старості знищити Красу" (італ. Il Tempo che ordina alla Vecchiaia di distruggere la Bellezza). Її сюжет повністю розкриває назву: оголений старець із крилами вказує на одягнену молодицю, спонукаючи літню жінку спотворити її образ.

Власне на картині зображені три постаті – Час (він же Кронос – прим. ред.), Старість, Краса. Сивий старець Час тримає пісочний годинник у своїх руках як символ швидкоплинності того, що він уособлює.

Піщинки невблаганно перетікають з однієї частини до іншої та ніщо їх не може зупинити, як нічого не може зупинити й швидкоплинність часу.

Красу уособлює молода дівчина, вік якої сам художник оцінює між 15 і 20 роками. Вона ще доволі юна, але палець жорстокого Часу вже спрямований на неї.

Поруч – Старість в образі потворної баби, а її руки вже тягнуться до молодого та квітучого обличчя Краси. І скільки б Краса не відверталася, скільки б не відтягувала мить зіткнення зі Старістю, він неминучий, адже Час прирік її образ на спотворення.

Звісно, ​​станеться це не одразу, бо і дерево, розташоване за спиною молодиці, ще зелене і сповнене природних сил. Але згодом і від нього залишиться тільки сухий, зів'ялий стовбур із прогнилим корінням, з якого зроблять чиюсь труну, подоба якої вже видніється за спиною Старості.

Приголомшлива за силою та глибиною закладеного у ній сенсу картина; хіба може цей алегоричний шедевр Помпео Батоні залишити глядача байдужим? Та навряд, оскільки її зміст про кожного з нас, відтак і нам вирішувати: що робити у ситуації, коли старість за вказівкою часу знищуватиме нашу красу.

вибір редакції
Читайте також:
Мистецтво
Висловлювання, про які йтиметься нижче, добре відомі широкому загалові. Їх нерідко можна почути у повсякденному житті.
06:01
Мистецтво
Шедеври світового мистецтва, незаконно привласнені московитами, опиняються за безцінь у приватних колекціях. Українська дипломатія мовчить.
20 лютого, 06:07
Мистецтво
У Лос-Анджелесі були оголошені номінанти на 96-ту церемонію вручення премій Американської кіноакадемії
23 січня, 16:36
Мистецтво
23 січня 1921 року більшовики убили композитора Миколу Леонтовича
23 січня, 11:05
Мистецтво
«Митці такого масштабу, як Китастий, приходять одиницями на століття».
17 січня, 10:41
Мистецтво
Краса - лікує наші душі в складний час для нашої України.
15 січня, 10:45