Чим більше виборців, тим гірша якість демократичного устрою

Опінії
вчора, 21:47
Чим більше виборців, тим гірша якість демократичного устрою
Фото: Facebook

Популістичні режими сучасності торують шлях прибічникам «сильної руки» у владі. Коли в Україні завершиться війна, ми відчуємо це знову.

Заступник директора Агентства моделювання ситуацій

Далеко не все населення має спроможність критично мислити, навіть в простих життєвих ситуаціях. То як можна довірити право голосу тим, хто не в змозі упорядкувати своє власне життя?

Трохи цікавої історії, але чимдалі більш актуальної... Ще 2014 року, за часів урядування адміністрації Барака Обами, американські дослідники оцінили за допомогою тесту Флеша-Кінкейда динаміку складності понад 600 президентських промов від часів Джорджа Вашинґтона (1789 року ~ 100% голосів) і дотепер.

Це Америка — там ці промови зберігаються, аналізуються і ретельно вивчаються всі понад дві сотні років. Як виявилося, чим більше розширювалось коло виборців (незаможні, жінки, кольорові) і чим більше зростала грамотність і освіченість виборців, тим простішими, навіть беззмістовнішими (набір гасел «ні про що», нам це добре знайоме) ставали промови переможців президентських виборів.

Чим більше виборців, тим гірша якість демократичного устрою_1

Це може когось обурить, але різко донизу крива складності обвалилася 1920-го — так, саме тоді, коли у США надали право голосу жінкам. І ще раз обвал відбувся 1965-го (реалізація до того номінального права голосу кольоровх виборців). 

Ми можемо нарікати на абсурдність, щоденну суперечливість і беззмістовність заяв Дональда Трампа, можемо скаржитись на якість заяв Володимира Зеленського. Можемо обурюватись «кампаніями гайпу та піару, інформаційного туману» замість змагання політичних програм і принципів.

Але по суті — давній глобальний тренд, проти якого нам просто нема чого виставити. Це можна обзивати сексизмом, расизмом, ейджизмом, чим завгодно.

Однак мусимо визнати історичний факт: політика була достатньо розумною, а політики відповідальними та орієнтованими на скільки-небудь довгострокову перспективу, коли доступ до права голосу був обмежений білими освіченими чоловіками зрілого віку із достатнім рівнем статків. Проти статистики, як кажуть у народі, не попреш.

А далі просто відбулася розсинхронізація. З часом склад і якість виборців змінювались, а демократичні інструменти змінити і привести у відповідність до інакшого соціального базису ніхто не подумав.

Демократія, по суті, так і лишилась такою, ніби її забезпечують виключно ті самі заможні освічені чоловіки, які реалізують своє право і обов'язок на захист свого майна і держави. Але еволюція, якщо вже відбувається, то мусить однаково зачіпати всі складники явища.

Законодавці та виборці початку XX століття про це не подумали й не подбали. Тому результат виборів та характер політики (і властивості політиків) почали невпинно мінятись у бік... деградації. 

Українці 1991-го отримали права виборців одразу і безумовно, просто так, а не в результаті тривалої (і часами кривавої) борні й розвитку правової системи та політичної культури. Тобто, фактично, ми із розгону впали одразу  у зелену зону (на малюнку згори — прим. ред.) «примітивної політики та політиків-популістів після 1965-го».

Власне, у нас не було навіть найкоротшого «червоного» періоду вимогливого вибору і елітарної політики довгих часових лагів. Те, що зараз цілий демократичний світ перебуває абсолютно в однакових умовах «зеленого провалля», якось не надто втішає.

І я не знаю, чи світу (і нам) вдасться колись підтягнути свої демократії знов в червону «усвідомлену і відповідальну» зону. Чи демократію буде кардинально переформатовано, вона знов (вкотре за тисячоліття від моменту появи) змінить свою суть.

І насамкінець, наголошу: освічений дурень, залишається дурнем. Адже освіта дурням не додає розуму, вона маскує розумову відсталість.
Читайте також:
Політика
За витрачені кошти можна було придбати 46 винищувачів F-16
29 жовтня, 17:54
Політика
Оце ми вміємо приймати складні й непопулярні рішення під час війни
26 жовтня, 19:17
Політика
Питання України є частиною безпеки всього східного флангу НАТО. Тож, у разі перемоги РФ об'єднаній Європі пізно буде пити «Borjomi».
18 жовтня, 07:10
Опінії
Міжнародне право давно перетворено окремими автократичними режимами на злий жарт. На жаль, Україні від цього жарту аж ніяк не смішно.
11 жовтня, 07:10
Світ
Тих, хто справді бажає воювати, — до в'язниці. Тих, хто не хоче, — негайно на фронт, бажано десь у Донецькі степи.
10 жовтня, 12:37
Політика
РФ вважає існування держави Україна та української нації загрозою своїй безпеці. Тож ворог не припинить воювати, якщо віддати Донбас і Крим.
08 жовтня, 14:53