Чим ризикує Європа, посиливши санкції проти російської нафти

СВІТ
22.01.2023, 15:35
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Якщо максимальна ціна надто низька, російські фірми можуть відмовитися від продажу

Кампанія західних країн, спрямована на позбавлення кремля коштів і змусити президента володимира путіна припинити війну в Україні, досягає делікатної фази. З 5 лютого Європейський Союз приєднається до Великої Британії та США щодо заборони морського імпорту російського дизельного пального та інших нафтопродуктів. Цей захід у поєднанні з обмеженням цін на російський експорт палива має на меті пробити значну діру в енергетичних доходах москви. Зворотний бік: якщо європейські покупці не зможуть знайти альтернативні постачання, санкції ризикують накопичити нові витрати на залежні від дизельного пального галузі, такі як сільське господарство та автомобільні перевезення, і ускладнять урядам стримування інфляції. 

1. Чому російська нафта ще не під європейськими санкціями? 

Так, але вони стосуються неочищеної сирої нафти, яка підпадає під європейські заборони та максимальну ціну в 60 доларів за барель, встановлену для компаній, які все ще купують у росії. Нові санкції торкнуться морського транспортування російського нафтопродукту. Країна також є великим експортером нафти, яка може використовуватися для виробництва бензину та пластмас, і мазуту, який часто використовується для виробництва електроенергії та транспортування. Він також доставляє авіаційне паливо, вакуумний газойль та інші нафтопродукти. Загалом у 2022 році на росію припадало 9,3% світових вантажів нафтопродуктів за обсягом, приблизно на 0,5 процентного пункту більше, ніж її частка на ринку нафти, тому ці останні санкції ЄС є такими ж значними. 
росія все ще залишається найбільшим постачальником дизельного пального в ЄС
 

Надходження газойлю/дизеля водним транспортом до країн ЄС-27 і Великобританії; дані за 2023 рік до 7 січня
Надходження газойлю/дизеля водним транспортом до країн ЄС-27 і Великобританії; дані за 2023 рік до 7 січня
Фото:Джерело: дані Vortexa, зібрані Bloomberg

2. Як працюватиме обмеження ціни? 

Так само  як обмеження на сиру нафту, введене країнами, включаючи країни Великої семи та ЄС. Будь-хто, хто сплачує більше понад планку обмеження за продукцію, доставлену з росії, не зможе отримати страхування та фінансування від ключових країн-учасниць. Це велика справа, враховуючи, що понад 95% світових океанських танкерів застраховані через Лондон. Ідея полягає в тому, що навіть якщо покупці в Африці та інших країнах захочуть купувати російське дизельне пальне вище обмеженої ціни, більшість світових танкерів не зможуть його транспортувати. Ціни на нафтопродукти коливаються, і G7 прагне до двох граничних цін, рівні яких ще не визначені. Цілком можливо, що частина російського палива буде поставлятися за необмеженими цінами через «тіньовий» танкерний флот, який не залежить від західних послуг.  

3. Як покупці з ЄС замінять російське паливо? 

Одним із їхніх найскладніших завдань буде заміна продуктів дизельного типу, які приводять у рух автомобілі, вантажівки, сільськогосподарську техніку, кораблі, виробниче та будівельне обладнання. Близько 220 мільйонів барелів було відправлено до блоку з російських портів у 2022 році — достатньо, щоб заповнити близько 14 000 басейнів олімпійського розміру. Постачальники на Близькому Сході, де нарощуються нові нафтопереробні заводи, є очевидною альтернативою. Індія та США також можуть допомогти заповнити прогалину. 

Чим ризикує Європа, посиливши санкції проти російської нафти_3

4. Чи вистачить?

Частково це залежить від того, чи будуть фірми в Китаї використовувати збільшені експортні квоти, щоб зробити більше нафтопродуктів доступними для світового ринку. Це повинно вивільнити додаткові барелі для доставляння до ЄС. Вища квота не обов’язково означає, що весь можливий експорт відбудеться, особливо враховуючи, що економіка Китаю знову відкривається після того, як Пекін відмовився від жорсткої політики Covid Zero. Також виникає питання, чи продовжить росія експортувати дизель. Якщо це станеться, глобальні торговельні потоки будуть по суті перетасовані. російського палива у світі залишилося б стільки ж, тільки везли б його в різні місця. Однак, якщо росія не зможе знайти достатньо покупців і зрештою буде змушена скоротити виробництво, це може призвести до виснаження глобальної доступності. Страйки у нафтовому секторі Франції ще більше ускладнюють картину,

5. Який ідеальний результат для ЄС? 

Лідери ЄС сподіваються, що нові санкції вплинуть на російські фінанси, не спричинивши шоку в енергопостачанні, який порушить ключові галузі промисловості та ускладнить урядам контроль над інфляцією. Якщо максимальна ціна надто низька, російські фірми можуть відмовитися від продажу або працювати більше, щоб знайти способи її обійти. Якщо він буде занадто високим, вони просто зазнають незручностей, пов’язаних із пошуком нових покупців. Потенційними клієнтами заміни російського палива є Туреччина, а також країни Африки та Латинської Америки.

Чим ризикує Європа, посиливши санкції проти російської нафти_5

6. Чи можуть бути непередбачені наслідки?

Деякі країни можуть отримати несподіваний прибуток, якщо вони фактично купуватимуть російське дизельне пальне за обмеженими цінами, щоб покрити свої внутрішні потреби, і продадуть паливо зі своїх НПЗ покупцям із ЄС за набагато вищою ціною. Крім того, мало що може завадити покупцям за межами ЄС, таким як Індія, купувати російську сиру нафту, переробляти її на власних нафтопереробних заводах для виробництва палива, а потім законно продавати ці барелі покупцям у ЄС. Трейдери, які готові повністю порушити правила, можуть відправляти російське паливо в одну країну, змішувати його з іншим паливом (або просто перемаркувати) і відправляти до ЄС. Довести справжнє походження таких вантажів буває дуже важко. 

Автор: Джек Віттельс, - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Виходить, щоб українська економіка взлетіла, її потрібно добряче прикопати?
28 жовтня, 16:51
Опінії
«Найцікавіше буде, коли кубок, з якого беруться гроші на закриття дірки в бюджеті, добігатиме кінця»
28 жовтня, 15:35
Економіка
Бюджет не отримає чи то 30 млрд, чи то 45 млрд грн.
27 вересня, 10:05
Економіка
Де взяти 285 мільярдів гривень, яких не вистачає в бюджеті?
05 вересня, 09:17
Новини
А у нас можливий. І від нього страждають всі. Навіть у війну...
13 серпня, 17:05
Опінії
Аби прихильники ЗЕ збагнули що з їхнім вибором щось не так, Україна обов'язково мусить пройти через гіперінфляцію, безробіття та талони ?
03 серпня, 19:03