Чому п'ятницю 13-го пов'язують зі страхом?

ІСТОРІЯ
13.01.2023, 14:23
Чому п'ятницю 13-го пов'язують зі страхом?
Фото: google

Прийнято вважати, що в цей день слід бути особливо обережним, адже людину підстерігають невдачі і неприємності.

Відповідь на питання, чому ми вважаємо число 13 поганою прикметою, можливо криється в скандинавській міфології та зіпсованій вечері. Історія розповідає, що скандинавський бог Одін та 11 його найближчих друзів-богів насолоджувалися обідом у Валгаллі, нордичній версії раю. Локі, бог пустощів, переконав Ходера (на прізвисько Ход), бога пітьми та зими, напасти на Балдра Прекрасного. Локі прошепотів на вухо Ходу, який потім убив Бальдра стрілою з наконечником омели. Почалася бійка, під час якої загинули кілька інших богів, і Земля вперше поринула в темряву. Через це в північній культурі вважається дуже нещасливим, коли 13 людей обідають за одним столом.

Страх числа 13 навіть має свою назву — трискайдекафобія.

У християнстві є подібна притча, відома як «Таємна вечеря» — Юда запізнився, довівши вечірку до 13 і поклавши початок низці дуже прикрих подій.

Чому саме п’ятниця 13-го вважається нещасливою?

Для цього знову повернемося до християнства: насамперед, Христос був розп’ятий у п’ятницю. Крім того, Біблію по-різному тлумачили, щоб стверджувати, що в п’ятницю також стався великий потоп, день, коли Адам і Єва з’їли яблуко, несподівана втрата мови будівельниками Вавилонської вежі, нещасливе руйнування храму Соломона тощо.

Страх перед п'ятницею 13-го також має своє, ще більш рідкісне слово — параскевідекатріафобія.

Інші дослідники вважають, що це марновірство бере початок з часів Середньовіччя і пов'язане з прокляттям тамплієрів. У 1307 році, саме 13-го числа в п'ятницю, французький монарх Філіп IV вирішив покращити за рахунок тамплієрів своє фінансове становище і наказав заарештувати членів ордену за звинуваченням у єресі. Лицарі були піддані тортурам та вбиті. Згідно з переказами, магістр ордена прокляв присутніх на страті.

Масова істерія стосовно п'ятниці 13-го насправді досить нова

У той час як люди з обережністю ставилися до числа 13 і п’ятниць ще з біблійних часів, саме в ХІХ і ХХ століттях міф про п’ятницю 13 став широко поширеним.

Чому п'ятницю 13-го пов'язують зі страхом?_1

У 1907 році письменник Томас Лоусон випустив свій роман «П’ятниця, тринадцяте» — про біржового брокера, який обрав цю дату, щоб навмисно підірвати ринок. Ця історія мала реальне продовження, коли фондовий ринок зазнав невеликого обвалу в п’ятницю, 13 жовтня 1989 року.

Через рік після виходу книжки Лоусона, у 1908 році, New York Times опублікувала заголовок із згадкою про п’ятницю 13-го та можливі терори, оскільки вони пов’язані з політичною сваркою.

Потім один за одним були зняті тематичні фільми жахів, спочатку в 1972 році «П’ятниця, 13-е: Сирота», а потім у 1980-х роках з’явилася надзвичайно успішна серія фільмів «П’ятниця, 13-е».

Чому п'ятницю 13-го пов'язують зі страхом?_3

Протягом останніх 30 років ця франшиза, яка познайомила світ з антагоністом у хокейній масці Джейсоном Вурхізом, породила 11 фільмів, вісім книг, кілька відеоігор і телесеріал.

вибір редакції
Читайте також:
Мистецтво
На Sundance 2023 буде представлено 110 повнометражних фільмів із 28 країн, більшість з яких — світові прем’єри.
20.01.2023, 14:28
Життя
Новозеландська та американська акторка південноафриканського походження.
18.06.2021, 19:05
Життя
Френк Ґрілло - один з тих чоловіків, які з віком виглядають тільки краще
13.06.2021, 12:25
Життя
Лілі Джеймс стала відома фанатам серіалів після «Абатства Даунтон»
12.06.2021, 16:15
Історія
В античну добу назва Велика Скифія було розмите. Нею позначали всі невідомі еллінам землі сучасної Євразії у межиріччі Волги та Дунаю.
28 лютого, 20:28
Історія
Нація — значно складніший конструкт. Якщо, умовно кажучи, народ є травою, то нація — газоном; якщо народ — хащі, то нація — сад або парк.
27 лютого, 19:17