Чому вікінги втекли з Гренландії ?

21.12.2021, 19:07
Руїни церкви у Хвалсі, норвезькому поселенні в Гренландії. Вікінги побудували споруду приблизно в 14 столітті.
Руїни церкви у Хвалсі, норвезькому поселенні в Гренландії. Вікінги побудували споруду приблизно в 14 столітті.
Фото: Мартін Цвік/REDA&CO/Universal Images Group

Вчені з’ясували, чому вікінги втекли з Гренландії

Нещодавнє дослідження показало, що сильне підвищення рівня моря спонукало міграції вікінгів з Гренландії.

Вікінгів пам’ятають як жорстоких бійців, але навіть ці могутні воїни не змогли протистояти кліматичним змінам. Нещодавно вчені виявили, що зростання крижаного покриву і підвищення рівня моря призвели до масивних прибережних повеней, які затопили скандинавські ферми. Зрештою вони “вигнали” вікінгів з Гренландії в XV столітті.

Вікінги закріпилися на півдні Гренландії близько 985 року н.е. з приходом Еріка Рудого, якого вигнали з Ісландії. Незабаром за ним пішли й інші поселенці-вікінги, які сформували спільноти в Ейстрібігго (Східне поселення) і Вестрібігго (Західне поселення), які процвітали століттями. За даними Каліфорнійського університету в Ріверсайді, на момент прибуття вікінгів Гренландія вже була заселена людьми культури Дорсет.

Приблизно в XV столітті ознаки проживання норвежців в цьому регіоні зникли з археологічних джерел. Нові дані показують, що підвищення рівня моря відіграло ключову роль в тому, що вікінги покинули цей регіон.

В ході дослідження вчені змоделювали передбачуване зростання льоду на південному заході Гренландії за 400-річний період скандинавської окупації та додали ці розрахунки до моделі, яка показує підвищення рівня моря за цей час. Потім вони проаналізували карти відомих стоянок вікінгів.

Виявилося, що приблизно з 1000 по 1400 рік підвищення рівня моря навколо Гренландії на 5 м затопило поселення вікінгів, торкнувшись прибережної території площею близько 140 кв. км. Згідно з моделями, ця повінь призвела до затоплення земель, які вікінги використовували для землеробства і як пасовищ для своєї худоби.

Однак підвищення рівня моря, ймовірно, було не єдиною причиною, через яку вікінги покинули Гренландію. За словами вчених, це стало останньою причиною на тлі соціальних хвилювань і виснаження ресурсів.

Читайте також:
Життя
Тепер це науково доведено на основі кількамісячних дослідів науковців Фінляндської республіки.
17 травня, 18:12
Життя
У цій грандіозній порожнечі немає натяку на те, що хтось прийде нам на допомогу, щоб врятувати нас від нашого ж невігластва
16 травня, 14:46
Життя
Смертельні випадки вкрай рідкісні і зазвичай зумовлені нехтуванням елементарною лікарською допомогою
16 травня, 11:45
Життя
Вперше в історії вченим вдалося виростити рослини на місячному ґрунті
14 травня, 11:40
Життя
Минулого разу астрофізики проекту на пресконференції показали першу фотографію чорної діри.
12 травня, 15:16
Життя
Геофізики NASA прогнозують, що Землю може спіткати така ж доля, як і Венеру
10 травня, 17:25