Чому залізна хватка путіна над росією може слабшати

Опінії
24 лютого, 16:43
Чому залізна хватка путіна над росією може слабшати

Автори The Telegraph аналізують наслідки війни та виклики, які чекають на лідера росії цього року

Редактор світової економіки The Daily Telegraph.


володимир путін програв газову війну у 2022 році. Він поки що програє нафтову війну у 2023 році. Доходи від експорту енергоресурсів, які тримають російський бюджет, перебувають у вільному падінні. 

Якщо так триватиме довго, путіну буде важко вести наступальну війну в Україні. Його індустріальну військову машину душить два механізми: санкції на експорт енергоносіїв і санкції на імпорт високотехнологічних технологій.

Діючи в симбіозі, обидва разом безжалісні.

російські державні доходи від експорту викопного палива впали на 46 відсотків минулого місяця в результаті обмеження цін на нафту G7, запровадженого на початку грудня. путін все ще може продавати свою нафту в Азії, але Захід контролює 90 відсотків морської системи через страхування та фінанси. Попри весь балаган, кремль виконує умови G7.  

Китай, Індія та Туреччина знають, що він продавець у біді. Вони ведуть важку угоду. російська нафта марки Urals продається на світових ринках за пів ціни в 40 доларів за барель, що скорочує основне джерело ренти кремля для воєнних дій. Цього місяця набуло чинності обмеження G7 на дизельне пальне та нафтопродукти. Це ще більше затягує петлю. 

Більшу частину минулого року путін сидів на товстій подушці вуглеводневого багатства та доходів, звідси ілюзія його надійної економіки. Він мав активне сальдо торгового балансу майже 20 відсотків ВВП. Бюджет був профіцитним. Рубль був на стероїдах. Він міг фінансувати свою війну без необхідності жорсткої економії вдома. Тепер він повинен вибрати.

Отримання коштів рф з продажу нафти
Отримання коштів рф з продажу нафти

Бюджет кремля різко впав у дефіцит у січні. путіну довелося атакувати фонд національного багатства. Цей резерв скоротився з $186 млрд до $148 млрд (£154 млрд до £123 млрд) за один місяць. Він не може довго підтримувати таку «швидкість горіння», навіть якщо січневі дані були спотворені однозначними військовими витратами. 

Весняний наступ путіна на Донбасі повинен буде завдавати удару. Якщо це зупиниться, у нього немає очевидних засобів фінансування повільного виснаження військових. 

У росії відсутній активний ринок облігацій. Йому доведеться провести рейди на рахунки приватних компаній – які вже починаються – та конфіскувати сімейні заощадження через обов’язкові військові облігації. Тоді його режим під загрозою.

кремль ще може бути врятований повторним відкриттям Китаю після COVID-19 та поверненням Азії в небо. Це може поглинути обмежені резервні потужності на світовому ринку нафти. Ціни на нафту можуть швидко відскочити до рівня понад 120 доларів США, який спостерігався під час останнього товарного суперциклу.

У путіна може виникнути спокуса посилити будь-яку нафтову кризу, скоротивши російський видобуток, сподіваючись виграти на ціні більше, ніж втратити на обсязі. Це може підняти нафту до історичних максимумів і спричинити серйозні проблеми. 

Але це зашкодило б Китаю та Індії більше, ніж Заходу, і це було б останнім кидком кубика. Якщо це не вдасться, у нього нічого не залишиться.

Різке падіння цін на газ у Європі
Різке падіння цін на газ у Європі

Європа пережила торішню газову війну. Їй вдалося скоротити використання на 20 відсотків, не спровокувавши демократичного бунту та не схиливши регіон чи світ до рецесії.

Ми повинні пережити зиму з достатньо високими запасами газу, щоб забезпечити повне поповнення запасів до наступної зими. Підставленням є повернення спекотного сухого Ель-Ніньйо цього літа, яке завдає хаосу європейським гідроелектростанціям і ядерним реакторам. Але це на волі богів.

Зростає ймовірність того, що Європа також зможе пройти через нафтову та дизельну війну, безсумнівно, з кількома синцями та де-факто нормуванням, але в іншому майже неушкодженою.

Цілком можливо, що цього року в західних економіках буде спад, але з інших причин. У своєму запізнілому прагненні задушити інфляцію центральні банки можуть посилити свою жорсткість. Але здатність путіна чинити економічний терор значно зменшилася.

"Ніхто, навіть путін, не знає, чим закінчиться війна"
Роланд Оліфант, старший іноземний кореспондент 

Відколи війна почалася рік тому, нещирі люди неодноразово повторювали, що війни завжди закінчуються переговорами. Зазвичай вони не згадують, що шлях до столу переговорів лежить через поле бою. 

І у 2023 році обидві сторони вважають, що у них є дорожні карти для цього. 
росія сподівається досягти цього, пробираючись у крові долинами Донбасу, знекровлюючи Україну від солдатів і переконавши Захід примусити Київ до перемов.   

Українці сподіваються здійснити бліцкриг на танках через Понтійський степ до Криму, змусивши кремль піти додому або ризикувати незбагненним військовим і політичним приниженням.  

Якщо той чи інший досягне успіху, війна може закінчитися цього року. Але навряд чи. 

російський поштовх уже йде. Одночасні наступальні операції навколо Вугледара, Бахмута та Кремінної виявилися дорогими в людях і матеріалах, і поки що принесли незначні територіальні здобутки. 

Українці намагаються якомога довше стримувати хвилю, сподіваючись виснажити російські запаси людей, боєприпасів і техніки перед контрударом. 

Їх командири чекатимуть, доки у них не буде достатньо західних танків, поповнених запасів боєприпасів і нових бригад, щоб гарантувати успіх. 
Це логічна стратегія. Насправді це єдино розумно. Вони не можуть ризикувати втратою.

Українські війська взяли участь у військових навчаннях біля кордону з Білоруссю
Українські війська взяли участь у військових навчаннях біля кордону з Білоруссю

Тим часом кровопролиття триватиме. Нинішня робота української піхоти полягає в основному в тому, щоб сидіти в окопах і потрапляти під обстріл. 

Ті, хто виживе після обстрілу, повинні вступити в перестрілку з піхотою та танками, що наближаються. Ті, хто вижив після цієї сутички, чекають наступного артилерійського обстрілу. І так далі.

У їхніх російських ворогів ще гірше. Розповіді військовополонених, проросійських військових блогерів і публічні суперечки між євгеном пригожиним, керівником ПВК Вагнера, і армійським командуванням малюють картину апокаліптичних втрат, нападів самогубців і жалюгідної нестачі боєприпасів і спорядження. 


Передбачити результат майбутніх битв - дурна справа. Але вийти з глухого кута і завершити війну цього року важливіше для України та Заходу, ніж для росії. 

путіну наплювати на загиблих і покалічених солдатів. Якщо його нинішній наступ провалиться, він просто призиватиме більше вояків. Це виграє йому час, а час дозволяє йому уявити наступні шляхи виходу з трясовини. 
Можливо, західна підтримка України незрозумілим чином впаде. 
Можливо, республіканець-популіст переможе на президентських виборах у США у 2024 році та підтягне Київ до невигідного миру. 
Може, його союзники прийдуть на допомогу. Минулого тижня американські офіційні особи попередили, що Китай, можливо, готується порушити свою самовільну заборону на смертельну допомогу. 

Ніхто, навіть путін, не знає, чим закінчиться ця війна. 
Єдине, в чому ми можемо бути впевнені, це те, що нас чекає ще більше кровопролиття. 

"путіну доведеться мати справу з сильнішою об’єднаною Європою"
Джеймс Крісп, європейський редактор

володимир путін зробив ставку на розділений Захід, заплющивши очі на його незаконне вторгнення в Україну. Його ставка не дала результатів, і зараз Західний альянс сильніший, ніж будь-коли з часів закінчення холодної війни. 

Берлін порушив свій звід правил, щоб стати основним постачальником зброї в Україну разом із Францією, Великобританією, ЄС і, що важливо, Сполученими Штатами. Табу щодо танків для Києва порушено, наступними можуть бути винищувачі. 

Протягом десятиліть НАТО не здавалася настільки важливою для її членів. путін досяг успіху там, де не вдалося Трампу. Такі європейські країни, як Німеччина, намагаються збільшити свої оборонні бюджети після багатьох років нехтування своїми зобов’язаннями щодо витрат НАТО.

Авантюра путіна щодо забезпечення російських сфер впливу мала зворотний результат, коли Швеція та Фінляндія відмовилися від семи десятиліть неприєднання, щоб подати заявку на вступ до НАТО. 

Війна навіть допомогла подолати розбіжності між Великобританією та ЄС щодо Brexit завдяки тісній координації санкцій між двома сторонами, які сформували єдиний фронт проти путіна. Британські відносини з Францією, іншою великою військовою державою Європи, відновлюються.

Європа виходить із зими, яка, як багато хто боявся, призведе до відключення електроенергії через залежність континенту від російського газу. Цього року контрольований кремлем газ буде повністю припинено в кількох країнах, включаючи Німеччину, що позбавить путіна цінного джерела впливу.  

Тим часом Польща, сплячий гігант, який часто ворогує з Брюсселем, грає своїми європейськими м’язами, щоб наполягати на найжорсткішій лінії проти москви. 

Вторгнення також досягло, здавалося б, нездійсненного завдання відновити присмертну політику розширення Європейського Союзу. 
Україна та Молдова, які перебувають під загрозою росії, тепер є країнами-кандидатами на вступ до ЄС. Грузія, захоплена путіним у 2008 році, стоїть у черзі, щоб стати нею. 

Албанія очолює список із шести країн Західних Балкан, які, швидше за все, приєднаються до блоку раніше через загрозу російського впливу в регіоні. 
Санкції ЄС, запроваджені через анексію Криму у 2014 році, не завадили росії провести Чемпіонат світу з футболу 2018 року та не зупинили нині скасований газопровід Nord Stream 2 до Німеччини. 

Не дивно, що путін прорахувався, що ЄС просто вдарить його по зап’ястку. 
Країни-члени ЄС ще не ухвалили рішення щодо 10-го раунду санкцій після дев’яти раундів заходів, які були безпрецедентними за своєю швидкістю та масштабом. 

Характеристики ОБТ, які будуть надані партнерами
Характеристики ОБТ, які будуть надані партнерами

ЄС також надіслав мільярди євро в країну, яка зухвало повернула на захід під час протестів на Майдані у 2013-14 роках.
У найстрашнішому звинуваченні невдалої стратегії путіна Україна ніколи не була ближчою до Західного альянсу.

Найбільшою проблемою відродженого Заходу в наступному році не буде те, що такі країни, як Угорщина, будуть м’якими щодо москви, підривають альянс.  

Він зберігатиме свою новознайдену єдність мети, бореться з втомою від війни та забезпечуватиме постійне надходження зброї до армії Володимира Зеленського.

Після року дивування путіна, Захід має продовжувати підніматися, щоб протистояти цим викликам і перевершити очікування щодо підтримки України. 

"Погана економіка може послабити залізну хватку путіна над росією"
Наталія Васильєва, російський кореспондент у Стамбулі

путін думав, що все вдалось, коли 24 лютого 2022 року наказав російським військам перетнути кордон з Україною. Він мав у своєму розпорядженні другу за чисельністю армію у світі та варті заздрості військові бюджети. Його опоненти були ув'язнені та вигнані у вигнання. Захід у минулому не дуже протестував, коли він анексував частину іншої країни.

Те, що, на його думку, буде двотижневою «спецоперацією» з повалення керівництва України, встановлення проросійського уряду та захоплення контролю над Донбасом, повільно перетворилося на тривалу війну на виснаження.

У своїй промові на початку цього тижня путін чітко дав зрозуміти, що тепер, коли його початковий план провалився, він просто пливе за течією.

Вторгнення вже налякало близько одного мільйона росіян, переважно молодих, освічених жителів міст, які втекли з країни після того, як російський президент оголосив «часткову мобілізацію», закликавши близько 300 000 цивільних до війська, багато з них покинули країну в паніці.

Мобілізація була єдиною подією минулого року, яка підірвала популярність путіна. Навіть ті, хто був надто щасливий, щоб повірити в брехню кремля про боротьбу з неонацистами в Україні, здавалося, не хотіли їхати вмирати в Україні.

путін явно уникав оголошення другої мобілізації, побоюючись, що хаотичні протести, викликані першим призовом, переростуть у більш організований протест.

Проте, російський лідер може бути змушений призвати більше цивільних осіб, оскільки війна триває, ризикуючи ще більше відштовхнути свій народ, який до цього часу був надто наляканий, щоб протестувати або охоче вірив кремлівській пропаганді. Станом на початок лютого росія втратила близько 200 тисяч військових, убитими та пораненими. 

російське громадянське суспільство у 2022 році пережило наймасштабніші репресії з моменту розпаду радянського союзу, і путін ясно дав зрозуміти, що не терпітиме інакомислення вдома.

Оскільки кожне незалежне ЗМІ вигнано у вигнання, а найвидатніші політичні лідери, такі як Олексій Навальний, перебувають за ґратами, російському лідеру ніхто не заперечує у себе вдома.

Слабкі надії на те, що найближче оточення путіна чи західний істеблішмент повалять його, не виправдалися: обидві групи виявилися надто наляканими, розрізненими та не охочими ризикувати повстанням, і на горизонті не видно негайних змін.

Протягом багатьох років путін міг «купити» підтримку людей для придушення опозиції всередині країни або початку зовнішньополітичних вилазок, таких як військова кампанія в Сирії, оскільки російська економіка спочатку процвітала, а потім розвивалася завдяки заощадженням у попередні роки.

Ця зелена стрічка, прив’язана до ліхтарного стовпа в москві, стала символом протесту проти російського вторгнення
Ця зелена стрічка, прив’язана до ліхтарного стовпа в москві, стала символом протесту проти російського вторгнення

Рік потому росія має близько половини своїх величезних 600 мільярдів доларів (495 мільярдів фунтів стерлінгів) валютних резервів, заморожених західними санкціями, і країна зіткнеться з дефіцитом бюджету вперше за багато років.

Оскільки Захід відмовляється від російського газу та обмежує ціни на російську нафту, кремль може зіткнутися з найбільшою фінансовою кризою за останні 20 років.

Поки що у путіна все ще є готівка, схована у фондах чорного дня. Але незабаром це може закінчитися, що змусить його шукати позики в країнах, які не підтримали Україну, наприклад у Китаї.

Наскільки далеко Пекін, який відмовився продавати зброю росії або навіть відкрито став на її бік, буде готовий зайти, щоб забезпечити рятівний круг для режиму путіна, оскільки у нього повільно закінчуються гроші, ще належить побачити.

Автори: Амброуз Еванс-Прічард, - The Telegraph

Переклад з англійської Останній Бастіон

ІНШІ ОПІНІЇ
Читайте також:
Світ
Фінська державна енергокомпанія Gasum розірвала договір із "Газпромом" на постачання газу трубопроводами
22 травня, 15:28
Опінії
Ми маємо перш за все остерігатися статусу боргового рабства
12 травня, 09:15
Опінії
Вірю в Перемогу України у війні. Але на економічному фронті маємо доволі скромні результати.
05 квітня, 17:31
Світ
Результат дій "геніального геополітика" наочно: росію просто викинули з найбагатшого ринку, який приносив сотні мільярдів доларів.
29 березня, 11:22
Опінії
Унікальні обставини Великобританії роблять її більш вразливою до потрясінь, ніж деяких європейських сусідів
25 лютого, 15:15
Опінії
Німеччина та світовий енергетичний ринок
23 лютого, 12:03