Давні єґиптяни лікували пухлини мозку хірургічним шляхом

ІСТОРІЯ
14 червня, 21:43
Давні єґиптяни лікували пухлини мозку хірургічним шляхом

У долині Нілу робили спроби лікувати пухлини мозку хірургічним шляхом понад 4000 років тому. Проте невідомо, чи допомогло це пацієнтам.

Такі відомості оприлюднили у галузевому виданні Frontiers in Medicine. Науковці дослідили знайдені у XIX столітті черепи давніх єґиптян і виявили фізичні свідчення інвазивних процедур при пухлинах головного мозку.

Встановити факт хірургічного втручання та наявність метастазів допомогли комп'ютерна томографія і мікроскопічний аналіз. Дослідники знайшли сліди порізів навколо пошкоджень, можливо, завданих гострим металевим інструментом; досі не ясно, пацієнт був живий чи мертвий на момент маніпуляцій.

Медицина у Стародавньому Єгипті була розвиненішою, ніж в інших цивілізаціях, адже позичена у сусідів із шумерських міст-держав Месопотамії. Лікарі тієї епохи ставили пацієнтам зубні пломби, вміли вправляти кістки та лікувати черепно-мозкові травми.

«На сьогодні ми не знаємо, це було потенційне хірургічне лікування чи медичний розтин, але напевно це була онкологічна операція, щоби краще вивчити те, що сьогодні називається раком. Нам вдалося підтвердити, що рак не сучасне захворювання, він був поширений й у стародавньому світі, зокрема у долині Нілу», — розповів палеонтолог Едґард Камарос.

Між тим, як уже раніше сповіщала медіаагенція «Останній Бастіон», науковці вивчили геноми людей, які жили на території середньовічного Аварського каґанату часів його розквіту. Вперше складено їхні родоводи.

Читайте також:
Історія
Борис Балінський народився 23 вересня 1905 року в Києві. Але близько 50 років прожив в африканській країні заснованій вихідцями з Європи.
24 вересня, 11:04
Життя
Комахи відкладають свої яйця всередину живих плодових мушок. Маленькі оси-шкідники під час вилуплення розривають носія, вбиваючи.
17 вересня, 19:22
Опінії
Поразка України у Перших визвольних змаганнях (1917-1922) боляче вдарила по історичній науці. Минуле нашого народу ворог став переписувати.
18 серпня, 09:37
Життя
Зазвичай у процесі еволюції частка літію у зірках зменшується. Але науковцям трапляються старі світила із високим вмістом цього металу.
11 серпня, 08:41
Життя
Двокрилі москіти-інтерсекси мають здатність долати інших, собі подібних, комах ефективніше за інсектициди. Експерименти довели це.
30 липня, 21:49
Життя
Навіть кілька хвилин біля водойми заспокоюють людину і навіть покращують її уяву.
08 липня, 10:39