Давні єґиптяни лікували пухлини мозку хірургічним шляхом

ІСТОРІЯ
14 червня, 21:43
Давні єґиптяни лікували пухлини мозку хірургічним шляхом

У долині Нілу робили спроби лікувати пухлини мозку хірургічним шляхом понад 4000 років тому. Проте невідомо, чи допомогло це пацієнтам.

Такі відомості оприлюднили у галузевому виданні Frontiers in Medicine. Науковці дослідили знайдені у XIX столітті черепи давніх єґиптян і виявили фізичні свідчення інвазивних процедур при пухлинах головного мозку.

Встановити факт хірургічного втручання та наявність метастазів допомогли комп'ютерна томографія і мікроскопічний аналіз. Дослідники знайшли сліди порізів навколо пошкоджень, можливо, завданих гострим металевим інструментом; досі не ясно, пацієнт був живий чи мертвий на момент маніпуляцій.

Медицина у Стародавньому Єгипті була розвиненішою, ніж в інших цивілізаціях, адже позичена у сусідів із шумерських міст-держав Месопотамії. Лікарі тієї епохи ставили пацієнтам зубні пломби, вміли вправляти кістки та лікувати черепно-мозкові травми.

«На сьогодні ми не знаємо, це було потенційне хірургічне лікування чи медичний розтин, але напевно це була онкологічна операція, щоби краще вивчити те, що сьогодні називається раком. Нам вдалося підтвердити, що рак не сучасне захворювання, він був поширений й у стародавньому світі, зокрема у долині Нілу», — розповів палеонтолог Едґард Камарос.

Між тим, як уже раніше сповіщала медіаагенція «Останній Бастіон», науковці вивчили геноми людей, які жили на території середньовічного Аварського каґанату часів його розквіту. Вперше складено їхні родоводи.

Читайте також:
Життя
Навіть кілька хвилин біля водойми заспокоюють людину і навіть покращують її уяву.
08 липня, 10:39
Світ
Традиційно вважалося, що навколо осердя нашої галактики обертаються найстаріші за віком зірки. Проте виявилося, що це не зовсім так.
27 червня, 21:42
Життя
Найближчі родичі бджіл діляться знаннями так само як люди чи шимпанзе. Ймовірно, їхній колективний розум більш особистий, ніж вважалося.
20 червня, 08:21
Історія
Предки українців були різного етнічного походження. І тільки за княжої влади у престольному Києві змогли перетопитися на єдину спільноту.
13 червня, 07:09
Історія
Цього дня народився відомий угорський єврей-винахідник Дéнніш (Ґюнсцберґ) Ґáбор. Він знаний у світі як «батько голографії».
05 червня, 21:43
Політика
Що відбувається з антарктичною наукою і чи потрібна вона нам?
01 червня, 17:34