Авари практикували багатоженство — угорські генетики

ІСТОРІЯ
28 квітня, 16:12
Авари практикували багатоженство — угорські генетики
Фото: Nature

Науковці вивчили геноми людей, які жили на території середньовічного Аварського каґанату часів його розквіту. Вперше складено їхні родоводи.

Про результати свого приголомшливого дослідження команда угорських генетиків та істориків повідомила на шпальтах міжнародного видання Nature. Вони вивчили ДНК 424 людей, які постійно мешкали від народження в аварській державі у межах Паннонської рівнини.

Зразки зібрали на чотирьох цвинтарях періоду 570-800 років і всі вони знаходяться на території сучасної Угорщини. Виявилося, генетичні профілі різних аварських громад різняться так само, як їхні похоронні традиції:

  • на захід від річки Тиса, де знаходився центр влади каґанату, розташовані поховання представників еліти. Могили прикрашені коштовностями, похоронний інвентар містить багато золота і срібла, предки цих людей, судячи з їхньої ДНК, майже повністю походять із Середньої Азії.
  • на схід від Тиси могили вже не прикрашають золотом і сріблом, зате цілком типовим стає поховання разом з конем та упряжжю, поховані там люди — суміш західних та східних євразійських предків. На одному цвинтарі могили не містять ні золота, ні коней, а поховані в них мають переважно європейське походження; ймовірно, це результат асиміляції якогось місцевого, європейського народу, який жив у межах Аварського каганату.

Хоча походження предків у населення Аварського каґанату було різним, шлюбні традиції, схоже, відрізнялися разючою сталістю. Генетики та історики навели переконливі докази жорсткої патрилінійної системи, в якій діти належать до родини батька, а родовід простежується від батька до сина.

«Генетичний зв'язок між громадами в такій системі підтримують жінки, коли виходять заміж за іншого представника. Ми виявили безліч людей із кількома репродуктивними партнерами. Пояснення можуть бути різними: полігамія (наявність кількох шлюбних партнерів), серійні моногамні шлюби (шлюби після розлучення чи смерті партнера) та позашлюбні зв'язки. Ми схиляємося до першої версії — швидше за все, авари практикували багатоженство. Про це свідчить те, що деякі чоловіки мали кілька дружин приблизно одного віку», — пояснюють науковці.

Держава аварів постала у Паннонії після винищення ними ґерманського племені ґепідів у 567 році, чому неабияк зраділи у Візантії. Константинополь посприяв прибулим Євразійським степом зі Сходу кочовикам, плативши золотом і сріблом за охорону своїх північних кордонів проти набігів інших племінних союзів, зокрема антів, венедів та булгар.

Між тим, як уже раніше сповіщала медіаагенція «Останній Бастіон», у Румунії знайшли ймовірну могилу гунського вождя Аттили. Це сталося під час масштабного будівництва нового автошляху між містами Плоєшті та Бузеу неподалік Бухаресту.

Читайте також:
Життя
Природна екосистема у бразильській сельві, яку часто називають «легенями Землі», у небезпеці. Кліматичні зміни впливають на стан лісів.
вчора, 21:43
Історія
Знайдений ще 1903 року у печері Чеддер на Туманному Альбіоні кістяк первісної людини — цінний артефакт. Його рідкість у ДНК-коді.
12 травня, 19:49
Життя
Нова 3D-карта Всесвіту може змінити наше уявлення про темну енергію.
06 квітня, 08:33
Життя
Тексти пісень стали простішими та егоїстичнішими.
30 березня, 19:06
Життя
Фізик Рон Маллетт оголосив про створення передового математичного рівняння, що відкриває шлях до подорожей у часі.
26 березня, 15:14
Життя
Популярність комп'ютерних і on-line ігор зростає у всьому світі. Серед шанувальників не лише молодь, а й люди різного віку та інтересів.
20 березня, 14:56