День в історії: 12 лютого 1945 року загинув перший командир УПА Клим Савур

ІСТОРІЯ
12.02.2021, 18:44
День в історії: 12 лютого 1945 року загинув перший командир УПА Клим Савур
Фото: naspravdi.info

Ми пам'ятаємо нашого героя! Слава Україні!

Дмитро Клячківський (Клим Савур)  належить до головних постатей українського визвольного руху середини 20 сторіччя.

Саме він як крайовий провідник ОУН на ПЗУЗ координував створення перших відділів УПА в 1942 р. Після загибелі Василя Івахіва у травні 1943 Дмитро Клячківський перебрав на себе безпосереднє командування повстанською армією.

“Клим Савур” очолив УПА на етапі становлення, зумівши за короткий час розбудувати та зміцнити армію без держави. Було здобуто низку великих перемог над німецькими окупантами, червоними бандформуваннями та польськими шовіністами.

Завдяки видатним організаторським здібностям та командному хисту Дмитра Клячківського повстанцям силою зброї вдалося звільнити від окупантів цілі райони Волині.

На цих теренах творилась українська влада, формувались управлінські органи, встановлювалась національна та соціальна справедливість.

Керівництво НКВД та НКГБ зовсім не мало інформації про командира повстанців, що зайвий раз свідчить про рівень роботи СБ

Не дивно, що після повернення в Україну більшовиків, їх спецслужби зосередилися на пошуках провідників визвольного руху. Одним з них був Дмитро Клячківський — на той час командир УПА-Північ.

Що цікаво, довгий час керівництво НКВД та НКГБ у Москві та Києві зовсім не мало інформації про цього видатного повстанського командира, що зайвий раз свідчить про рівень роботи Служби безпеки ОУН  і УПА та особистої охорони Клима Савура.

Інформацію про те, хто насправді є «Климом Савуром», Москва отримала випадково внаслідок арешту в червні 1944 року одного з повстанців – М. Ходаковського-«Шведа», який працював на посаді господарчого референта у командира «Енея» і від якого червоні вперше почули про Клима Савура.

А вже від полоненого командир групи УПА «Завихост» «Рудого» – Стельмащука Юрія Олександровича більшовики дізналися і про можливе місце перебування Клима Савура. 

Силами близько 5 тисяч солдатів ВВ НКВД оточили район у центрі якого знаходились села Оржів, Грабів, Покоси, Суськ, Бронники. Червонопогонники традиційно утворили зовнішнє кільце і поступово почали його стискати...

В результаті організованої, швидкої та несподівано проведеної операції і наполегливих пошуків був вбитий командир УПА «Клим Савур»

Сьогодні українці згадують про чини Клима Савура. Не забувають про нього і вороги.

"Дмитро Клячківський або "Клим Савур" більшість московитів, поляків та євреїв його ненавидять. Причина проста – він любив та боровся за те, що для більшості з них як кістка в горлі – за Україну.  Його ім'я – це сторінка історії, де кров'ю написано абревіатуру "УПА". Саме Клим Савур був організатором та першим командиром Української Повстанської Армії", – написав у себе на сторінці у ФБ історик Юрій Григор'єв. 

Він нагадав також, що легендарний командир загинув у ніч з 12 на 13 лютого 1945 року на Рівненщині прийняв нерівний бій проти радянських окупантів. Загинув у боротьбі за Україну. "Якщо раптом ви не поважаєте Клячківського, то задумайтеся – можливо ви є євреєм або навіть московитом".

"Дмитро Клячківський відійшов у вічність як справжній воїн: нескореним і непереможеним", згадують на сторінці Бібліотека в/ч А 4559, а також присвячуючи йому вірші.

Пам’яті Дмитра Клячківського:

Волосся - мов пшеничні колоски,

Любов до пісні - для душі потреба

Сталевий тон в словах його дзвінких.

Тернопільська земля його зростила

У Збаражі сім"я його жила,

І боронити край свій там навчили,

Щоб Україна вільною була.

Не міцну мав від роду він статуру

Та у своїм серці міцну віру мав,

І командирську, справжню мав натуру

Тому й за Україну воював.

За волю він життя поклав на плаху

Була безжалісна у зрадника рука,

В бою поліг він з ворогом проклятим

Дмитро Клячківський - командир УПА.

Стоїть цей хрест - як спомин про героя

Де він останній бій в житті прийняв,

Десь із небес він кличе всіх до бою

Щоб з нас ніхто про це не забував.

Автор: Галина Грицина.

"Дмитро Клячківський. Клим Савур. Перший командир УПА. Загинув разом з Богданом Куницьким та Михайлом Колосюком в бою з московськими окупантами. Також в боях на Оржівських хуторах 10 лютого 1945 загинуло від 22 вояків групи "Узбека", особистої охорони Клима Савура. Місце загибелі Дмитра Клячківського, Богдана Куницького, Михайла Колосюка достеменно невідомо, проте в приблизному районі бою, в урочищі Лісничівка біля Оржіва, існує пам'ятний хрест, встановлений у 2015 році, написав користувач Володимир Булгаков.

Користувач Дмитро Проданик вище навів біографію Клячківського, зокрема нагадав, що націоналіст за антирадянську діяльність на Львівському “Процесі 59-ти” 17-19 січня 1941 р. засуджений до смертної кари, згодом замінену на 10 років тюремного ув’язнення.

До відома: Офіційною датою створення УПА в її бандерівській іпостасі є 14 жовтня 1942 року "бульбівська" УПА вже майже рік як існувала.

Між тим, ще в червні того ж року, ОУН(р) випустила була летючку "Ми мусимо берегти наші сили... Не партизанська війна кількох сотень чи навіть тисяч, а народна революція мільйонних мас України".

"Клим Савур", він же "Охрім", тоді не послухався проводу й де-факто проголосив себе головним командиром УПА (або вірніше це зробили повстанці).

Так, в 43-му "Клим Савур", крайовий провідник на Північно-Західних Землях, починає, і доволі успішно, мобілізувати волинських селян у загони, щоб протидіяти німцям-визискувачам...

Згодом з цих загонів і виросла повстанська армія та як, врешті, і проголошувала ОУН народна революція мільйонних мас України.

Читайте також:
Історія
Як народ Ічкерії розгромив танкові частини російських окупантів.
26 листопада, 18:05
Опінії
Щоб історія з жертвами не повторилася, треба в місце зростання того «Орєшніка» запустити «Томагавк», або хоча б «Грім»
23 листопада, 07:38
Опінії
Сотні тисяч людей вийшли на Майдан Незалежності в Києві для того, щоб змінити курс своєї країни.
22 листопада, 19:00
Політика
Але справжню Свободу нам ще тільки належить здобути у кровопролитній боротьбі.
21 листопада, 09:00
Опінії
Права і свободи не заслуговують, але виборюють і відстоюють. За хорошу поведінку ніхто їх вам не дасть, — це добре затямили наші предки.
19 листопада, 21:40